8,1% a lakossági, 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya a részvénytársasági hitelintézetek körében - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett június végi adatokból. Első látásra meglepő, hogy a devizahitelek körében jobb az arány (7,4%), mint a forinthiteleknél (9,4%), árnyalja azonban a képet, hogy az átstrukturált és a 90 napon belül nem fizető hitelek aránya a devizahitelek esetében jóval nagyobb.
Most először tett közzé a PSZÁF olyan statisztikákat, melyből a részvénytársasági hitelintézetek 90 napon túli késedelmes hitelállományáról kaphatunk pontos képet. Ezek szerint március végéről június végére 6,2%-ről 7,4%-ra nőtt az érintett bankok nem teljesítő hiteleinek aránya (NPL). Fontos felhívni ugyanakkor a figyelmet, hogy az NPL-mutatót számos egyszeri hatás, például a bankok portfóliótisztítása befolyásolja (egy portfólióeladással vagy veszteségleírással hirtelen csökkenteni tudja NPL-mutatóját egy hitelintézet).

A fenti ábrán látható, hogy a legnagyobb problémák a lakossági devizahitelek körében jelentkeznek, ezek esetében a hitelek közel harmadát nem fizetik szerződés szerint az ügyfelek. Óvatosságra inti a bankokat, hogy különösen nagy, mintegy 21%-os a 90 napot nem meghaladó késedelembe esett hitelek aránya, ám a bankok intenzív adósvédelmi tevékenységét jelzi, hogy ebben a devizahitelek körében már a hitelek 5,4%-át tárgyalták újra.

Az érintett bankok teljes hitelállományán, illetve a devizahiteleken belül a 90 napon túli késedelemben lévő hiteleket nézve egyaránt elmondható, hogy a vállalatok rosszabbul állnak, árnyalja viszont a képet, hogy körükben csekélyebb a kisebb késedelembe esett és az újratárgyalt hitelek aránya, így a szerződés szerint teljesítő hitelek nagyobb szeletet hasítanak ki a tortából.

A forinthitelek körében nagyobb az NPL-mutató, a szerződés szerint teljesítő hitelek aránya mégis magasabb (a devizahitelek 79%-ával szemben 81%) annak köszönhetően, hogy itt kevesebb átstrukturálás és rövidebb késedelembe esés történt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A jövőbe tekintve a reálgazdasági és fogalkoztatási mutatókon túl különösen fontos lesz az is, hogy alakul majd a frank árfolyama, ez ugyanis ismét drámaian képes befolyásolni az ügyfelek fizetőképességét, tartós aggodalmakat okozva a bankpiacon.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


