13 °C Budapest

Argentin csoda: hitelek nélkül növekvő gazdaság

Pénzcentrum
2008. május 13. 15:00

Az elmúlt hónapok hitelezési problémáiról szóló hírei és az amerikai válság számos európai országra történő "átvándorlása" alapján azt gondolnánk, hogy az USA-hoz közeli országok fokozottan érintettek ez ügyben. Különösen - a sokáig pénzügyi válságáról elhíresült - Latin-Amerika esetében várnánk hasonló híreket. Úgy fest, Brazília, Peru, de különösen Argentína sikeresen átvészelte a kellemetlen időszakot és gazdaságuk hitelek nélkül tud növekedni.

Mióta Argentína kilábalt a 2001-2002-es pénzügyi válságából, a világ leggyorsabban fejlődő országai közé lépett elő és várakozások szerint idén is gyorsabb növekedést tud majd produkálni szomszédainál.

Az említett pénzügyi válság a túlzott import miatt következett be, ami tönkretette az ország iparát, nagyarányú munkanélküliséget okozott, a valutát szinte értéktelenné tette és krónikus költségvetési deficithez vezetett. Ezt tovább súlyosbította külföldi befektetők menekülése, amire a kormány a betétek befagyasztásával reagált. A válság igazi megoldását azonban az importkorlátozások, exporttámogatások és az összehangolt pénzügyi intézkedések jelentették.

Egy ilyen válságot megélt ország azonban jóval óvatosabb hitelfelvétel szempontjából, többek között ez az oka az azóta rendkívül alacsony lakossági bankhitel állománynak is. 2000-ben még a GDP 23,8 százalékának megfelelő mennyiségű bankhitellel rendelkezett a lakosság, ami azóta 13 százalékra mérséklődött. (Összehasonlításképp ez Brazíliában közel 36,5 százalékos).

A hitelek ilyen alacsony mértékű igénybevétele mellett szerény befektetési kedv és alacsony gazdasági növekedés lenne természetes. Ezzel ellentétben a befektetések GDP-hez mért aránya megkétszereződött a válság óta.

Mégis miből finanszírozzák a növekedést?

2002-ben, a kormányváltás után Argentína befektetési paradicsommá vált. A 25 százalék feletti munkanélküliség lefelé nyomta a béreket, és a peso gyengülése is versenyelőnyhöz juttatta az exportőröket a külföldi versenytársakkal szemben. A krízis következtében kihasználatlanná vált termelő kapacitások miatt hitelek nélkül tudtak a vállalatok bővülni. Ezen kívül az élelmiszerárak rekord magassága miatt a mezőgazdasági exportőrök is váratlan profitra tehettek illetve tesznek szert. A megnövekedett nyereség szintén a hitelek kikerülésével teszi lehetővé a befektetések növelését. Így következhetett be az, hogy Argentína gazdasága évi 9 százalékkal tudott növekedni az elmúlt években.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Azonban a tényezők ilyetén véletlen egybeesésére ritkán kerül sor és nem is tartható sokáig az állapot. 2005-ben például az emelkedésnek induló infláció jelezte, hogy a termelő-kapacitások határukhoz érkeztek, a bérek és nyersanyagárak gyorsan emelkedtek, ami a vállalati nyereség csökkenéséhez vezetett. Ezen kívül a mezőgazdasági exportra kivetett adó közel megduplázása is nagy nyomást jelentett a termelőkre. Ez tehát azt jelenti, hogy amennyiben a vállalatok továbbra is ilyen szintű növekedést szeretnének elérni, a visszaforgatott nyereségen kívül hitelekre is szükségük lesz.

Eljött tehát az ideje az ország pénzügyi rendszerének újraélesztéséhez. Ez azonban koránt sem egyszerű. Hitelfelvevői oldalról nézve: az ország GDP-jének közel 40 százalékát kitevő feketegazdaság résztvevői ugye nem juthatnak hitelhez, hacsak nem akarják felhívni magukra a revizorok figyelmét, de többi vállalat sem teszi ezt szívesen korábbi negatív élményeik miatt. De a gyenge peso és az infláció sem kedvez a folyamatnak, utóbbiról ráadásul nincs is megbízható információ, hogy mekkora. Egyes becslések szerint a fogyasztói árindex közel 25 százalékos, ami a jegybanki alapkamatot reál értéken szinte negatívba fordítja, eltántorítva ezzel az embereket a megtakarítástól.

Az alacsony hitelállománynak tehát ára van. Egyrészt a bankbetétek állománya rendkívül alacsony és a piac sem működik kellően hatékonyan ahhoz, hogy a megtakarítások és befektetések találkozni tudjanak. Ha ez tovább folytatódik, az csak az argentín életszínvonal stagnálása mellett képzelhető el.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 8. 11:23
Furcsa körülmények között lebonyolított médiahatósági pályázaton dőlt el, hogy újabb 10 évre Mészáro...
Holdblog  |  2025. május 8. 09:37
Van, amikor az osztalék hiánya érthető, de van, amikor a vállalat cserben hagyja a kisbefektetőket....
Kiszámoló  |  2025. május 6. 18:56
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a tel...
MNB Intézet  |  2025. május 6. 09:10
Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 8. csütörtök
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. május 8. 16:35