Az évekkel ezelőtt lakásépítési kedvezmény (szocpol), vagy megelőlegező kölcsön igénybevételével lakást vásárlók egy része továbbköltözne, de az ügyintézés közben számtalan problémával kénytelenek szembenézni. Általános vélemény, hogy szinte képtelenség elintézni, hogy a szocpol átkerüljön egyik ingatlanról a másikra.
A kisebb - de szocpollal terhelt lakásokat - többnyire azért cserélik nagyobbra, mert a gyermekek növekedése miatt az előző már biztosít elegendő teret a családoknak. Problémát okoz, hogy a Magyar Államkincstár a tulajdoni lapon első zálogjogi ranghelyen kíván szerepelni, amit a bankok többsége nem tolerál.
A 2001-es lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint a bank jelzálogjoga akkor előzheti meg a szocpol bejegyzést, ha az igénylő forint alapú támogatott hitelt vett fel, a később széles körben elterjedt devizahitelekre és az utólag felvett fogyasztási hitelekre nem vonatkozik ez a szabály.
Vannak olyan pénzintézetek, amelyek a megelőlegező kölcsönt önerőnek tekintik, mások - a gyermekek megszületése előtt - hitelként veszik számításba az így kalkulált összeget. Egyszerűsítésre szorulhat az a szabály is, mely szerint a szocpolra bejegyzett állami jelzálogjog 10 éven át terheli az ingatlant.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


