Pénzcentrum • 2010. március 2. 08:47
Az ügyfelek többsége még mindig a havi törlesztőrészlet nagysága alapján választ hitelt, míg mások a Teljes Hiteldíj Mutatót (THM-et) hívja segítségül. A mutató elvileg a hitel minden költségét tartalmazza, ezért jó összehasonlítási alapnak tűnik, az ingatlanmagazin.com összeállítása szerint azonban van egy olyan tétel, amely nincs benne, pedig akár 2%-kal is megdrágíthatja a hitelt.
A törlesztőrészletek átváltási árfolyama
Az átlagemberek általában csak a pénzváltók által használt eladási és vételi árfolyamokat ismerik, ugyanakkor a bankok többféle árfolyamot alkalmaznak. A valuta- és a devizaárfolyamok mellett vannak devizakereskedelmi-árfolyamok, és bankoktól függően különböző névre keresztelt egyéb árfolyamok (lásd a táblázatban).
Ezek az elnevezések nem egységesek, és abszolút bankfüggő az is, hogy a devizaalapú lakáshitelek törlesztőrészleteinek forintban való leemelésekor ezek közül melyiket használják a bankok. Az alkalmazott árfolyamokról a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) sem vezet nyilvántartást, sőt nincs is szabályozás arra vonatkozóan, hogy a hitelintézeteknek melyik árfolyamon kell leemelniük a devizahitelek havi részleteit.
Így fordulhat elő, hogy THM-től függetlenül két devizában azonos törlesztőrészlet az egyik banknál forintban számolva több, míg a másiknál kevesebb. Ez egy olyan bújtatott költség, ami az ügyfeleknek föl sem tűnik, és jellemzően a hitelközvetítők sem kalkulálnak vele. Pedig havi 100 ezer forintos törlesztőrészletnél akár évi 24 ezer forint plusz kiadást is jelenthet, ami egy 20 éves futamidejű lakáshitelnél már 480 ezer forintra rúg.