Tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján Matolcsy György a devizahitelesek nehézségeivel kapcsolatos újságírói kérdésre úgy válaszolt: "a kormány támogatandó törekvésnek tartja a svájci frank alapú hitelek átalakítását euró alapú hitellé". A forintalapúvá átalakításról viszont azt mondta, hogy azt "képtelenség lenne megfizetni".
A Portfolio.hu elemzése szerint Úgy tűnik, Matolcsy Györgyből a hirtelen jött újságírói kérdés nem a kormány esetleges konkrét tervét, pusztán a racionális várakozásokkal összhangban lévő, általános jellegű választ húzott elő. A kormány ad hoc kommunikációs stílusát ismerő hazai elemző számára a miniszter szavaira adott, bármennyire is mérsékelt devizapiaci reakció ezért túlzott lenne. Hogy létezik-e olyan kormányzati terv, amely a devizahitelek közel kilenctizedét kitevő frankhitelek euróhitelre váltását segítené, nem tudni. A hitelekkel kapcsolatos eddigi kormányzati intézkedések alapján valószínűsíthető, hogy egy ilyen "akció" csak korlátozott lenne.
Emlékezetes, nyáron még a devizahitelek forinthitelre váltásának lehetőségéről értekezett Matolcsy György, a kezdeményezés azonban elhalt, és azóta az MNB is külön tanulmányban mutatott rá ennek kockázataira. Október elején az Erste Bank részéről merült fel a frankhitelek tömeges - az ügyféllel kötött megállapodás alapján történő - euróhitelre váltása, azóta azonban erről sem hallani. A Portfolio.hu frankhitelek euróhitelre történő váltásáról szóló banki körkérdése sem hozott látványos eredményt: a frankhitelesek rendkívül kis hányada kezdeményez ilyet.
Az alacsony hitelkiváltási hajlandóság egyik fő oka, hogy a bankok csak alacsony hitelfedezeti mutató (vagyis a tőketartozás és a hitelbiztosítéki érték hányadosa, az ún. LTV-mutató) mellett hajlandók hitelt kihelyezni, holott a kiváltandó frankhitelek többségénél ez az arány több mint 70%. A hitelek kedvezőbb frankhitelre váltását a jogszabályban egy rendkívül alacsony, 45%-os LTV-korlát nehezíti, míg a március 1-je után felvett euróhitelek esetében ez 60% (igaz, hitelkiváltás esetén ez utóbbi korlát nem él). A fentiek miatt a hitelkiváltási piac jelenleg rendkívül csekély aktivitást mutat, holott a frankhitelesek egy része számára még a "frankon belüli" hitelkiváltás könnyebbséget jelentene.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az euróhitelek esetében is létező, igaz, mérsékeltett
árfolyamkockázat és a magasabb eurókamat ellenére az ügyfél számára erős
érv szólhat az euróhitelre váltás mellett: hosszú távú kitekintésben a
frank tovább erősödhet az euróval szemben.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


