Te jó ég! Zuhant a forint, mi lesz a hitelemmel?

Pénzcentrum2010. április 29. 05:02

Mi történt a forinttal? Óriási értékvesztést szenvedett el a napokban a forint. Az euróval szembeni 2.5%-os keddi forinthanyatlás után szerda délelőtt tovább gyengült a magyar fizetőeszköz. Gyakorlatilag két nap alatt 10 forinttal drágult az euró. A Pénzcentrum most megmutatja, mit jelenthet ez a magyarországi hitelesek számára.

Így gyengül a forint


Az euróval szembeni 2.5%-os keddi forinthanyatlás után szerda délelőtt tovább gyengült a magyar fizetőeszköz. Egy euróért átmenetileg 272 forintot is kértek a bankközi piacon, ami kéthónapos forintmélypontot jelentett. Tegnap röviddel dél után enyhülni kezdett a piaci feszültség, amelynek nyomán kissé 270 alá süllyedtek vissza a jegyzések.

$
Tegnap délelőtt 207 forintot is adtak egy dollárért - tavaly júniusban volt erre utoljára példa.

CHF

Szerdán a svájci frank árfolyama 190 forint fölött is járt: a magyar hitelfelvevők körében egykor népszerű devizát szerda délután 188,1 forinton jegyezték. Általánosságban elmondható, hogy a kockázatkerülés rendszerint erősíti a biztonságosnak hitt dollárt, illetve a svájci frankot,



Mi áll a háttérben?

A magyar fizetőeszköz jelenlegi gyengülése gyakorlatilag a nemzetközi pénzpiaci helyzetnek köszönhető, azaz a magyar gazdasági/politikai helyzettől szinte teljes mértékben független. A görög és portugál hitelminősítői lépések ugyanis eladási hullámot okoztak, illetve továbbra is nagy a bizonytalanság a görög helyzettel kapcsolatban.

Görögországban rendkívüli mélységeket ért el a kialakult hitelpiaci válság: az elemzők egyre inkább arra számítanak, hogy a mediterrán állam nem tudja elkerülni az államcsődöt, a piac pedig már nem hisz abban, hogy Görögország egyszerűen megmenthető. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutalap (IMF) várható mentőcsomag nem lesz elég arra, hogy talpra állítsák a görög gazdaságot.

A Görögországgal kapcsolatos rendkívüli befektetői pesszimizmus tegnap oda vezetett, hogy a világ legmagasabb csődkockázati valószínűségű országává vált, megelőzve Venezuelát is. A befektetők Görögország kapcsán azért ennyire negatívak, mert az őket kisegíteni szándékozó németek vonakodása miatt kérdéses a nemzetközi mentőcsomag időben megérkezése az országba és a cserébe vállalt gazdaságpolitikai intézkedések tartalma sem ismert (pl. lesz-e adósságátütemezés, illetve a kötvénytörlesztésben a jogosan járó összegből visszatartás).

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A hangulatromlás a jelek szerint már nemcsak a többi dél-európai, hanem a kelet-közép-európai piacokat is elérte, amelyek közül a legmagasabb államadóssággal Magyarország rendelkezik.

Egyes elemzői vélemények szerint a kormányra készülő Fidesz vezetőinek nyilatkozatai sem tettek jót a forintnak, miszerint Simor András jegybankelnöknek le kellene mondania. Talán ennek is köszönhető, hogy a régió devizái közül a forint mutatta legnagyobb gyengülést.

Mi lesz a hitelemmel?

Címkék: