Kínában a túlfűtött lakáspiac lehűtése érdekében szokatlanul szigorú intézkedéseket vezetnek be. Megszigorítják a második lakáshoz jutás feltételeit, a harmadik ingatlanra pedig már egyáltalán nem adhatnak hitelt a bankok.
Jun Ma, a Deutsche Bank kínai leányának vezető közgazdásza a kínai ingatlanpiac történetének egyik, ha nem a legszigorúbb intézkedésének titulálta a bejelentést. A szakértő szerint akár pánikeladások is indulhatnak, árcsökkenésre és a tranzakciók számának csökkenésére kell számítani a következő hónapokban.
Az intézkedés szerint második ingatlan vásárlása esetén az eddig minimálisan 40%-ban megjelölt önerőt 50%-ra emelték fel, a hitelkamatok pedig 10%-kal magasabbak, mint a normál hitelek esetében. A harmadik ingatlanra vonatkozó finanszírozást pedig teljesen felfüggesztik.
A statisztikák szerint Kínában március végén évi 11,7%-os áremelkedést mértek az ingatlanpiacon, a számok tették indokolttá a szigorú beavatkozást. Az önerő mértéke és a hitelkamatok emelése mellett az ingatlan vásárlása esetén felszámított adókat is növelni kívánják, de ennek pontos rendszere még kidolgozásra vár.
Az elemző úgy véli, hogy az ingatlanárak 10%-kal csökkenhetnek, de a felső kategóriában a visszaesés elérheti a 20%-ot is. A tranzakciók száma akár meg is feleződhet a következő hónapokban.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


