A szakemberek szerint a hópaplan szigetelőként működik, ami jelentősen lassítja a jég további vastagodását.
Ezrével virágzik a magyar kikerics a Dél-Dunántúlon, szinte egybefüggő szőnyeget alkotnak a déli fekvésű lejtős területeken - írta Facebook-oldalán Kiss Csaba fotográfus, aki megjegyezte, egyes források szerint ez a terület több százezer tövet rejt magában.
Február első napjaiban Kiss Csaba egy igazán különleges felfedezést tett: a kikerics vadászatai során nemcsak a már jól ismert virágokat fotózta le, hanem két olyan példányra is rátalált, amelyek igazi ritkaságot rejtenek - minderről a fotográfus Facebook-bejegyzésében számolt be:
A fotós a következőket írta a látottakról: "A tegnapi magyar kikerics vadászat nem várt meglepetéssel szolgált. Az esetek többségében a virágok 6 lepellevélből állnak, azonban idén sikerült lencsevégre kapni két különleges példányt, ami 11 és 13 db lepellevélből állt. Eddig 9 db volt a legtöbb, amit láttam. Ezek a példányok gyakorlatilag 'sziámik', egy száron fejlődtek ki két virág és egybenőttek."
Figyelem: 1979 óta védett növény Magyarországon
Erről a tavaszi kis csodavirágról, a kikericsről (Colchicum) még annyit érdemes tudnunk, hogy eredetileg a Nyugat-Balkánról terjedt el Kelet-Közép-Európába, azon belül is hazánkban van az egyik legnagyobb lelőhelye.
A kikerics virágai jellemzően rózsaszínek, lilák vagy fehérek – az egyetlen, sárga virágú faj a sárga kikerics (Colchicum luteum). Külső megjelenésében nagyon hasonlítanak a krókuszéhoz. A legkönnyebben úgy különböztethetjük meg őket, hogy a krókusznak 3 porzószála van, a kikericsnek pedig 6. A magyar kikerics (Colchicum hungaricum) apró, mindössze 20 centiméter magas növény, amely szálas vagy lándzsás leveleivel és kelyhet formáló, fehér vagy halvány rózsaszínes lepelleveleivel igazi tavaszi dísze a tájnak.








