Lakáshiteles álomból rémálom: könnyű elcsúszni a banánhéjon!

Pénzcentrum
2007. szeptember 26. 13:00

A legrosszabb, illetve leginkább veszélyes hiteltípusnak kikiáltott, úgynevezett opcióval ellátott változó kamatozású jelzáloghitel sokak meglepetésére egyben a legjobb lehetőség is, legalábbis ezt tudhatjuk meg a BusinessWeek cikkéből.

Milyen hitelről van szó?

A hitelek kamatozásának tekintetében általában kétféle módozatot szoktak megkülönböztetni, fix (más néven rögzített), vagy változó kamatozást. Utóbbi kamatozási metódus bizonyos időközönként (a kamatperiódus jelzi a kamat változatlanul hagyásának hosszát) változó kamatfizetést jelent.

Ebbe a kategóriába tartozik az a típus is, amely a kamatozást valamely indexhez, vagy egyéb viszonyítási alaphoz köti (így például BUBOR+2 %). Az opcióval ellátott jelzáloghitel a változó kamatozás mellett egy többlet választási lehetőséggel is ellátott konstrukciót takar.

Az adós ebben az esetben egy-egy adott hónapban választhat, hogy csupán egy minimálisan szükséges részletet fizet be (amely adott esetben akár még a kamatösszegnél is alacsonyabb), vagy kifizeti a teljes esedékes összeget.

Ez pedig úgy valósítható meg, hogy amennyiben még a kamatnál is alacsonyabb befizetést teljesít az adós, úgy a hiányzó kamattartalom hozzáadódik a fennálló tőketartozáshoz, azaz tőkésítésre kerül.

A tőkésítés révén pedig amennyiben tartósan alacsony összegeket fizet be az adós, folyamatosan emelkedni fog a fennálló tőketartozás, míg el nem éri a hitelező által meghatározott plafont, amely általában az eredeti összeg 110 vagy 125 százaléka. Ha ez bekövetkezik onnantól kezdve a bank olyan minimális befizetési összeget határoz meg, amely mindenképp elegendő arra, hogy elkezdjen csökkenni a fennálló tőketartozás összege.

Jó ez a hitel, vagy sem?

Az Amerikai Egyesült Államokban ezen konstrukció népszerűségét az adja, hogy általában rendkívül alacsony, úgynevezett "csalogató" kezdeti kamatokkal kínálják, hirdetik őket. A lakosság alacsony pénzügyi képzettsége miatt azonban felmerült ennek a hiteltípusnak a betiltása.

Ennek kapcsán készített két amerikai professzor, Tomasz Piskorski és Alexej Tchistyi egy tanulmányt arról, hogy ez a hitel a lehető legjobb mind a hitelező, mind pedig az adós szempontjából, így mielőtt bármilyen lépést tennének kitiltásával kapcsolatosan, érdemes azt meggondolni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az egyetlen bökkenő a tökéletes hitel kapcsán egy olyan feltevésből fakad, amely egyébként magának a közgazdaságtannak is alapelve. Akkor működhet tehát az opcióval ellátott változó kamatozású jelzáloghitel, amennyiben az emberek racionálisan gondolkodnak és viselkednek, ez pedig a való életben nem valósulhat meg.

A két professzor így azzal érvel, hogy ha már megvan a lehető legjobb megoldás, ne dobjuk azt el, hanem fogjuk meg a másik irányból a problémát, fektessünk be az emberek képzésébe, oktatásába, keményen szabályozzuk a hirdetéseket és szerződési feltételeket.

Kardoskodnak mellette

Arról még nem esett szó, hogy miért is ez a lehető legjobb hiteltípus. Az elemzés három fő elemet emel ki az előnyökkel kapcsolatosan. Először is ezt a jelzáloghitelt annak érdemes igényelnie, akinek jövedelme meglehetősen változó (ilyen tipikusan például a mezőgazdaságból élők bére), és megfelelő önkontrollal rendelkezik.

A hitel segítségével jóval nagyobb szabadságuk lesz a törlesztésre, nem kerülnek bajba amiatt, mert épp nincs szezon, s nincs bevétel. Emellett ez a banknak is előnyös, hiszen nincs szükség arra, hogy csődösnek nyilvánítsák ezeket az ügyfeleket.

Másodsorban önmaga a változó kamatozás nagy előnyt jelent a hitelek nyújtójának. A hitelekkel kapcsolatosan a bankok vágya, hogy magas kamatkörnyezetben legyen több csődös ügyfél, hiszen a tőlük befolyt követeléseket magas kamatokon tudják újra kihelyezni. A hitelintézeteknek tehát nem érdeke, hogy alacsony kamatszint mellett kelljen nem fizetőnek minősíteni az ügyfeleket, ez az igény pedig az opciós változó kamatozású jelzáloghitellel kielégülhet.

Végül pedig a legideálisabb helyzet az volna, hogy amennyiben valaki ilyen hitelt igényel, annak ne legyen szabad másik hitelt kapnia egy másik hitelezőtől. Ilyen korlátozás jelenleg nincsen, de a legjobb alternatívája jelen van, mégpedig az előtörlesztési díjak formájában. Ha a hitelt nyújtó bizton számíthat arra, hogy a kihelyezett hitel hosszú távon megmarad, abban az esetben sokkal kedvezőbb feltételekkel kínálja majd konstrukcióját

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 12. 21:32
A Direkt36 nagy sikerű Dinasztia című filmje után újabb politikai dokumentumfilm arat hatalmas siker...
Kiszámoló  |  2025. május 12. 11:44
A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ell...
Holdblog  |  2025. május 12. 07:12
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtized...
Kasza Elliott-tal  |  2025. május 10. 18:16
Február 11-én vásároltam a mostani csomagom első adagját, szerintem három hónapig még sosem tartotta...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 13. kedd
Szervác, Imola
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. május 12. 20:29