A kormány újra felmelegítette a másfél évvel ezelőtti szegények bankjáról szőtt terveit. Az uzsorás kölcsönök visszaszorítására megálmodott intézményre azonban annyira kevés pénzt szánnak a jövő évi költségvetésből, hogy erősen megkérdőjelezhető az elképzelés életképessége.
Mindössze 135 millió forint forrást biztosítana a kormány a 2010-es költségvetésből a szegények bankjának nevezett olcsó, szociális alapon nyújtott kölcsönöket kínáló pénzügyi vállalkozás létrehozására. Az összeg nemcsak ahhoz képest elenyésző, hogy milyen jelentős méretű társadalmi rétegek problémáját kívánja orvosolni az intézkedés, hanem a 2008-as PSZÁF adatok alapján egy átlagos pénzügyi vállalkozás 775 millió forintos saját tőkéjéhez képest is rendkívül alacsony - írja a Magyar Nemzet.
A szegények bankja üzleti modell eredetileg Bangladesből indult. Ott a hitelfelvevők kis csoportokon belül egymásra vannak utalva, mivel a csoport tagjai csak akkor juthatnak kölcsönhöz, ha a csoporton belül a korábban felvett hitelt már visszafizették. A bangladesi modellről résztesebben: Non-profit bank? Ilyet is lehet!
A magyarországi üzleti modell még nem kristályosodott ki, a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy ezen a területen alapos tervezés szükséges annak érdekében, hogy a folyósított kölcsönöket a hitelfelvevők ne a napi megélhetésük fedezésére szolgálják, hanem valóban befektetésre kerüljenek, és hosszú távon nyújtson segítséget a nehéz helyzetben lévőknek.
A napilap által megkérdezett szakemberek azt is hozzáteszik, hogy az erre a célra szánt összeggel nem lehet megoldani egy ilyen súlyú problémát, mivel több százszor annyi pénz forog a törvényen kívüli uzsorahitelek piacán, mint amit a szegények bankjára szán az állam.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


