Ők az akcióterv vesztesei: akiket cserbenhagy a mentőcsomag

Pénzcentrum2011. június 14. 12:02

Pénteken benyújtották a parlamentnek a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott Otthonteremtési Akcióterv törvényjavaslatát. Végre kiderült, kikre fog vonatkozni a kilakoltatási kvóta és az árfolyamfixálás. Akik nem lakáscélú hitelt vettek fel, azonnal elveszíthetik lakásaikat. Még többen, például azok, akik már kaptak banki könnyítést, nem kérhetik a fix árfolyam védelmét. Itt vannak a részletek.

Átstrukturált hitelek
Az átstrukturált jelzáloghitelek (kisebb törlesztő részlet érdekében, fizetési feltételekben megváltoztatott hitel) aránya az év első negyedében tovább nőtt, és a teljes bankrendszerben elérte a 10,4%-ot (az MNB statisztikája e téren bővebb kört fed le, a korábbi adatszolgáltatásának megfelelő szám 9,7%). Az átsrukturált hiteleknek közel 27%-a esett 30 napon túli, és 17%-a 90 napon túli késedelembe, ezek az arányok nagyjából stagnálást mutatnak az elmúlt fél évben. Az átütemezett hitelek tömeges lejárati hulláma, melyet az MNB-nél korábban prognosztizáltak, egyelőre elmaradt. Ennek oka, hogy 2010 harmadik negyedéve óta több mint 40 százalékkal nőtt az átstrukturált állomány, ami "felhígította" a késettségi mutatókat, másrészt minden harmadik esetben meghosszabbították a lejárt türelmi időszakokat

A rögzített árfolyam alkalmazási időszaka alatt a hiteladós nem állhat fizetéskönnyítő program hatálya alatt - áll a beadott törvényjavaslatban. Így azok, akik valamilyen banki könnyítést kaptak és az a következő 3 évben is fenn áll, nem kérhetik az árfolyamrögzítést. Ahogy, mi is beszámoltunk májusban a jelzáloghiteleken belül 10,4 százalék az átstrukturált hitelek aránya, ennek 40 százaléka lakáscélú. Ez több tízezres nagyságot jelent.

Elemzés a témában: Befektetési lehetőség az árfolyamrögzítés? Megszólalt az OTP

Nem kérhetik még az árfolyamrögzítést, a válság előtt 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlant vásárlók, a 90 napnál nagyobb késedelemmel rendelkezők és a fizetéskönnyítéssel rendelkezők. A válság előtti vonatkozásban értelmezett 30 milliós értékhatár, mára jócskán lejjebb tolódhatott. Olyan ingatlanokat tulajdonosai is bajba kerülhetnek, akik ma 20 millió forint körül tudják csak eladni ingatlanjukat. Az akár 20-30 százalékos értékvesztést elszenvedett ingatlanok többsége vidéken található. A budapesti, főleg budai frekventált helyen lévő lakások jóval kisebb mértékben veszthettek értékükből - válaszolta a Pénzcentrum.hu kérdésére a Portfolio.hu elemzője.

A moratórium utáni kvótarendszer védelme is csak azokat fogja érinteni, akik lakáscélra vették fel a jelzáloghitelüket. Akik, akár az egyszerűbb ügyintézés miatt szabad felhasználású hitelt választották, nagyobb arányban veszíthetik el az otthonaikat július 1. után.

Frankhiteles vagyok: vajon kérjek árfolyamrögzítést?

A gyűjtőszámlahitelre vonatkozó hitelkeret-szerződés megkötését a hiteladós 2011. év december hónap 31. napjáig írásban kezdeményezheti devizakölcsönt nyújtó pénzügyi intézménynél - áll a törvényjavaslatban. Így eddig az időpontig gondolkodhatnak a bajba került hitelesek a lehetőségeikről.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

 

Címkék:
hitelkeret otp,