A hitelintézetek decembertől kezdődően kötelesek saját vagy jegybanki középárfolyamon forintra váltani a devizában meghatározott törlesztőrészleteket, így ettől a hónaptól kezdve egy-két százalékkal csökkenek a devizalapú lakáshitelek törlesztőrészletei - írja a Világgazdaság.
Az áttérést eredetileg a Pénzügyi Szervezetek Állami felügyelete javasolta, amelyről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés már el is fogadott. Az MKB Bank, valamint az Unicredit Bank már a javaslat elfogadása előtt bevezette néhány hitelének törlesztésekor a deviza-középárfolyam alkalmazását. Decembertől azonban az összes pénzintézet devizaalapú lakáskölcsönére kiterjed majd a szabály. A legtöbb bank a változtatás előtt valutaeladási árfolyamon számolta át a törlesztőrészleteket, azonban az új szabály életbelépésével ez most bankonként eltérően néhány százalékos könnyítést eredményez.
Az OTP Bank a deviza alapú lakáshitel állományánál december 12-től esedékes törlesztéseinél, az elő- illetve vég törlesztéseinél, valamint a díj- és költségteljesítéseknél használja a valutaeladási árfolyam helyett a középárfolyamot. A bank állítása szerint, így a január 4-én esedékes következő havi törlesztőrészleteket is már ezen az árfolyamon számítja ki a bank, prognózisuk szerint ez körülbelül 1 százalékkal lesz kisebb mintha eladási árfolyamon kalkuláltak volna.
A szabály értelmében az Erste Bank is decembertől alkalmazza a középárfolyamos előírást. Azonban mivel a hitelintézet az elmúlt fél évben már a nehezebb gazdasági helyzetre, valamint a magas árfolyamra hivatkozva folyamatosan kedvezményesen váltotta a deviza alapú törlesztőrészleteket, így a nyereség szempontjából a középárfolyamos törlesztésnek nincs jelentős hatása az elmúlt fél évhez képest.
A K&H Banknál decembertől mintegy 2 százalékkal mérséklődtek a különböző devizákban felvett lakáshitelek törlesztőrészletei. A pénzintézet ugyanis e hónap 11-től kezdődően az általa jegyzett deviza I. eladási árfolyam helyett áttért a deviza I. középárfolyamról történő számításra a törlesztőrészleteknél.
Az MKB Bank már november 27-től valamennyi konverziót igénylő hitelügylettel kapcsolatos tétel esetében a saját spot középárfolyamot alkalmazza. A hitelintézet véleménye szerint pontosan nem határozható meg, hogy ez mekkora mérséklődést jelent a korábbiakhoz képest, azonban elmondásuk szerint a változás elsősorban azon ügyfeleknek kedvez, akik magasabb törlesztőrészletet fizetnek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A december 13-tól kezdődő kamatperióduson belül egy százalékkal csökkennek a Raiffeisen Banknál a devizaalapú lakáshitelek törlesztőrészletei. Az UniCredit Banknál felvett átlagos hitelnél pedig mintegy 1200-1500 forintos enyhítést jelent az új szabály szerinti középárfolyamon történő számítás a devizában felvett lakáshitelek esetében.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


