Sokba kerülhet az árfolyamrögzítés: most Te is kiszámolhatod

Pénzcentrum2011. augusztus 31. 11:20

Már több mit két hete élhetünk az árfolyamrögzítéssel, sokan azonban még mindig keveset tudnak arról, mire számíthatnak az árfolyamrögzítés ideje alatt és az után, noha ennek kiszámítására több lehetőségünk is van. A pénzügyi felügyelet által készített kalkulátor mellett internetes cégek is kínálnak hasonló megoldásokat. Most megmutatjuk, hogyan lehet ezeket jól használni.

A hónap elején a PSZÁF állt elő saját kalkulátorával, ami nagyon is jól használható a következő három évben lezajló változások megértéséhez. A felügyelet honlapján elérhető kalkulátor használata viszonylag egyszerű. Hitel típusától, devizanemétől kezdve mindent megadhatunk a kalkuláció során, de nézzük meg mire és miért van szükség a számítások során.

Elsőnek a hitel típusát kell megadnunk, ennek az árfolyamrögzítés lejártakor lesz jelentősége. Ekkor ugyanis a gyűjtőszámlán felhalmozott tartozásunk után az eredeti hitel típusának megfelelő, bank által kínált piaci jelzáloghitel kamatával kell fizetnünk. A devizanem megadásának jelentősége egyértelmű, ez alapján számol lehetséges árfolyamszinteket a rendszer.


>>PSZÁF Kalkulátor!<<


Most következik a hátralévő tőketartozás megadása, ami a hátralévő futamidővel és a tovább gomb megnyomása után elérhető hiteldíjjal együtt megadja az árfolyamrögzítés nélküli törlesztőrészletet (mai árfolyammal számolva ez az aktuális havi törlesztő). Ha hiteldíj (THM) helyett a devizában kifejezett havi törlesztőrészletet adjuk meg, a rendszer ugyanúgy ki tudja számolni (sőt pontosabb értéket kapunk) a havi terheket.
Gyűjtőszámla-hitel szerződéskötésének az időpontja utáni második törlesztőrészlettől számíthatunk a csökkentett összegű havi csekkre. Ezekkel az időeltérésekkel korrigál a kalkulátor. A fennálló tőketartozás kitöltése csak azoknak szükséges, akik 90 napnál nagyobb késedelemmel rendelkeznek.

A két utolsó mező a gyűjtőszámla-hitel 3 év közbeni és azutáni feltételezett hitelköltségeit mutatja. Ezt nem lehet megváltoztatni a PSZÁF rendszerében, pedig az utóbbi nagyban eltérhet bankonként. Hiszen, ahogy írtuk, a bank a piaci hasonló célú forint hitelével megegyező kamatot számol fel a gyűjtőszámla tartozásunkra is a harmadik év végétől kezdve.Utolsó adatként adhatjuk meg az általunk feltételezett jövőbeni árfolyamot (érdemes több értékkel is kipróbálni), amit persze senki sem tud megjósolni.

 


A PSZÁF kalkulátorának (amit Excel-táblázatba is kimenthetünk) eredményei tartalmazzák a törlesztőrészletet a feltételezett piaci árfolyam mellett (árfolyamrögzítés nélkül), a rögzített árfolyamon számolt törlesztőrészletet, az adott árfolyamon felhalmozott gyűjtőszámlahitel-tartozás összegét, a 3 év utáni együttes törlesztőrészletet, valamint a futamidő-hosszabbításra vonatkozó hasonló adatokat.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A BankRáció honlapján elérhető kalkulátor segítségével tovább pontosíthatjuk a számításainkat. Itt ugyanis meg lehet adni a 3 év után feltételezett gyűjtőszámla-hitel kamatokat. Ezt próbáljuk a bankunktól megérdeklődni, vagy a jelenlegi kondíciós listákban szereplő értékekkel is számolhatunk, bár ez maximum csak irányadó lehet!

 

 

 

Címkék:
pszáf,