A készpénzforgalomból 363 darab forinthamisítványt szűrtek ki tavaly a harmadik negyedév végéig.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, idei második negyedéves jelentése szerint a bankjegyhamisítók leginkább a magas címletű forintokat kedvelik, legalábbis az öt-, tíz- és húszezer forintos címletek akadtak horogra leggyakrabban 2010 első felében.
2290 milliárd forint. Hozzávetőlegesen ennyit tett ki a forgalomban lévő forint készpénzállomány 2010. június 30-án. Ebből mintegy 2244 milliárd forint értékű volt a bankjegyállomány. A címletek közül a legnagyobb mennyiségben a 10.000 forintos volt forgalomban. Az előző negyedév végén csaknem 88 millió darab Szent István királyt ábrázoló bankjegy forgott a gazdaságban. A legritkábban előforduló címlet pedig a 19 millió példányban forgalomban lévő 2000 forintos volt.
Korábban: Simlis pénzváltók, gyanús valutázók: Te is veszélybe kerülhetsz!

A negyedéves jelentés szerint 2010 második negyedévében az év első három hónapjához képest növekedett az MNB birtokába került hamisítványok száma. A korábbi tapasztalatok alapján azonban kijelenthető, hogy a hamis bankjegyek számának ingadozása időszakról-időszakra jelentős, így messzemenő következtetéseket nem érdemes az érték emelkedéséből levonni. A jegybank tájékoztatójából továbbá az is kiderül, hogy a hamisítványok legnagyobb része fénymásolóval vagy nyomtatóval készül, és csak kis számban fordul elő nyomdai úton előállított álbankjegy.
A 2010 első felében fellelt hamis forintbankjegyek száma összesen 3770 darab volt, összes névleges értékük pedig meghaladta a 41 millió forintot. A tízezres nem csak a valódi címletek között a legnagyobb számban forgalomban lévő bankjegy, hanem a hamisítók körében is ez a legnépszerűbb címlet. A január és június között felbukkant hamis papírforintoknak több mint a fele próbálta meg utánozni a második legnagyobb névértékű forgalomban lévő forintot. Általánosságban is elmondható, hogy a nagyobb címletekért kockáztatnak forinthamisítók. A hamis bankók több mint 90 százaléka az öt-, tíz- és húszezresekből került ki, értékben ezek a címletek a fellelt hamis pénztömeg több mint 99%-át képviselik. A korábban legnépszerűbb 1000 forintos címlet pedig - a néhány éve megjelent újabb biztonsági elemeinek köszönhetően - mára a legkevésbé hamisított papírpénzzé vált Magyarországon - derül ki az MNB Pénzcentrum kérdésére adott válaszaiból.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A hamis forintok mellett időnként törvénytelen valuták is felbukkannak Magyarországon. Az MNB szakértőinek összesen 744 hamis külföldi bankjeggyel volt dolguk idén. Ezek többsége (557 darab) euró hamisítvány volt.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


