Pénzcentrum • 2010. augusztus 25. 10:32
A belső csalások megelőzéséről és felderítéséről szóló vezetői körlevelet adott ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). Az elmúlt időszakban több szövetkezeti hitelintézetnél derült ki, hogy a belső munkatársak visszaéltek az ügyfelek pénzével vagy fiktív hiteleket vettek fel, az intézményeknek okozott kár százmilliós nagyságrendű - írja a Napi Gazdaság.
Az eddig feltárt csalásoknál több olyan körülmény is felmerült, melyek bizonyos fokú azonosságot mutatnak. A visszaéléseket jellemzően kisméretű, néhány fős kirendeltségeken, vagy egyszemélyes betétgyűjtő pénztárakban sorozatosan (akár egy évtizeden át) követték el.
A betétek és a hitelek is veszélyben voltak
Előfordult, hogy az ügyintéző a betétként befizetett összegeket nem könyvelte le, hanem azzal sajátjaként rendelkezett, vagy az ügyfél aláírását hamisítva a betétet felvette. Az is megesett, hogy fiktív hiteleket vettek fel, amelyek törlesztését más hitelekből vagy betétfeltörésből finanszírozták. Arra is volt példa, hogy a pénztáros az adósok hiteltörlesztéseit nem könyvelte le, hanem saját célra használta fel.
A visszaélések feltárása a legtöbb esetben a véletlennek volt köszönhető. Sokszor egy betegség, vagy egy hosszabb szabadság buktatta le az elkövetőket.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A felügyelet azt javasolja a takarékoknak, hogy a kötelezően kiküldendő egyenlegértesítőket a szövetkezeti hitelintézetek központilag, illetve közvetlenül küldjék meg az ügyfelek részére. Emellett a belső ellenőrzés erősítése, valamint rendszeres "rajtaütések" jelenthetnek megoldást. A pótolhatatlanság sem mindig a munkaszeretetből fakad, így nem árt a vezetőknek akkor is gyanakodniuk, ha egyes munkatársak több év alatt sem kérnek hosszabb szabadságot, illetve rövid, egy-két napos szabadságuk alatt elzárkóznak a helyettesítéstől.