A klímaváltozás az életünk legtöbb területére kihat: a gazdaságtól a környezetünkön át egészen az alvási szokásainkig sok mindent érinthet.
Tegnap még elképzelhetetlennek tűnt, hogy mára nem kánikulára ébredünk, és végre az ország felében végre esik az eső! A probléma azonban ezzel hosszú távon még nincs megoldva. Hazánk egyre szélsőségesebb klimatikus viszonyai, a tartós kánikula és az aszály miatt nekünk, hobbikertészeknek is el kell gondolkodnunk azon, milyen növényekkel telepítsük be a kertünk, amelyek jól tűrik a nagy hőséget és a tartós vízhiányt. Kósa Dániel kertészmérnöknek nem egy tippje van erre is!
Nem mondunk sok újat azzal, hogy az idei év is szélsőségesen száraz volt – bár ez inkább a nyári időszakra igaz –, a tavaszi hónapokban egészen kielégítő volt a csapadék mennyisége. A nyári forróság miatt ügyelnünk kell arra, hogy ne forrósodjon fel az udvarunk. Akiknek nincs árnyékot adó fája a kertben, idén elgondolkodhattak azon, hogy néhány lombos növénybe invesztálnak
– közölte beszélgetésünk elején Kósa Dániel kertészmérnök, akivel sorra vettük, hogyan készíthetjük fel a kertünk arra, hogy jobban bírja az egyre szélsőségesebbé váló hazai klímát.
Lássuk hát, melyek azok a növények, amelyek bírják a nagy forróságot, és viszonylag kevés a vízigényük
Ahogy Kósa Dániel elmondta, ha egy növény jól bírja a forróságot és szárazságtűrő is, még nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem kell öntöznünk, hanem azt, hogy kevesebb mennyiség is elegendő neki:
A mostani felsorolásban ezért is a napos és szárazabb helyekre ültetendő növényekből válogatok. A valóságban ennél sokkal több faj szereti vagy tűri a napos, száraz helyeket, ami – ismét hangsúlyozom – nem az öntözés teljes elhagyását jelenti, hanem azt, hogy kevesebb vízzel is életben maradnak. Minden esetben járjunk utána, hogy az adott növényfajnak vagy fajtának mik az ökológiai igényei: mekkora a fény- és vízigénye, milyen talajt kedvel, és mennyi tápanyagra van szüksége.
- tanácsolta a szakember.
Az évelők között szinte az összes díszfű a napos helyet kedveli, bár ezek vízigénye magasabb. Ilyen például a csenkesz, a pampafű, a molnárpántlika és a nádtippan.
Ebben a csoportban szinte az összes sziklakerti növény is ide sorolható, például a a varjúháj, a kövirózsa, a jukka és a palástfű.
Léteznek talajtakaró évelők, amelyek a talaj párologtatásának csökkentésében játszanak szerepet, ilyenek az árvacsalán, a vinca (meténg), a terülő lángvirágok fajtái és még sok más.
A továbbiakban meg kell említeni a teljesség igénye nélkül a kokárdavirágokat, mocsári hibiszkuszokat, őszirózsákat, sásliliomokat, lángvirágokat, haranglábakat és napvirágokat is.
Cserjék esetében fontos, hogy az ültetés időszakában fokozott figyelmet fordítsunk öntözésre
Ha a szárazságtűrő cserjéről esik szó, Kósa Dániel elmondta, olyan különböző színes lombú fajok és fajták között is válogathatunk, mint például a borbolya, som, kecskerágó, babérsom és rózsalonc. A felsorolásból nem maradhatnak ki a mézelőfa fajtái, a cserszömörce, a kékszakáll, a selyemmirtusz, a levendula és a gyöngyvirágcserje sem. Ide tartoznak még a hortenziák is, különösen a bugás hortenzia (Hydrangea paniculata), valamint a rózsák, bár ezek vízigénye azonban viszonylag nagyobb a többi szárazságtűrő növényhez képest.
Gyümölcsök között a cserjéknél a mogyoró, a füge, a piszke és a ribizli említhető, bár általánosságban igaz, hogy a gyümölcsök terméshozás idején nagy mennyiségű vízre szorulnak a bőséges termés érdekében.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- tette hozzá.
Díszfák esetében a legtöbb faj szinte öntözés nélkül is megél
Alapvetően itt is, mint a cserjéknél, az ültetés és meggyökeresedés időszakában szükséges a rendszeres öntözés. Sokan mondják, tette hozzá a szakember, hogy ha valaki elkezdi öntözni a növényt fiatal korában, később muszáj folyamatosan locsolnia.
Ez igaz, viszont kiküszöbölhető: öntözéskor a gyökerek nem keresnek vízforrást a mélyebb rétegekben. Azonban ha az ültetéskor mélyebb ültetőgödröt ásunk, és egy úgynevezett dréncsövet helyezünk el, akkor a talaj alsóbb rétegét nedvesítjük, és a gyökerek lefelé fognak orientálódni.
- - közölte Kósa Dániel, majd hozzátette, mivel hosszú lenne a díszfák listája, csak néhány érdekesebb fajt említett:
- különböző színű juharok,
- kőrisek,
- bükkök,
- nyírfák,
- nyárfák,
- vérszilvák,
- csepleszmeggyek,
- babarózsák,
- perzsa varázsfák
- és díszalmák.
De szinte minden szoliter fa ide tartozik. Díszfáknál kerüljük az ártéri fákat, mivel ezek nagy mennyiségű vizet igényelnek.
Gyümölcsfák esetében is hosszú a lista – van miből válogatni
Az össze gyümölcsfának szüksége van a napfényre; például a cseresznye virágzását a napsütéses órák száma befolyásolja. Viszont ahogyan a gyümölcstermő cserjéknél és bokroknál, úgy a fák terméshozásakor is fokozottan szükség van a csapadékra.
Mindamellett, az alábbi gyümölcsfák jobban bírják a szárazságot és a hőséget, így öntözés nélkül is jól megélhetnek a magyar éghajlaton:
- Füge (Ficus carica): Az egyik legjobban szárazságtűrő gyümölcsfa, amely jól alkalmazkodik a melegebb klímához. Mediterrán eredetű, így kevés vízzel is megél.
- Mandula (Prunus dulcis): Szintén mediterrán növény, amely kifejezetten bírja a száraz, forró időszakokat. Mély gyökérzete miatt képes a talaj mélyebb rétegeiből vizet felvenni.
- Birs (Cydonia oblonga): Kevésbé igényes a vízre, és viszonylag jól bírja a szárazabb körülményeket, bár hosszabb szárazság esetén is meghálálja az öntözést.
- Dió (Juglans regia): Bár a fiatal diófák öntözést igényelhetnek az első években, a már megerősödött diófa jól alkalmazkodik a szárazsághoz és hosszabb vízhiányt is elvisel.
- Szilva (Prunus domestica): Egyes szilvafajták, különösen a vad szilvák, jól bírják a szárazságot. Például a besztercei szilva kiválóan alkalmas öntözés nélküli termesztésre.
- Mogyoró (Corylus avellana): Bár bokros növény, a mogyoró a szárazabb viszonyokat is jól tűri. Kevés vizet igényel, és ellenáll a melegnek.
- Homoktövis (Hippophae rhamnoides): Szárazságtűrő és igénytelen növény, amely jól viseli az aszályos időszakokat. Gyümölcse rendkívül egészséges.
- Kajszibarack (Prunus armeniaca): Bár a kajszi fiatal korában vízigényesebb lehet, kifejlett állapotában jól tűri a szárazságot, főleg a mély gyökerű fajták.
- Gesztenye (Castanea sativa): A szelídgesztenye szárazságtűrő és jól viseli a melegebb klímát, bár a talaj savasságát jobban kedveli.
- Fontos megjegyezni, hogy ezek a gyümölcsfák kifejlett korukban jobban tolerálják a vízhiányt, de az ültetés utáni években szükség lehet öntözésre, amíg a gyökérzetük megfelelően mélyre nem hatol.
A fenyőfélék közt is találni szárazságtűrőket
Az örökzöldeknél említést kell tenni a borókákról, fagyallokról, babérmeggyről, korallberkenyéről és ciprusokról. Esetükben nem csak az öntözés fontos, hanem a lombkorona párásítása is.
Az alábbi növények különösen jól alkalmazkodnak a száraz, napos helyekhez, és a víztakarékos kertészkedésben is nagy szerepet játszanak. Fontos azonban, hogy az első években figyelmet fordítsunk az öntözésre, amíg a gyökérzetük elég mélyre nem hatol:
- Boróka (Juniperus spp.): A boróka különböző fajtái nagyon szárazságtűrőek. Különösen a közönséges boróka (Juniperus communis) és a kínai boróka (Juniperus chinensis) alkalmas száraz területekre, mivel jól tűrik a kevés vizet és a napos helyeket.
- Ciprus (Cupressus spp.): A ciprusfélék közül több is szárazságtűrő, mint például az arizóniai ciprus (Cupressus arizonica). Ezek a növények jól viselik a forróságot és a vízhiányt.
- Puszpáng (Buxus sempervirens): A közönséges puszpáng egy széles körben ültetett, szárazságtűrő örökzöld cserje. Különösen jól tűri a szárazságot, ha egyszer már megerősödött, és sövényként is népszerű.
- Fenyőfélék (Pinus spp.): Egyes fenyőfajták, például a himalájai fenyő (Pinus wallichiana) vagy az erdei fenyő (Pinus sylvestris), jól tűrik a száraz körülményeket. Ezek mélyre nyúló gyökereikkel képesek vizet felvenni a talaj mélyebb rétegeiből.
- Babérmeggy (Prunus laurocerasus): Bár többnyire ültetés utáni években igényel öntözést, idősebb korában a babérmeggy is képes szárazabb viszonyok között jól fejlődni.
- Korallberkenye (Photinia fraseri): Ez az örökzöld cserje szintén jól viseli a szárazabb időszakokat, és mutatós vöröses új hajtásaival kiváló dísznövény.
- Mediterrán tölgy (Quercus ilex): Az örökzöld magyaltölgy, más néven mediterrán tölgy, kiválóan alkalmas szárazságtűrő, meleg klímájú területekre. Mélyre nyúló gyökérzete segíti a víz felvételében.
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?
-
Béren felüli juttatások 2025: így változhat a cafeteria
A Multi-Pay szakértői szerint a vállalatok jelentős része nem tudja hatékonyan működtetni a béren felüli juttatások rendszerét.