Gyászosan kezdte az évet a lízingpiac

Pénzcentrum2010. május 18. 13:59

Bár mindig gyengén kezdi az évet a magyar lízingpiac, ilyen rosszul talán még sohasem kezdte: mindössze 70 milliárd forint volt a finanszírozott összeg értéke az év első negyedében. A Magyar Lízingszövetségnél ugyan a visszaesés mérséklődéseként értelmezik az adatokat, az alacsony bázis tudatában nehéz ezzel vigasztalódni. A fordulat még várat magára, a Lízingszövetség év végénél korábban nem számít élénkülésre.

A még mindig növekvő munkanélküliség, a stagnáló bérek, valamint a nehéz forráshoz jutási lehetőségek, az alacsony hitelezési, valamint hitelfelvételi aktivitás következtében az év első negyedében nem élénkült meg sem a belföldi tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet, sem a beruházási hajlandóság. Mindezek következtében csökkenő mértékben ugyan, de tart még a lízingpiacon a visszaesés - foglalja össze a helyzetet a Lízingszövetség közleménye.

Hordós Zoltán, a Lízingszövetség elnöke szerint 2010 végén, 2011 elején találhat magár a lízingpiac. Jó hírként az ingatlanlízing csökkenő visszaesése mellett megemlítette azonban azt is, hogy a gépjárművek finanszírozásában nőtt a lízing piac részesedése. A lakossági ügyfelek aránya a teljes lízingpiacon eddig soha nem látott mértékben egy év alatt 33.7%-ról 20%-ra csökkent.

Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára elmondta: a kis- és középvállalkozások részesedése, az exportorientált vállalatok keresletének köszönhetően ugyan emelkedett, de a kkv-k finanszírozásának könnyítése érdekében mindeddig csak kis lépések történtek: a mai napig csak korlátozott módon alkalmazhatják a lízing társfinanszírozást az Uniós pályázatokon és az Új Magyarország programokban.


Dacára a jelentős visszaesésnek, mindeddig a piaci szereplőknek csupán elenyésző százaléka vonult ki a magyar piacról vagy egyes szegmensekből, csődre pedig eddig nem akadt példa.

A gépjármű finanszírozásban nőtt a lízingcégek súlya; az új kihelyezéseknél 42.7%-os csökkenés történt, szemben az országos 55%-os visszaeséssel. A kihelyezések értéke 38.5 Mrd Ft volt, amely 38.6%-kal marad el az előző időszaktól, ugyanakkor a retail esetében alacsonyabb volt a visszaesés szerződésszám tekintetében, mint a flottánál, előbbinél 33, utóbbinál 36%.

A flottafinanszírozásban gyakorlatilag megszűnt a hitelben történő kihelyezés, az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva a retail szegmensben 20%-ról 35%-ra emelkedett a lízing részesedése, míg a hitelé ugyanennyivel csökkent Hordós Zoltán szerint. A szegmensben a PSZÁF-SREP szabályozásnak köszönhetően továbbra is emelkedik a 2-5 közötti lejáratú szerződések aránya, 2010 első negyedévében a kihelyezések több, mint 60%-a ebben a konstrukcióban történt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

2010 első negyedévében a lakásfinanszírozás értéke 2.46 Mrd Ft, az ingatlanfinanszírozásé pedig 4.9 Mrd Ft.; az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 50, illetve 59%-os visszaesést jelent. A szerződések számában a csökkenés előbbinél 25, míg utóbbinál 59%-os volt.

A gépek és berendezések finanszírozásában 2010 első negyedévében a kihelyezések 13.1 Mrd Ft-ot tettek ki, ez a teljesítmény 48.5%-kal marad el az egy évvel korábbitól. A legnagyobb visszaesés a mezőgazdasági gépek piacán volt tapasztalható, ahol a kihelyezés több mint 60%-kal csökkent. A legkevésbé érintett szegmens az építőipari gépek és berendezéseké volt, ahol a visszaesés mértéke csupán 33%-ot tett ki. A szegmensben enyhén csökkent az új kihelyezések részesedése; az egyéb gépéknél 86%-ról 76%- míg a mezőgazdasági - és az építőgépek esetében 85%-ról 80%-ra. A lízingben történő kihelyezések a mezőgépeknél 6.5%-ról 50%-ra növekedtek, az egyéb gépeknél pedig megduplázódott, 30-ról 60%-ra.

A truck szegmensben a kihelyezések értéke 11.3 Mrd Ft-ot tett ki, ebből 9.9 Mrd jutott a nagy-haszongépjárművekre, 1.43 Mrd a buszokra. A visszaesés mértéke előbbinél 38%, míg utóbbinál 48%-os az előző időszakhoz képest.

Címkék: