Pénzcentrum • 2010. augusztus 25. 05:20
Szomorú tendencia figyelhető meg a magyar hitelpiacon. A késve fizetők közül sokan a várva várt állami mentőöv reményében és a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása miatt az egyszer már átütemezett jelzáloghitelüket sem törlesztik, pedig ez egyik félnek sem jó.
Az utóbbi időben megemelkedett azon ügyfelek száma, akik az állami mentőövben reménykedve felhagynak a jelzáloghitelük törlesztésével.
Mennyit törleszt a frankhiteles, ha 225-ig kúszik fel az árfolyam?
Az árfolyamok elszabadulása és a többszöri kamatemelések oda vezettek, hogy mára minden ötödik - jellemzően svájci frankban felvett - lakossági jelzáloghitelt késve fizetnek az adósok.
Frankhitel könny(ítés)ek: nesze semmi, fogd meg jól
A fizetési könnyítésben részesülők közül minden negyedik újra késedelembe esett, az ő gondjaikon az alacsonyabbra átütemezett havi részletek sem segítettek. A 90 napon túli késedelmes lakossági hiteleken belül a több mint egy éve nem törlesztett állomány 2010 első negyedévében 170 milliárdról 259 milliárd forintra nőtt, emellett 174 milliárd forintra rúg azoknak a hiteleknek az összege, ahol az adósok 181-365 napos fizetési elmaradást gyűjtöttek össze.
MNB: Sok devizahitelesen már az átütemezés sem segít
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mára több tízezer jelzáloghiteles család lakhatása került veszélybe. A kilakoltatási moratórium meghosszabbítása miatt a bankok nem tudják eladni a rossz hitelek fedezetéül szolgáló ingatlanokat. Ez az adósnak sem jó, mivel így tovább ketyegnek a késedelmi kamatok, az adósság pedig csak halmozódik.
Még 8 hónapig tart a kilakoltatási moratórium
A rossz adósok lakhatását megoldani hivatott Nemzeti Eszközkezelő Társasággal kapcsolatos elképzeléseket azonban egyelőre homály fedi. A HVG cikke szerint lehet, hogy csak a több mint egy éve csúszó hitelek kerülnek majd az eszközkezelőhöz, de az is, hogy már a féléves tartozások is. Ha mégsem állna helyre a fizetőképessége, akkor az adós a piacinál jóval alacsonyabb bérleti díjért továbbra is ingatlanában lakhatna, cserébe viszont esetleg lakás-előtakarékosságra köteleznék, hogy később visszavásárolhassa az államosított lakást. Aki pedig egyáltalán nem tud fizetni, annak valószínűleg ki kellene költöznie egy kisebb, illetve kevésbé komfortos ingatlanba.
Állami segítség a bedőlt hiteleseknek: körvonalazódik a terv!