Andor László a Guardian hasábjain közölte írását a pénzügyi válság, illetve Magyarország helyzetével kapcsolatosan. A végkövetkeztetés pedig nem más, mint az, hogy az uniónak nagyon oda kell figyelnie a feltörekvő gazdaságokra is, hiszen ezek elbukásakor elindulhat a bumeráng-effektus. De nézzük meg egészen pontosan, milyen megállapításokat tett a közgazdász!
Az elmúlt 30 év során nem volt olyan nagy pénzügyi válság, amely ne tette volna tiszteletét Magyarországon is, sorra 1982-ben Lengyelország után, 1994-ben Mexikóban, és most Izland után. Minden egyes krízishelyzet esetében az út a Nemzeti Valutaalaphoz (IMF) vezetett.
A keleti blokk legtöbb ország 1989-et követően csatlakozott az IMF-hez és a Világbank csoporthoz, míg Magyarország ezt már 1982-ben megtette. S annak ellenére, hogy mindez segített a szükséges reformok előrehozatalában, Magyarországnak nem sikerült lecsökkentenie magas külső adósságát.
Annak ellenére, hogy a 2004-es csatlakozás során a mi gazdaságunk rendelkezett a legfejlettebb gazdasággal, még mindig mi voltunk a legsérülékenyebbek. A korai időszakban a GDP arányos adósság pedig ahelyett, hogy csökkent volna, tovább emelkedett. Azonban a gyengeségnek más okai is voltak.
Csupán 1999-re értük el az 1989-es GDP szintet, s az egymást követő kormányok veszélyes pénzügyi megoldásokhoz folyamodtak, hogy a lakosság elégedett legyen. De a sérülékenység előidézésében nem csupán a fiskális faktorok játszottak szerepet, hanem a monetáris politika is Andor szerint. 2001-ben az MNB adaptálta az inflációs célkövetéses rendszert, melyet eredetileg nem a kis, nyitott gazdaságok számára találták ki.
Az eddigi válságokhoz képest azonban most teljesen más a pénzügyi architektúra felépítése, ráadásul az IMF és az egyes szereplők viszonya is megváltozott, így például a nemzeti vagyonalapok (swf) is megjelentek a képben. Mindezek ellenére, a magyar-csomag régimódi, mivel a korábbi túlköltekezési területek közül a béremelést lehet a legkönnyebben szabályozni. Viszont nem lenne szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az elmúlt két évben a deficitet a GDP 10 százalékáról sikerült 3 százalékra mérsékelni, ami jelentős teljesítmény.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A krízis itthon és Európában azt az irányt kéne, hogy mutassa az uniónak, hogy a bővítési stratégiának változnia kell. A 2004-es bővítési hullámban kötelezettséget kellett vállalniuk arra is, hogy a monetáris unióba is belépnek, amelyhez a maastrichti kritériumokat kellene teljesíteni, annak ellenére, hogy ezek fenntarthatóságát még csak most értékelik.
Andor tanácsa szerint egyértelmű, hogy az új tagokat nem lenne szabad belekényszeríteni a kritériumokba, mert az szétbomláshoz vezethet, s ráadásul mivel a hazai bankrendszer több szereplője külföldi tulajdonban van, egy magyar krízis bizonyosan nem maradna a határokon belül.

Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


