18 °C Budapest
Duwamish River, Seattle, Washingon állam, USA

Döbbenetes: szándékos mérgezés okozta a tömeges halpusztulást Tatán

2025. március 3. 10:14

A tragikus esemény még február 10-én történt, amikor több mázsa hal pusztult el az Által-ér tófarok felőli szakaszán. A szakemberek azonnal megkezdték a vizsgálatokat, és először természetes okokat, például az oxigénszint csökkenését gyanították, ám ezt hamar kizárták. 

Mint arról korábban a HelloVidék is beszámolt róla, február 10-én több száz hal vergődött Tatán az Által-ér tófarok felőli szakaszán, a szakemberek pedig napokon át keresték a jelenség okát. A vízügy elsőként azt feltételezte, hogy a vízbe hullott falevelek bomlása miatt csökkent az oxigénszint, de ezt később elvetették, mivel nem indokolta volna a pusztulás mértékét.

A Kemma.hu írt róla elsőként, hogy megérkeztek a laboratóriumi vizsgálatok eredményei, amelyek egyértelműen igazolták, hogy szándékos mérgezés áll a tömeges halpusztulás mögött az Által-érben. A vizsgálatok során a Derítő-tó felett, az Egri ház közelében egy szennyvízcső szivárgását is felfedezték, azonban a mintavételek után ezt sem találták felelősnek a pusztulásért.

A laboreredmények végül felfedték a valódi okot: egy veszélyes rovarölőszer, egy piretroid származék került az Által-ér vizébe, amely gyorsan és hatékonyan végzett a halakkal. A szakemberek szerint a méreg koncentrációja meghaladta a biztonságos határértéket, így egyértelművé vált, hogy ez idézte elő a pusztítást. A NÉBIH budapesti laborja szintén megerősítette a vizsgálatok eredményeit.

Bár a piretroidok melegvérű élőlényekre, így az emberekre és a madarakra nem jelentenek közvetlen veszélyt, a természetbe kerülve súlyos környezeti károkat okozhatnak. Az ügyben a hatóságok ismeretlen tettes ellen rendőrségi feljelentést tettek, a nyomozás jelenleg is folyamatban van.

Visszatérhet az élet az Által-érbe

Molnár András, a Vízügy tatai szakaszmérnökségének vezetője a Kemma.hu-nak elmondta, hogy néhány nap alatt a méreg levonult, és azóta újra megjelentek az élő halak az érintett szakaszon. A szakember szerint az Öreg-tó vár felőli oldalán talált haltetemek nem hozhatók összefüggésbe az Által-érben történt mérgezéssel.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A hatóságok folytatják a nyomozást annak érdekében, hogy kiderítsék, ki és miért juttatta a veszélyes vegyszert a vízfolyásba, hiszen az ilyen felelőtlen cselekedetek hatalmas károkat okozhatnak az élővilágban.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 20. kedd
Bernát, Felícia
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?