A GfK Hungária Piackutató Intézet felmérései alapján a tavalyi évben a felnőtt lakosság átlagosan 74 százaléka rendelkezett bankkapcsolattal. Ez az arány lényegesen alacsonyabb a Nyugat-Európában tapasztalható helyzethez hasonlítva, de hazánk e tekintetben sok kelet-európai országtól is lemaradásban van.
Magyarországon 2006-ban a felnőtt lakosság 74 százaléka rendelkezett bankkapcsolattal. Egy évvel korábban ez az arány 72 százalékos volt, tehát nagy mértékű növekedés e téren nem figyelhető meg. Legnagyobb eltéréseket a bankkapcsolattal rendelkezők életkorának vonatkozásában tapasztalhatunk. Legmagasabb arányban a 30-39 évesek rendelkeznek bankkapcsolattal. Az ilyen korú népesség közel kilenctizede igénybe veszi valamely bank szolgáltatásait. A legnagyobb potenciált a 20 év alattiak körében és - elvi szinten - a 60 év felettiek körében fedezhetünk fel. Ez utóbbi célcsoportban jelentős növekedést csak az válthatna ki, ha a nyugdíjak folyósítását az állam folyószámlákra történő utalással biztosítaná.

A tőlünk nyugatra fekvő országok adataival összehasonlítva hazánk komoly lemaradását figyelhetjük meg. Németországban és Ausztriában a felnőtt lakosság közel 100 százaléka rendelkezik banki kapcsolatokkal és ez mondható el a volt szocialista országok közül Szlovéniáról is. Magasabb a magyar adatoknál az arány Horvátországban, Csehországban és Szlovákiában is. Ezen országokban a lakosság 80-85 százaléka rendelkezik bankkapcsolattal. A magyarnál is fejletlenebb banki kultúrával szembesülhetünk azonban többek között Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában.
A legjellemzőbben használt banki termék továbbra is a folyószámla. A felnőtt magyar lakosság kétharmada vesz igénybe ilyen szolgáltatást. Érdekes, hogy ezzel szemben csak a lakosság 53 százaléka rendelkezik a folyószámlájához kapcsolódó bankkártyával.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Míg a banki termékek igénybevétele terén nemzetközi összehasonlításban általában nem állunk túl jól, addig más a helyzet, ha a hiteleket vizsgáljuk. A felnőtt lakosság 22 százaléka vesz igénybe valamilyen banki hitelt, és ezzel olyan országokat előzünk meg, mint Ausztria, Csehország, illetve Szlovákia és csak minimálisan maradunk el a Németországban tapasztaltaktól is.
Bár még alacsony az elterjedtsége, ám komoly ütemben növekszik az elektronikus bankolási szolgáltatásokat igénybe vevők aránya. A 2006. évben átlagosan a felnőtt lakosság mintegy 7 százaléka vette igénybe ezt a kényelmet biztosító banki szolgáltatást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


