Kell egy privát torony az ország egyik legszebb pontján? A „különleges terület” a Mátra csúcsán áll, és az elmúlt évtizedekben többféle funkciót is betöltött, most...

Ritka természeti felfedezést tett az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága: a park működési területén először bukkant fel a deres bikapók (Eresus hermani), egy viszonylag újonnan leírt faj. Az eddig nem ismert előfordulást a boldogkőváraljai Vár-hegyen dokumentálták április második hetében - tették közzé saját Facebook-oldalukon.
A hazai természetvédelem szempontjából figyelemre méltó hír azért is különleges, mert a bikapókokkal kapcsolatos rendszertani ismereteink csak az utóbbi időszakban váltak pontosabbá. Sokáig úgy hitték, hogy Magyarországon csupán egyetlen bikapókfaj él, ám a közelmúlt kutatásai három különálló fajt azonosítottak. Az Aggteleki Nemzeti Park területén eddig csupán a sárgafejű bikapók (Eresus moravicus) jelenlétét dokumentálták - írták a Facebook-oldalon.
A most azonosított deres bikapók különlegessége, hogy hímjei már március-áprilisban megfigyelhetők, a példány is ebben az időszakban került elő. Érdekesség még, hogy eddig főként mésztufa alapkőzetű élőhelyekről ismerték a fajt, ezért is számít meglepőnek, hogy ezúttal andezittufás környezetben, a Vár-hegy térségében bukkant fel. A faj pontos azonosításában Kovács Gábor, Matt Prince és Huber Attila nyújtottak szakmai segítséget, amelyért a nemzeti park külön köszönetet mondott.
Védettek, tilos bántani őket!
A bikapókok különleges megjelenésű pókok, melyekből világszerte mindössze körülbelül száz faj ismert. Természetes előfordulásuk Európára, Közép-Ázsiára és Észak-Afrikára korlátozódik. Élőhelyükkel szemben rendkívül igényesek: kizárólag meleg, száraz klímájú, speciális talajszerkezetű és növényzetű területeken képesek megélni. Emiatt hazánkban is elszórtan, foltszerű elterjedés jellemzi őket – a középhegységekben, dombvidékeken és az Alföld egyes részein fordulnak elő.
Bár csípésük fájdalmas lehet, a bikapókok ritkaságuk és rejtőzködő életmódjuk miatt alig kerülnek közvetlen kapcsolatba az emberrel. Magyarországon minden bikapókfaj természetvédelmi oltalom alatt áll – védett státuszuk mellett természetvédelmi értékük egyedenként 5000 forint.

Lerántják a leplet: a színészkirálynő titkos múltja, így lett a dzsentrilányból legendás magyar díva
Ha szeretnél bepillantani a századelő világába, megérteni, hogyan lett Tolnay Rózsiból Tolnay Klári, ez a különleges tárlat neked szól!
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent a SPAR-ban – intézd el a teljes bevásárlást egy helyen! (x)
Most még egyszerűbbé vált a bevásárlás: az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent.
-
Mobilalkalmazásból, 10 perc alatt, teljesen online igényelhető a Munkáshitel elsőként a Gránit Banknál (x)
A Gránit Banknál egyedülálló módon május 26-tól már mobilalkalmazásból is, teljesen online, 10 perc alatt igényelhető a Munkáshitel a banknál már számlával rendelkező ügyfelek számára. Új számlanyitás esetén akár 90.000 forintot is jóváír az igénylők számláján a pénzintézet.


