Ha előre gondolkodunk, járhat 100 százalékos táppénz is betegség esetén, hogy ne okozzon nagy kiesést egy váratlan betegség.
Annak ellenére, hogy a közüzemi számlák kiegyenlítését tekintve általában igen fegyelmezett a lakosság - a víz, gáz, elektromos áram kikapcsolásának ténye ugyanis igen erős visszatartó erőt jelent a nemfizetők számára - a válság folyományaként mégis nő a fizetésképtelen háztartások száma, akiknek egy-egy csekk kifizetése már nem azon múlik, hogy nyitva találják-e legközelebbi postát munkából hazafelé menet.
Az E.On Energiaszolgáltató Kft.-nek például már hetven milliárd forinttal tartoznak a fogyasztók, melynek fele a lakossági szektorban gyűlt össze, 6,4 milliárd forint esetében pedig már a 90 napot is meghaladja a tartozás fennállása.
Az Elmű-Émász is több ezer háztartásban kényszerült kikapcsolni az áramot a felhalmozott tartozások miatt, de hasonló kintlevőséget kezel a Főtáv is, melynek körülbelül húszezer háztartás nem tud, vagy nem hajlandó kiegyenlíteni a tartozásait.
Ez a tendencia várhatóan a jövőben csak romlani fog, hiszen idáig a nemfizetések mögött inkább az év közbeni energia-áremelések álltak, mostantól azonban már az állásaikat tömegével elveszítők miatt is nőhet a késedelmes, vagy egyáltalán nem teljesítők tábora. Ráadásul a számlázásban idáig még az nyári-őszi hónapok fogyasztási adatai szerepeltek, ami ugye áram és gáz tekintetében is alacsonyabb, mint a téli hónapokban, így a magasabb számlák is erős szorítást jelentenek a munkájukat elveszítők pénztárcájának.
Főként az angolszász országokban már évek óta léteznek olyan biztosítási termékek, melyek munkanélküliség esetén is lehetővé teszik, hogy a biztosított törleszteni tudja tartozásait, illetve ki tudja egyenlíteni közüzemi számláit.
Ezek közül a legtöbb konstrukció hitelekhez kötött, vagyis azt a célt szolgálja, hogy a hiteltartozások törlesztése a munkahely elvesztése esetén se szakadjon meg, azonban egyéb kötelezettségek, így a lakásfenntartás költségeit nem lehet ezekből fedezni. Ezeket a konstrukciókat (Payment protection insurance) általában a bankok kérik az ügyfeleiktől, természetesen a biztosítási díjak adósra hárításával (Nagy-Britanniában már többször port kavart, hogy egyes bankok arra kényszerítik ügyfeleiket, hogy ilyen biztosítást kössenek, ami jelentősen megnöveli a hiteldíjakat.).
Léteznek a hitelhez kötött biztosításon kívül egyéb, szabad felhasználású, munkanélküliség esetén fizető konstrukciók is (income insurance), melyből a közüzemi számlák kiegyenlítése is lehetséges, vagy egyszerűen a munkahely elveszítése előtti életszínvonal fenntartása is finanszírozható.
Előbbire itthon is számos példa létezik, vagyis a bankok eddig is be tudták "biztosíttatni" magukat a követelések behajthatatlanná válása ellen, nemrég azonban az Otthon Centrum is megjelent egy hasonló termékkel, melyet az Otthon Centrum hálózatán keresztül lakást vásárló, vagy lakáscélú hitelt felvevő ügyfelek vehetik igénybe. Ez a munkanélküliség és keresőképtelenség, azaz betegállomány esetén egy éven keresztül biztosít rendszeres havi kifizetéseket, és - szemben a Biztosítás.hu termékével - csoportos létszámleépítés esetén is felhasználható.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Biztosítás.hu korábbi cikkünkben már bemutatott terméke a maximális kifizetés nagyságában is eltér az Otthon Centrumétól, előbbinél ugyanis a havi nettó fizetés 80 százaléka, de maximum 120 ezer forint, utóbbinál a nettó jövedelem 70 százaléka, azonban maximum 250 ezer forint kifizetésére van lehetőség.
A Biztosítás.hu jövedelemkiesés-biztosítás elnevezésű termékének bevezetésekor azt tervezte, hogy egy olyan konstrukciót is piacra dob, amely a közüzemi számlák fizetését vállalja át bizonyos ideig az ügyféltől a munkanélküliség idején, azonban jelenleg bizonytalan, hogy mikor találkozhatunk először ezzel a termékkel.
Ha már közüzemi számlákról beszélünk, érdemes megemlíteni az UniCredit Bank és a Díjbeszedő Zrt. közösen létrehozott co-branded hitelkártyáját, a Közműkártyát, ami szintén segíthet átmeneti likviditáshiányunk leküzdésében. Ezzel a kártyával nem csak a Díjbeszedővel üzleti kapcsolatban álló, hanem több mint 550 hazai közüzemi szolgáltató közműszámlája rendezhető díjmentesen, az UniCredit Banknak adott csoportos beszedési megbízással. Ez tehát egy átlagos hitelkártyának is felfogható, azzal a különbséggel, hogy a csoportos beszedési megbízás - a vásárláshoz hasonlóan - kamatmentesen is lebonyolítható vele, valamint csekély összegű jóváírásra is számíthatunk, méghozzá évi 5000 forint értékben, amennyiben a kártyával bonyolított vásárlások havi átlagos összege - a csoportos beszedési megbízással teljesített közüzemi számlákkal együtt - minimum 12 hónapon keresztül meghaladja a 40 ezer forintot.
Bár 2009. januárjától várhatóan nem emelkednek majd a lakossági gázárak, és az áram ára is mindössze 3.5%-kal nő majd - sőt, az év egészében is maximum 10%-os lesz a drágulás - azonban az ipari nagyfogyasztók számára az újév például 25 százalékos áremelkedés is hozhat, amit nyilvánvalóan a lakosságra hárítanak majd, így ha közüzemi számláink nem is feltétlenül, egyéb költségeink még nőhetnek. Ilyen helyzetben a szigorodó hitelfelvételi lehetőségek, illetve a megszűnő munkahelyek már csak hab a tortán.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


