Lakásvásárlási hitel felvételekor szinte mindenki első lépésre belebotlik a jelzálogjog jogintézményébe, és többnyire nem teljesen tud mit kezdeni vele, mert nincsen tökéletesen tisztában azzal, hogy mit is jelent ez. Rémképeinkben rögtön az sejlik fel, hogy "viszik a házat a fejem felől", és ezáltal nem tudjuk rendesen mérlegelni az ezzel járó kockázatokat. Ezen írásunkkal kicsit rendet szeretnénk teremteni a fejekben, hogy bátrabban vághassanak bele a Kedves Olvasók egy ilyen konstrukcióba...
A jelzálogjog tipikusan lakásvásárlási hiteleknél szokott megjelenni biztosítékként a bank oldalán. Mindez azért van, mert a lakáshitelek általában magasabb összegűek, mint egy más típusú hitel, és ezért nagyobb biztosítékra van a hitelezőnek szüksége. Más szavakkal a lakás fedezetként szolgál, a bankok így olcsóbban tudják a lakásvásárlási hiteleket árazni, mert kisebb kockázattal kell számolniuk, mint mondjuk egy személyi kölcsönnél, ahol nincs kézzelfogható, pénzzé tehető fedezet.
A dolog menete tehát a következő: a szerződés megkötésekor a közjegyzői okiratban az ingatlant megterhelik, rávezetik a tulajdoni lapra a jelzálogjogot, ami addig ott is fog maradni, amíg vissza nem fizeti az adós a kölcsön teljes összegét.
A biztosítéki jelleg akkor ölt testet, amikor az adós valamilyen oknál fogva nem tud törleszteni. Ekkor az írásbeli felszólítások és póthatáridők letelte után a jogosult (jelen esetben a bank) kielégítést kereshet, vagyis a közkeletű szóhasználattal élve "eladhatja a házat a fejünk felől".
Mégsem kell azonban még itt sem kétségbe esni, ugyanis ennek az "eladásnak" csak 1-2 buktatója van. Ilyen esetben az ingatlant hatósági árverésen értékesítik, amikor is fennáll a veszélye annak, hogy jóval áron alul adják el. Az így kapott ellenértéket azonban a bank nem tarthatja meg teljes mértékben, csak a felé még ki nem fizetett törlesztő részek illetik meg, az ezen felüli összeg a tulajdonosé, mint eladóé marad. Kár tehát csak annyiban érhet minket, hogy elveszítjük a lakást, ami esetleg eszmei értékkel bír számunkra, illetve az, hogy nagy eséllyel áron alul "kótyavetyélik el", erre sajnos a tulajdonosnak nincsen ráhatása (amennyiben megvárja ezt az esetet).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jelzálogjog jogi természete még annyiban különleges, hogy ez a zálognak egy olyan formája, ahol nem kell átadni a zálogtárgyat a jogosultnak, hanem a kötelezett, egyben tulajdonos továbbra is használhatja - sőt, akár el is adhatja, még ha terhelten is - és csak akkor csorbulnak a jogai, ha értékesítésre kerül a sor. Egyéb esetben a hitelviszony végével a jelzálogjog alól az ingatlant tehermentesíti a bank.
Mindez pedig nem csak az ingatlanokra igaz, hanem ingók (pl. autó) esetében is így van. A közjegyzők vezetik azt a zálogjogi nyilvántartást, ahová a jelzálogjogokat bejegyzik, mert átadás híján máshogy nem lehetne követni ezeket a tényeket, terheket.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


