Válság van, nincs pénz, jöhet a nélkülözés...ilyen és ehhez hasonló címsorokat nem túl nehéz mostanában olvasni, nem árt azonban tudni, hogy a nagy válságok idején rendre előkerül egy kedvelt megoldás: a pénznyomtatás.
Korántsem az otthoni kisstílű hamisításról van szó, sokkal inkább arról, hogy egy-egy város vezetői eldöntik, a helyi gazdaság támogatása érdekében helyi pénzt nyomtatnak, mely természetesen előre megszabott árfolyam mellett átváltható az országosan elfogadott hivatalos fizetőeszközre.
A legújabb példát most éppen a Milwaukee-ban található Riverwest szolgáltatja, ahol sorozatszámmal, hamisítás elleni védelemmel és helyi képekkel díszített bankjegyeket nyomnak. Amennyiben a helyi vállalkozások, üzletek elfogadják az új pénzt, akkor az valóban használhatóvá válik helyi szinten, így a lokális szereplők látszólag némileg függetleníthetik magukat a globális pénzszűkétől.
A nagy világválság ideje alatt több tucat ilyen helyi rendszer működött. A helyi pénznyomtatása az USA-ban önmagában nem illegális, amíg nem profitszerzési céllal történik és az új pénz nem hasonlít túlságosan az eredeti dollárra.
A tengerentúli híradások szerint újra egyre nagyobb az érdeklődés a helyi pénzek bevezetése iránt, de ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy Magyarországon is hallottunk már hasonló törekvésekről.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


