17 °C Budapest
Egy csésze egészséges pitypangtea és méz. Gyógynövényes gyógyszer.

Ingyen virágzik most a pitypang: 7+1 szuperfinom és gyógyító étel, amit készíthetsz belőle

2025. április 8. 13:50

Mielőtt beindítanád a fűkaszát, érdemes tudatosabban is körülnézni a kertedbe, milyen hasznos tavaszi gyógynövényeket takaríthatsz be. Rengeteg pénzt spórolhatsz, ha a legkézenfekvőbbeket, mint például a csalán, a kerti ibolya vagy most a virágzó gyermekláncfű te magad szeded le. Friss teát készíthetsz belőlük, de akár télire is elteheted őket. Tavasz van, gyűjtsetek hát! De most fókuszáljunk kicsit a gyermekláncfűre, hiszen a pitypang virága nemcsak a méhek kedvence, hanem a miénk is lehet a konyhában! 

Nem lehet véletlen, hogy a pongyola pitypangnak több mint 50 különböző neve létezik a magyar nyelvben, mint például gyermekláncfű, kutyatej, kikirics, barátfű, békavirág, láncfű, oroszlánfog és tyúkvirág. Dédanyáink még tudták, micsoda kincs rejlik ebben az aranyló vadvirágban! Dédanyáink még tudták, micsoda kincs rejlik ebben az aranyló vadvirágban! Ilyenkor tavasszal, amikor a legfrissebb és legzamatosabb, kár lenne pusztán megszokásból fűnyíróval nekimenni! Hiszen minden része ehető, és nemcsak gyógyteát készíthetsz belőle! Tudtad, hogy a pitypang (más néven gyermekláncfű) a legjobb méregtelenítő és májvédő növényünk? Ráadásul nemcsak teákban, hanem a konyhában is számtalan lehetőséget rejt (erről később részletesebben is szólunk). Áprilistól májusig virágzik, de ősszel sem árt figyelni a másodvirágzására.

A Gyógynövénykalauz című könyv alapján a pitypang fő hatóanyagai közé tartoznak a keserűanyagok, triterpének, flavonoidok, cseranyagok, karotinok és inulin. A gyökere gazdag szénhidrátokban, míg a levelekben kálium, C-vitamin és B2-vitamin található, különösen a virágzás előtt. A pitypang levelei több béta-karotint tartalmaznak, mint a sárgarépa, így segíthetnek a szemek egészségének megőrzésében. Emellett a pitypang a következő jótékony hatásokkal bír:

  • Emésztés: Serkenti a gyomorsav-termelést, étvágyserkentő és görcsoldó hatású.
  • Máj és epetermelés: A keserűanyagok segítik a máj működését és javítják a zsíranyagcserét.
  • Cukorbetegség: Jótékony hatású a cukorbetegek számára.
  • Vizelethajtó: Húgyúti fertőzések kezelésére is alkalmazható.
  • Csonterősítő: Inulintartalma segíti a kalcium felszívódását, így erősíti a csontokat.
  • Vértisztító: Segít köszvény és reuma esetén, csökkenti a nyirokcsomó duzzanatokat.
  • Szellemi frissesség: A virág lecitin tartalmának köszönhetően fokozza az agy működését, segít a memória megőrzésében.
  • Antioxidánsok: Segíthet megelőzni az öregedést, a rákot és az oxidatív stressz okozta betegségeket.

Hogyan gyűjtsük be a pitypang virágját?

A legfontosabb, hogy a virágot szár nélkül szedjük. Amint kisüt a nap, ollóval és tállal indulok, és tiszta, pormentes helyet keresek, lehetőleg távol a közúttól és kutyáktól. Az ideális, ha a virágot közvetlenül a szár alatti részen csípjük le. A szedése után ne habozzunk: minél hamarabb kezdjünk hozzá a főzéshez, mivel körülbelül egy óra múlva becsukódnak a szirmok.

Ha nem sietsz, kitépkedheted egyenként is a szirmokat, de a zöld sziromtölcsér nem rontja el a méz ízét. Miután leszedted, terítsd ki az udvaron vagy erkélyen, hogy az apró rovarok ki tudjanak mászni belőle. Ne mosd meg a virágokat, mert a virágpor egy része eltűnne, és a méz íze sem lenne olyan gazdag.

Íme, 7+1 ötlet, hogyan használhatod fel a pitypangot saját konyhádban!

A "Élet a hegyen - Itáliában" Facebook-oldalon is összegyűjtöttek néhány szuper ötletet, hogyan hasznosíthatjuk ezt az aranyló vadvirágot. Íme néhány kreatív módja annak, hogyan varázsolhatunk finomságokat a pitypangból:

1. Pitypangszörp

A pitypang virágaiból illatos, mézédes szörpöt készíthetsz, amely tökéletes limonádéhoz, teához, vagy akár palacsintára csorgatva is remekül illik - a HelloVidék receptjét itt találod hozzá!

2. Pitypangméz (hamis méz)

Ha a pitypang édességét méz formájában szeretnéd élvezni, főzd össze a virágokat cukorral és citrommal, majd sűrítsd be, amíg méz állagú nem lesz. Tökéletes választás kenyérre, süteményekhez vagy teába!

3. Pitypangdzsem

A virágszirmokat citrusokkal és pektinnel főzve mennyei, aranysárga dzsemet kapsz, amit pirítósra vagy süteményekhez is felhasználhatsz.

4. Pitypangbor

Egy kis idő- és türelemigényes, de különleges ital a pitypangvirágból készült bor, amely enyhén édeskés, virágos aromájú lesz a fermentálás után.

5. Pitypangtea

A szárított virágokból készíthetsz kellemes, enyhén édes teát, amely segíti az emésztést és méregtelenítő hatású.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

6. Pitypangvirágos palacsinta

Friss virágokat keverj a palacsintatésztába, vagy mártsd bele és süsd ki. A végeredmény egy ropogós, finoman édeskés különlegesség:

7. Pitypangecet

A pitypang virágait almaecetbe áztatva illatos, virágos ecetet kapsz, amely remek salátaöntetként vagy akár bőrápolásra is használható. 

8. Pitypang savanyú

A pitypang nemcsak a virágaival, hanem a bimbóival is sokféleképpen felhasználható! Ha szeretnél egy különleges savanyúságot készíteni, a bimbókat almaecetben is elrakhatod. A friss, még zárt bimbókat alaposan tisztítsd meg, majd tedd őket egy üvegedénybe. Az almaecet mellett ízlés szerint fűszereket, például fokhagymát, babérlevelet vagy borsot is adhatunk hozzá. Az ecet savanyú, enyhén kesernyés ízvilága remekül illik a bimbók enyhén ropogós textúrájához, így egy egyedi, tavaszi savanyúságot készíthetsz belőle, amely remek kiegészítője lehet salátáknak, pácoknak vagy épp egyes húsételeknek.

A pitypang tehát sokkal több, mint egy egyszerű gyom

Nemcsak a pitypang virága, a levele, a gyökere is remekül hasznosítható, akár a népi gyógyászatban, akár a konyhában. A kesernyés ízű leveleket salátákhoz, tányérok díszítésére használják, de akár főzelékként is elkészíthető, hasonlóan a sóskához vagy spenóthoz. A gyökerét régen kávépótlékként alkalmazták (ha gyorsan kiszárítjuk 55°-on, mozsárban pedig porrá őrölhetjük), de vajban párolva is finom, sőt, nyersen is fogyasztható.

A pitypang leveleiből könnyedén készíthetünk pesztót (úgy, mint a medvehagymából), de a virágokat, virágbimbókat és leveleket akár ecetes savanyítás vagy sós vízben történő erjesztés (fermentálás) segítségével is tartósíthatjuk. Ha valami igazán tavaszi frissességre vágysz, főzhetsz belőle dekoratív, fűszeres levest, vagy turmixolhatod smoothie-nak. Sőt, akár pékáru tésztájába is belekeverheted felaprítva, és néhány főzde még sörbe is teszi! A pitypang tehát egy igazi tavaszi csoda, amit nem érdemes figyelmen kívül hagyni a konyhában sem. Ti próbáltátok már valamelyiket?

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 11. péntek
Nóra, Lili
28. hét
Ajánlatunk
  • Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)

    A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.

EZT OLVASTAD MÁR?