Pénzcentrum • 2009. február 5. 09:45
Kelet-Európa vezeti azon feltörekvő piaci régiók listáját, amelyek a leginkább esélyesek arra, hogy teljeskörű pénzügyi válságba essenek - idézte Nouriel Roubini véleményét a Napi Gazdaság.
A sztárközgazdász szerint ennek az az oka, hogy a térség gazdaságai erősen függenek a külső finanszírozástól és megszokottá vált számukra a folyó fizetési mérleg hiánya. A tőkebeáramlás számottevő visszaesése - ami 2009-ben várható - nem csak a gazdasági növekedést veti vissza jelentősen, hanem akár regionális pénzügyi válságot is eredményezhet. Magyarország, Románia, Bulgária és a Baltikum különösen sérülékenynek számít, de bármelyik ország krízise regionális dominóeffektust indíthat el.
Magyarországról szólva az elemzés megállapítja, hogy a 25,5 milliárd dolláros IMF-EU-Világbank-mentőcsomag ugyan rövid távon enyhítheti a külső pénzügyi krízis jelentette kockázatokat, egy sor fundamentális tényező továbbra is sérülékennyé teszi a gazdaságot. Mindez azt jelenti, hogy az országnak továbbra is van esélye arra, hogy a porba sújtsa a válság. Magyarország ugyanis ikerdeficittel és a devizahitelek magas arányával küzd, ami befolyással van a pénzügyi stabilitására, másfelől pedig beszűkíti a monetáris politika mozgásterét. Az elemzés kitér arra is, hogy hazánk 73 százalékon álló GDP-arányos államadóssága régió messze legmagasabb értékét jelenti, a GDP pedig idén 3 százalékkal csökkenhet.