VV Éva számára valóban a lét a tét, hiszen a családja eladósodott, a megnövekedett törlesztőrészleteket már nem tudják fizetni. A kilakoltatási moratórium indulásáig azonban még jelentős bevételhez juthat a család.
Baukó Györgyné, Éva édesanyja a Blikknek elmondta: a család már képtelen tovább fizetni svájci frank-alapú lakáshitelét, ami a válság következtében a duplájára nőtt. "Lejárt a kilakoltatási moratórium, így bármikor elvehetik a fedelet a fejünk fölül." -mondta a kétségbeesett anya.
Évát mindig is vonzotta a média világa, gyerekkora óta arra készül, hogy egyszer műsorvezető lesz. Szülei azonban már nem tudják ebben anyagilag támogatni, hiszen lassan a lakásunkat is elveszítik.
Ezt persze Éva is pontosan tudja, hiszen már akkor is nehéz helyzetben volt a család, amikor a lány hónapokkal ezelőtt beköltözött a villába. Nem véletlenül mondhatta Anikónak a szerda esti kihívás után, hogy ha nem ő megy vissza, akkor valószínűleg teljesen összeomlik.
Mint arról a Pénzcentrum.hu is beszámolt, a kiesett villalakók jól keresnek fellépéseikkel: egy fél órás műsorért akár 50-70 ezer forintot is zsebre tesznek. Éva -ha nem is nyeri meg a játékot- népszerűségét kihasználva könnyen és gyorsan, még bőven a kilakoltatási moratórium megindulása előtt juthat bevételhez, amivel kisegítheti családját.
Miért szállt el úgy a devizahitelek kamata?
Egy 2005-ben felvett devizahitel törlesztőrészlete 53 százalékkal
nőtt mára. Ez a változás megterheli a családok kasszáját, közel 100 ezer
nem fizető adósról tudunk. A forint-svájci frank árfolyamának változása
csak az egyik ok, amiért a törlesztőrészletek elszálltak. A svájci
frank alapú hitelek kamatváltozásának is szerepe van törlesztők emelkedésében.
Összességében
nagyobb hatása van a svájci frank árfolyamváltozásának a
törlesztőrészletek növekedésében, mint a kamatváltozásnak, de
elhanyagolhatónak utóbbit sem nevezhetjük. Egy 2005-ben 155-ös árfolyam
mellett felvett svájci frankalapú hitel, melynek kamata 6 százalék,
kezdeti törlesztőrészlete pedig 50 ezer forint volt. Ma fizetendő havi törlesztő viszont már 76 570 forint.
Hogyan is jön össze ez a 26 570 forint növekmény?
Ha az árfolyam nem változik, csak a kamatszint mozdul el, akkor is 57
427 forint törlesztővel számolhatnánk ma az eredetileg 50 ezres
törlesztésű hitel után. Ez a 7 427 forint sem kevés. De miért
kellett a bankoknak kamatokat emelnie? A svájci frank alapú
devizahitelek átlag kamata 6 százalékról 8 százalék fölé nőtt, miközben a
svájci jegybanki alapkamat semmit nem emelkedett.
A kamatváltozásnak két oka lehet: a bank forrásköltségeinek változása és a kockázati költségek változása. Gyura Gábor és Szigel Gábor, a Magyar Nemzeti Bank két szakértője szerint a bankok a két költség növekedésén túl még plusz terheket raknak az ügyfelekre.
b) a hitelkockázat változása,
c) a Hitelező adott tevékenységének költségeit növelő, a kölcsönszerződés szerinti
jogviszonyokat szorosan és közvetlenül érintő jogszabályváltozás.
Amennyiben a bank által igénybe vehető hitelek kamatai nőnek, akkor a forrásköltségek drágulásáról beszélhetünk. A svájci frank esetében két módon nőhet ez a költségelem. A svájci jegybank kamatdöntése révén nőhet a svájci frankra vonatkozó bankközi kamat (CHF-libor). Ezzel minden ország minden bankja drágábban juthat az alpesi devizához.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A másik lehetőség a magyar országkockázat növekedése. Az országkockázat nem más, mint nemzetközi minősítő intézetek által rendszeresen közzétett mutató, ami az országba irányuló befektetések kockázatát méri. Növekedésével minden magyarországi gazdasági szereplő, így a pénzintézetek is magasabb áron jutnak külföldön hitelhez, ezzel svájci frankhoz. Ez a két tényező változása szinte azonnal hat a bankok forrásköltségére, hiszen azok jellemzően rövidtávú hitelekből és betétekből fedezik hitelezésüket, a kölcsönök nagy része viszont hosszú távú. Ezért is hat a forrásköltség iylen gyorsan és erőssen a mindenkori hitelkamatokra.
A hitelkockázat változása megfoghatatlanabb tényező. A prudens működés alapfeltétele lenne a hitelezési veszteség teljes gazdasági ciklusra való tervezése. Már a hitel kihelyezésekor a banknak kellett volna számolnia a bedőlő hitelek alakulásával és ezen okból nem növelhetne kamatot az én hitelem esetében. Hiszen ez pont olyan lenne, mintha a boltban többet fizetnék a kasszánál, ha aznap épp elloptak volna egy csokoládét az üzletből. Így a veszteségek megemelkedése miatt nem lenne szabad növelni az egyébként jól teljesítő adósok ügyfél-kamatát, hiszen ez önmagában is növeli a nem-teljesítő adósok számát. Mégis felmerül, hogy a bankok a válság alatt halmozódott bedőlő hitelek után megnövekedő hitelkockázati felárat beépítik az aktuális hitelek kamataiba vagy a saját hasznukat növelik a hitelesek kárára.
A
fenti ábrán a hazai svájci frank alapú hitelek teljes hiteldíja alatt a
CHF-libor és a magyar CDS felárak szerepelnek, melyek növekedése nem ad
magyarázatot a 2009 márciusa utáni kamatnövekedésekre. Látszólag a
bankok kismértékű veszteséget szenvednek el a válság alatt, de a válság
utáni profitszintek a 2008 előtti fölé tudnak nőni. Vagy, ha
feltételezzük, hogy nem a profitszintek nőttek,
akkor ez a növekmény tulajdonítható a kockázati felár növekedésének.
Mivel jártak volna az ügyfelek jobban? A referenciakamatláb alapú termékekkel!
Abban az esetben, ha a referenciakamatláb a svájci frank 3 havi bankközi kamata lett volna, akkor mindenképpen jobban jártak volna az ügyfelek. Ezt mutatja a lengyel példa. Lengyelországban - ahol a régió országainak többségéhez hasonlóan referenciakamathoz kötöttek a hitelek - 2008 októbere óta közel 200 bázisponttal csökkent a svájci frank alapú jelzáloghitelek átlagos kamata, míg Magyarországon ugyanezen időszak alatt 100 bázisponttal emelkedett. Ez a 300 bázispontos különbség egy 8 millió forintos, 17 éves hátralévő futamidővel rendelkező hitelnél nagyságrendileg 15 ezer forintnyi különbséget tesz ki a havi törlesztőrészletben - írja Gyura Gábor és Szigel Gábor.
Az MNB javaslatai a devizahitelesek védelmében:
1. Kétféle hiteltermék: referenciakamathoz kötött vagy több évre fixált kamatozású. (A fennálló állományra is érvényes szabály.)
2. A rendszeresen felszámított kezelési költség megszüntetése (beépítése a kamatba).
3. A devizamarzs egyoldalú szélesítésének tilalma vagy/és a devizamarzs maximalizálása vagy/és a devizában történő hitelfolyósítás és törlesztés lehetővé tétele.
4. A svájci frankhitelek kiváltását gátló jogszabályok korrigálása.
5. Pozitív adóslista. Ennek lényege: akik megfelelően fizették eddigi hiteleiket könnyebben és legfőképp olcsóbban kapjanak újabb kölcsönt vagy csökkenjen a terhük saját kockázati szintjükre, addig nem juthatnak a rendesen fizetők könnyebben, olcsóbban hitelhez. Maradnak a magas kamatok mindenkinek.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.