Teljesen hétköznapi eset, hogy egy hotelbe érkezve a recepción elkérik betéti vagy hitelkártyánkat és a távozáskor fizetendő összeget foglalásként azonnal elkülönítik a számlán. Ehhez az összeghez az ügyfél már nem férhet hozzá, az elszámolásig ez függő tételnek számít. Előfordulhat persze, hogy távozáskor máshogy, például készpénzzel fizetünk, az igazi gondok ekkor kezdődnek, a foglalás ugyanis nem törlődik percek alatt, így várhatunk a pénzünkre.
A Napi összeállítása rávilágít, hogy az ügyfelek számára szinte teljesen követhetetlen, eltérő gyakorlatot alkalmaznak a bankok a fent említett előfoglalások törlése terén. Változó, hogy a kártyakibocsátó bank hány napig várja, míg a tranzakciót a kártyaelfogadó kereskedő, illetve bankja elszámolja.
Fontos, hogy amennyiben végül máshogy fizetünk, szóljunk a hotelben, hogy indítsák meg a foglalás törlését, ha ugyanis a kereskedő nem indítja el a folyamatot, a szóban forgó összeg gyakran bennragad.
Az Erste és az Unicredit Bank esetében akár 30 napig is várhatunk a pénzünkre, az OTP és a Raiffeisen ügyfelei azonban már 15 nap alatt is használhatják elkülönített pénzüket, amire a CIB és az IEB ügyfelei9nek két hetet kell várniuk.
A bankok többsége persze csak a kereskedő, illetve az elfogadóbank engedélye alapján hajlandó törölni a foglalási tételt, mely gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ügyfélnek kell keresnie a hotelt, hogy lépjenek valamit, a számukra nem éppen sürgős ügyben.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A foglalás alatt álló összeg mindig a számlán lévőnek minősül, a kamatát így betéti kártya esetén megkapjuk, hitelkártyánál pedig csak a felhasználható hitelkeretet csökkenti, az elszámolásig azonban nem kamatozik.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


