Világgazdaság • 2011. március 24. 10:02
A Magyar Nemzeti Bank pénzforgalmi statisztikái szerint a válság kirobbanása óta közel 20%-kal csökkent a hitelkártyák száma Magyarországon. Ennek hátterében leginkább a kereslet csökkenése, valamint a lakosság rossz gazdasági helyzete áll. A kártyatársaságok közötti erőviszonyok viszont nem módosultak érdemben, bár a THM-ek között jelentős eltérések vannak - írja a Világgazdaság.
Az első hitelkártyát még 1998-ban bocsátotta ki a Citibank. 2004-ben alig több mint félmillió hitelkártya volt hazánkban, ám a plasztikok száma 2007-ben és 2008-ban már meghaladta az 1,7 millió darabot. A kedvezőtlen makrogazdasági környezet, a jövedelmek csökkenése és a magas finanszírozási költségek következtében két év alatt közel 370 ezren adták le a hitelkártyájukat.
A romló törlesztési fegyelem és a fizetésképtelen ügyfelek számának emelkedése miatt nem mindenki önként és dalolva szabadult meg a plasztiktól. A válság következtében óvatosabbá vált pénzügyi szolgáltatók az ügyfelek egy részének csökkentették a hitelkeretét, míg másoktól megvonták azt. 2010 utolsó negyedévében összesen 50 ezer kártyát vontak be a bankok, ugyanakkor a legtöbb pénzintézetnél akár már havi 60 ezer forintos jövedelem mellett is lehetőség nyílik a hitelkártya igénylésre.
Időzített bomba a pénztárcádban: többmillió magyar bankkártya a svindlerek célkeresztjében
A PSZÁF adatai szerint 300 ezer forintos hitelkeretnél, alapkonstrukciónál az FHB lakossági hitelkártyája a legkedvezőbb 37,50%-ot teljes hiteldíj mutatóval. Őket követi az OTP Bank 38,97%-kal alatti és a Raiffeisen Bank Oxigén hitelkártyája 40,40%-kal.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A sort a Budapest Bank Standard hitelkártyája zárja 59,20%-os THM-mel, ami nem sokkal kedvezőbb, mint a heti törlesztésű Provident kölcsön banki átutalásos módozatához tartozó mutató (THM: 64,54%).
Korábban: Jelentett a Provident! Mennyit kell most százezer forintra visszafizetni?