Ebben a cikkben feltárunk néhány jó dolgot, amelyek a szakértők szerint károsak lehetnek az immunrendszer egészségére.

Nem is gondolnád: íme 6 szokás, amivel rombolod az immunrendszered

2024. november 7. 15:01

Az erős immunrendszer fenntartása elengedhetetlen az általános jóléthez, mivel ez a szervezetünk első védelmi vonala a fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Vannak olyan tényezők, amelyeket nem tudunk befolyásolni, ha a betegségek féken tartásáról van szó de életmódunk és étrendünk számos döntése azonban nagy hatással lehet arra, hogyan küzd testünk a betegségekkel vagy fertőzésekkel. Meglepő, de néha bizonyos dolgok, amelyeket „egészségesnek” tartunk, mégis károsíthatják immunrendszerünket. Ebben a cikkben feltárunk néhány \"jó\" dolgot, amelyek a szakértők szerint károsak lehetnek az immunrendszer egészségére. Lássuk is, mire érdemesebb ezután jobban odafigyelni.

Az immunrendszer egészségével manapság sokat foglalkozunk, és ennek jó oka van. Elengedhetetlen az általános jólét és az életminőség fenntartásához. Az erős immunrendszer a szervezet első védelmi vonalaként működik a káros kórokozók ellen, beleértve a vírusokat és baktériumokat. Ha immunrendszerünk optimálisan működik, az segít csökkenteni a betegségek kockázatát, és csökkentheti a megfázás időtartamát.

Ha gyenge az immunrendszer, szervezetünk érzékenyebbé válik a fertőzésekre és betegségekre. Ez a csökkent kórokozók elleni védekezési képesség gyakoribb megbetegedésekhez, hosszabb felépülési időhöz és a súlyosabb egészségügyi szövődmények fokozott kockázatához vezethet. A legyengült immunrendszer gyakori jelei közé tartozik a visszatérő megfázás, a krónikus fáradtság és a sebek lassú gyógyulása.

Míg az olyan tényezők, mint a táplálkozás és az életmódbeli döntések befolyásolhatják az immunrendszer egészségét, más tényezők – például az alapbetegségek, például az autoimmun betegségek – tovább veszélyeztethetik az immunrendszer működését. Emellett az életkor is jelentős tényező: ahogy az emberek öregszenek, az immunválaszuk gyengül, így sebezhetőbbé válik a fertőzésekkel szemben. Ezenkívül a krónikus stressz befolyásolhatja a szervezet immunválaszokat szabályozó képességét.

6 „jó” dolog, ami káros lehet az immunrendszeredre

Néhány dolog, ami jól hangzik számunkra lehet, hogy nem túl jó az immunrendszer egészsége szempontjából. Az Eating Well cikkében dietetikusok osztottak meg néhány meglepő "jó" dolgot, amelyek károsak lehetnek az immunrendszer egészségére. Íme, a szakértől váleménye:

1. Túlzott cink fogyasztás

A cink egy népszerű táplálékkiegészítő, amelyet az emberek akkor szednek, amikor rossz az időjárás, és még nagyobb népszerűségre tett szert, amikor az adatok azt mutatták, hogy a cink-kiegészítés pozitív hatással lehet a COVID-fertőzés kimenetelére. De ne gondoljuk, hogy a cink-kiegészítők sorának bevétele mindig csodákat tesz az egészségünkkel.

A túlzott cink fogyasztása ronthatja a vas és a réz felszívódását

- magyarázta Lisa Andrews, M.Ed., RD, LD, regisztrált dietetikus. Andrews azt tanácsolta, hogy a cinket természetes módon vigyük be étrendünkbe teljes kiőrlésű gabonákból, diófélékből, magvakból, babból, lencséből, baromfihúsból és dúsított gabonafélékből. Illetve mindenképp beszéljünk orvosunkkal vagy dietetikusunkkal, mielőtt cink-étrendkiegészítőt szednénk.

2. Alacsony zsírtartalmú étrend

Az alacsony zsírtartalmú étrend jó dolognak tűnhet, de az egészséges zsírok létfontosságúak az immunrendszer működéséhez és az általános egészséghez

- mondta Michelle Rauch, M.Sc., RDN, regisztrált dietetikus táplálkozási szakértő.

Az egészséges zsírok közé tartoznak a telítetlen zsírok, például az olívaolajban, az avokádóban és bizonyos diófélékben találhatók, valamint a többszörösen telítetlen zsírok, például a zsíros halakban (gondoljunk csak a lazacban és a szardíniában), a chia magban és a dióban. Kétféle többszörösen telítetlen zsír – omega-3 és az omega-6 zsírsavak – fontosak az immunitás szempontjából

- tette hozzá.

Rauch elmagyarázta, hogy az omega-3 és omega-6 zsírsavak nélkülözhetetlenek az eikozanoidok előállításához. Ezek a fontos molekulák szerepet játszanak az immunválaszban azáltal, hogy megmondják a szervezetnek, hogyan reagáljon a helyzetekre, beleértve (de nem kizárólagosan) a sérüléseket vagy fertőzéseket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

3. Túl sok takarítás

A megfelelő higiénia betartása elengedhetetlen a betegségek megelőzéséhez, de a túlzott tisztaság paradox módon alááshatja az immunrendszer egészségét. Környezetünk és testünk folyamatos fertőtlenítése korlátozhatja a különféle mikroorganizmusoknak való kitettségünket, amelyekből immunrendszerünknek tanulnia kell. Ez a koncepció a "higiéniai hipotézis" része, amely azt sugallja, hogy a fertőző ágensekkel, szimbiotikus mikroorganizmusokkal és parazitákkal való korai gyermekkori érintkezés hiánya növeli az allergiás betegségekre és az autoimmun rendellenességekre való hajlamot. Ha megvédjük magunkat ezektől a szervezetektől, az immunrendszerünk kevésbé lesz hatékony, és hajlamosabb lehet az ártalmatlan anyagokra való túlreagálásra, ami allergiát vagy más immunrendszeri állapotot eredményezhet.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy ki kell hagyni az alapvető higiéniai lépéseket, például a kézmosást. A fertőzések elleni védekezésben a kézhigiénia játssza a legfontosabb szerepet. Egyes szakértő szerint azonban az antibakteriális szappanok hosszú távú túlzott használata nem javasolt.

4. Túlzott testmozgás

Míg a rendszeres fizikai aktivitás elengedhetetlen az erős immunrendszer fenntartásához, a túlzott testmozgás ellenkező hatást válthat ki. Amikor az egyének nagy intenzitású edzéseken vagy hosszan tartó edzéseken vesznek részt megfelelő pihenési idő nélkül, a szervezetben megemelkedhet a stresszhormonok, például a kortizol szintje. A megemelkedett kortizol gátolhatja az immunsejtek működését, így a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre és betegségekre. Ezenkívül a túledzés fáradtsághoz vezethet, különösen a sportolóknál, ami tovább veszélyeztetheti immunválaszukat.

Ezenkívül a túlzott testmozgás gyulladáshoz is köthető, és megzavarhatja a jótékony bélbaktériumok egyensúlyát, amelyek elengedhetetlenek az egészséges immunműködéshez. A legyengült bélmikrobióma ronthatja a szervezet azon képességét, hogy kivédje a kórokozókat, növelve a gyomor-bélrendszeri problémák és más fertőzések kockázatát. Ezért létfontosságú, hogy a megerőltető testmozgást végző egyének előnyben részesítsék a pihenést és a felépülést, biztosítva, hogy fenntartsák az immunrendszer egészségét támogató optimális egyensúlyt, nem pedig aláássák azt.

5. Alkoholfogyasztás – beleértve a vörösbort is

A borfogyasztást, különösen a vörösbort, gyakran emlegetik potenciális egészségügyi előnyeiről, beleértve az antioxidánsok jelenlétét, amelyről úgy tartják, hogy hozzájárul a szív egészségéhez, és esetleg meghosszabbítja az élettartamot.

Mindazonáltal, bár a mérsékelt fogyasztásnak vannak előnyei, a túlzott vagy gyakori alkoholfogyasztás negatív hatással lehet az immunrendszer egészségére. Az alkohol, beleértve a bort is, ronthatja a szervezet immunválaszát, így fogékonyabbá válik a fertőzésekre és betegségekre. Rendszeres fogyasztása az immunrendszer gyengüléséhez vezethet, mivel befolyásolja az immunsejtek termelődését és megváltoztatja a bél mikrobiómát, ami elengedhetetlen a kiegyensúlyozott immunválaszhoz. 15 Ezért gondosan mérlegelni kell a bor lehetséges egészségügyi előnyeit a kockázataival szemben, különösen azok számára, akik aggódnak az erős immunfunkció fenntartásáért.

6. Csak táplálék-kiegészítőkre hagyatkozunk

Az immunrendszer egészsége érdekében kizárólag kiegészítőkre támaszkodni több okból is káros lehet. Míg a kiegészítők nélkülözhetetlen vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítanak, gyakran hiányzik belőlük a teljes értékű élelmiszerekben található hasznos növényi vegyületek komplex készlete. Ezek a vegyületek – beleértve a flavonoidokat, polifenolokat és antioxidánsokat – létfontosságú szerepet játszanak az immunrendszer működésének támogatásában azáltal, hogy fokozzák a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét és csökkentik a gyulladást. Ezenkívül a teljes értékű élelmiszerek sokféle tápanyagot kínálnak, amelyek szinergikusan működnek, elősegítve a jobb felszívódást és hasznosulást a szervezetben. A gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és sovány fehérjékben gazdag kiegyensúlyozott étrend figyelmen kívül hagyása azt jelenti, hogy kihagyjuk ezeket a kritikus összetevőket, amelyek hozzájárulnak az optimális immunrendszer egészségéhez.

Vegyük például azokat, akik nagymértékben támaszkodnak a C-vitamin-kiegészítőkre, hogy kielégítsék szükségleteiket, miközben figyelmen kívül hagyják a citrusfélék, például a narancs és a grapefruit bevitelét. Míg a C-vitamin fontos az immunrendszer működéséhez, ezek a gyümölcsök heszperidint is tartalmaznak, egy erős flavonoidot, amely további egészségügyi előnyökkel jár, például csökkenti a gyulladást és antioxidáns védelmet biztosít. Ha étrend-kiegészítőket választunk a teljes értékű élelmiszerek helyett, akkor véletlenül kimaradhatunk bizonyos vegyületekről, például a heszperidinről, amelyek védő tulajdonságokat és más, az élelmiszerekben található szinergikus tápanyagokat kínálhatnak, ami végső soron veszélyezteti az általános immunrendszer egészségét.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 8. szerda
Gyöngyvér
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33