Mikor törlesztesz? Ennyit buktál az erős frankon!

Pénzcentrum2011. augusztus 2. 14:02

Soha nem látott csúcsára, 240 forint fölé ugrott hétfő délután a svájci frank árfolyama. Van olyan frankhiteles, akinek a törlesztőrészlete a kezdetihez képest 80%-kal emelkedett. Ilyen körülmények között a korábban vártnál nagyobb lehet azok száma, akik az államilag szabályozott három éves árfolyamrögzítést választják, egyúttal nő annak valószínűsége is, hogy ugyanők 2014 második felében tetemes összegű gyűjtőszámla-tartozással szembesülnek. Hogy mekkorával, az egy korábbi cikkünkből derül ki.

Jelen cikkünkben megnézzük, mekkora egy átlagos kondíciójú forint- illetve deviza alapú lakáshitel törlesztőrészlete, amennyiben épp a tegnap délutáni árfolyamot vette figyelembe a bank.


A fenti ábrán látható: az OTP, az Erste és a Budapest Bank ügyfelei majd egy későbbi nap árfolyammozgásai miatt aggódhatnak, a többi banknál viszont vannak ügyfelek, akiknél a részlet megállapítása épp a hónap 1-jére esik. A lakáshitelek törlesztőrészletének megállapítása egy tavalyi jogszabályi rendelkezés értelmében a bank saját középárfolyamán, vagy az ezekből képzett hivatalos MNB-árfolyamon történik. A frank esetében 240 forintos, az eurónál 269 forintos, a jen esetében pedig 2,45 forintos törlesztési (közép) árfolyamot feltételezünk a tegnapi napra, ez egyben az augusztusi havi átlagárfolyamot jelenti.


Nem az árfolyam, illetve a hitelfelvétel időzítése az egyetlen tényező, amely meghatározza a devizahitelek törlesztőrészletének változását: sokan tapasztalhatták, hogy a bankok kamatemelés révén devizahiteleseikre is áthárítottak valamennyit a válság során megnövekedett forrás- és kockázati költségeikből. Számításaink során mindig egy adott hitelfelvételi időpontban átlagosnak tekinthető, türelmi időszak nélküli, annuitásos lakáshitelt adatait használjuk, így általában a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a jenhitelek esetében pedig az OTP Bank kamatadataiból indulunk ki. A kamatokhoz hozzá kell számítanunk az egyéb hitelköltségeket is. (Az egyszerűség kedvéért és a bankok által használt eltérő árfolyamok miatt nem csak a törlesztésnél, hanem a folyósításnál is középárfolyammal számoltunk, ami kissé lefelé torzítja a törlesztőrészleteket).


A hitelösszeg, a futamidő és a teljes hiteldíjmutató ismeretében már megállapítható, mennyi lehetett az egyes időpontokban felvett hitelek kezdeti törlesztőrészlete. Példánkban egy átlagosnak mondható, 8 millió forintos összegű és szintén átlagosnak nevezhető, 20 éves futamidejű lakáshitelt veszünk alapul, az ábrák pedig a hitelfelvétel időpontjának függvényében mutatják be a törlesztőrészletek alakulását. Jól látható, hogy a legalacsonyabb kezdeti törlesztőrészlettel a 2007-2008-ban eladósodott jenhitelesek büszkélkedhettek, a legrosszabb kondíciókkal pedig a 2005-ben ill. 2009-ben felvett, piaci kamatozású forinthitelek rendelkeztek a hitelfelvételkor.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Az egy hónappal ezelőttihez képest több mint 10%-ot erősödött a frank, ami változatlan kamatszint mellett azt jelenti, a tegnap törlesztő ügyfelek több mint 10%-os törlesztőrészlet-emelkedést szenvedtek el egyetlen hónap leforgása alatt. Ez a példánkban szereplő frankhitelesek esetében közel 10 ezer forintos emelkedést jelent. Hogy a legszélsőségesebb esetet említsük: míg egy 8 millió forint összegű, 20 éves futamidejű normál annuitásos lakáshitelt 2008 nyarán felvett ügyfél kezdetben alig több mint 60 ezer forintot törlesztett havonta, ma a törlesztőrészlete a 110 ezer forintot is elérheti, ami közel 10 ezer forinttal magasabb az egy hónappal ezelőttinél.


A kezdetihez képest azonban nem az akár 80%-os törlesztőrészlet-emelkedést is elszenvedő frankhitelesek, hanem a szintén 2008 nyarán eladósodott, és tegnap szintén nehéz napokat átélő jenhitelesek buktak eddig (bár esetükben jórészt nem tegnap volt a törlesztőrészlet-megállapítás). Összességében azonban még mindig így is általában a jenhiteleseknek kellett ugyanakkora, ugyanolyan hitelösszegre és futamidőre felvett lakáshiteleikre a legkisebb összeget fizetniük.

 

Címkék: