A természetalapú megoldások közé tartozó élőhelyrekonstrukciós programok a karbonellentételezésen túl ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak.
Ezt kevesen tudják a grillzöldségekről: itt a tuti recept, hogy isteni fogásokat készíthess
A hangulatos nyáresti étkezések központi eleme a grillezés, ami egyszerre ad különleges zamatot az elkészült ételeknek és a társasági vagy családi életnek. Nem elég azonban az alapanyagokat felpakolni a rácsra, van néhány praktika, amit érdemes betartani, hogy a legjobb, legfinomabb eredményt kapjuk.
A mesés zöldségek grillezésének titka az, hogy úgy bánjunk velük, mint a hússal. Évszázadokon keresztül a hús volt az elsődleges hangsúly az asztalon, a zöldségek pedig másodhegedűst játszottak, de most itt az ideje, hogy megfordítsuk ezt a mintát.
Hogyan készítsük elő a zöldségeket?
- Füszerezz bátran! A zöldségek elbírják az erős, határozott fűszereket. Felejtsd el azt a gondolatot, hogy csak egy csipetnyi sóra és borsra van szükséged. Ragadd meg egy grillfűszert, és dörzsöld bele a sárgarépába, karfiol darabokba, cukkini szeletekbe és gombába is. Az eredmény magáért beszél majd.
- Pácold be! A zöldségek szépen felszívják az ízeket. Csak úgy, mint a húsok esetében, érdemes előre bepácolni a zöldségeket, hogy azok magukba szívják a fűszereket. A boltokban számos grill fűszerkeveréket megtalálsz, de akár saját magad is kisérletezhetsz, az otthon talált fűszerekkel.
- Olajozz! A vékony olajréteg itt is fontos. A vékony felületi olajréteg nem párolog el úgy, ahogyan az élelmiszer nedvessége, így omlósabb marad a zöldsége, de gyorsabban sül. Ráadásul az olaj felelős a szép megpirult, barna színért is.
Mit grillezzünk?
Érdemes mindig olyan zöldségeket használni, amelyek jól illeszkednek az általunk választott ételhez. Rossz zöldséget választani nem nagyon lehet, hiszen sülten minden zöldség kicsit új, másabb ízét mutatja meg. Ha kell egy kis segítség, hogy mit érdemes grillezni, akkor a következő zöldségekkel nem futhatsz zátonyra:
- Hagyma
- Gomba
- Sárgarépa
- Fejes káposzta
- Cukkini
- Paprika
- Spárga
- Paradicsom
- Padlizsán
- Kukorica
Mennyi ideig grillezzük a zöldségeket?
A szakemberek ajánlása szerint, a zöldségek grillezésének pontos ideje több tényezőtől függ, beleértve a zöldségek méretét és tömörségét. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a zöldségeket addig kell sütni, amíg elég puhák nem lesznek ahhoz, hogy villával könnyen átszúrhassuk őket, de még nem válnak pépessé. De adunk egy kis segítséget, íme a legkedveltebb grillzöldségek és a hozzájuk ajánlott grillezési idő és hőmérséklet:
- Hagyma: 8-10 percig 205℃-on, pár percenként átforgatva
- Kukorica: 15-20 percig 175℃-on, pár percenként átforgatva
- Paprikák: Oldalanként 6-8 percig 205℃-on (a héjas oldal sütése kicsit tovább tarthat)
- Gomba: 8-10 perc 205℃-on
- Tökök és a cukkini: 5-8 perc 205℃-on
- Padlizsán: 4-6 perc 205℃-on
- Póréhagyma: 4-6 perc 175℃-on
Íme a tuti recept mázas sült zöldségekhez:
Próbáld ki ezt az egyszerű receptet, amikor legközelebb úgy döntesz, hogy grillezni szeretnéd a zöldségeket:
Hozzávalók:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kedvenc zöldségeid, körülbelül diónyira vágva. A kelbimbó lehet egész vagy félbevágva, a sárgarépa szép egészben vagy hosszában félbe vagy negyedbe vágva, átmérőjüktől függően
- 4 evőkanál juharszirup
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1-2 evőkanál grill fűszerkeverék
- Néhány csipet tengeri só, ízlés szerint
Elkészítés:
Keverjük össze az egészet egy keverőtálban, és addig keverjük, amíg a zöldségek egyenletesen be nem vonódnak, terítsük szét a grillrácson és kezdődhet a sütés. Süssük a zöldségeket, a fent említett ideig, figyelve arra, hogy minden zöldségnek más idő kell, hogy átsüljenek. Próbáld meg elkerülni, hogy túlsüljön mert a karamellizáltból elég gyorsan keserűvé válhat a zöldség máza.
Néhány szabály, amire érdemes figyelni grillezés során
- Milyen eszközöd van? A faszenes grill a klasszikus változat, ebből a kategóriából kerülnek ki a legelterjedtebb eszközök is. Az ételek a faszéntől kapják meg az ételek azt a jellegzetes ízt, amit sütőben sehogy sem lehet elérni. Előre lépés ha lecsukható tetejű grillt választunk, gyorsabban puhul meg az étel anélkül, hogy odaégne. A gázgrillnél nem kell bajlódni a tűzrakással, egyenletes hőmérsékleten lehet vele sütögetni, de az a bizonyos plusz zamat lehet, hogy hiányozni fog. Erkélyen viszont jól jöhet, hogy a füst ne zavarja a többi lakót. Az elektromos grill is ugyanezt tudja, és akár bent is használható, mert kis helyet foglal. Jó szolgálatot tesz, ha beüt egy hűvösebb vagy csapadékosabb idő. Amire viszont minden típusnál oda kell figyelni, az az, hogy az grillkészülék stabilan és vízszintesen álljon. A közelében még véletlenül se legyen gyúlékony anyag és a biztonság kedvéért sütéskor készítsünk oda egy vödör vizet!
- Milyen legyen a tűz? Ha nyílt lángra tesszük az alapanyagokat, akkor csak elégnek, ezért sütés előtt 35-40 perccel gyújtsuk be a faszenet. Mindig csak akkor tegyük a rácsra a sütni valókat, ha a tűz már csak parázslik. Ilyenkor a parázs vörösen izzik és a felületét vékony, szürke hamu borítja. Ha még mindig túl forrónak gondoljuk, akkor piszkafával toljuk szét egy kicsit a parazsat, ha egy picit emelni akarunk a hőfokán, akkor pedig kotorjuk össze. Vannak olyan ételek, amelyeket alufóliában közvetlenül a kihűlő hamuba is tehetünk. A krumplinak például így csodás íze lesz, amit még megbolondíthatunk egy kis tejföllel, sajttal és sült baconnel.
- Készüljünk fel a grillezésre! Grillezni szinte bármit lehet, a különböző húsoktól kezdve a sajtokon át a zöldségekig, gyümölcsökig. Ha nincs sok időnk az előkészületekre érdemes olyan élelmiszereket venni, amit kifejezetten grillezésre ajánlanak, legyen az sajt, grillkolbász, szalonna vagy berner, ami egy magas hústartalmú, roppanósra előfőzött virsli baconbe tekerve direkt a grillezéshez előkészítve. A bernert elég hat-hét percig grillezni, ami közben a bacon nem fog leválni a virsliről. Nekünk pedig tényleg semmi miatt nem kell aggódnunk, csupán annyi lesz a teendőnk, hogy a grillről a tányérokra szedjük az ellenállhatatlan virsliket. Ha több időnk van, mindenképpen pácoljunk! A húsokat 2-6 órán át, a halaknak elég egy, a zöldségeknek fél óra. A pácot ne toljuk túl, hogy a hús íze is érvényesüljön. Sót ne tegyünk bele, mert kiszárítja a húst. Figyeljünk arra is, hogy a pácolást olyan edényben végezzük, aminek az anyaga nem lép reakcióba a benne lévő élelmiszerrel. Az üvegedény például ideális ehhez. Lehetőleg friss és ne fagyasztott húst használjunk, és a sütés előtt vegyük ki a hűtőből, hogy szobahőmérsékletű legyen. A kissé zsírosabb húsok sülnek igazán finomra a rácson, a soványabbak könnyebben kiszáradnak és rágósak lesznek. Akkor viszont nem, ha baconbe tekerjük őket, sőt ettől egy plusz ízt is kapnak! A hússzeletek ne legyenek 1-1,5 centisnél sokkal vastagabbak, mert különben nem sülnek át jól. Megkönnyítjük a dolgunkat, ha minden sütnivalót és eszközt a grill közelébe készítünk. A fanyársakat sütés előtt legalább fél órával áztassuk vízbe. A grillrácsot kenjük meg olajjal vagy dörzsöljük át szalonnával, mielőtt feltesszük a tűzre és rákerül a hús. Így kevésbé fog rátapadni és az íze a szalonnától további pluszokat kap.
- Jöjjön a sütés! Nem kell folyamatosan forgatni a hússzeleteket, elég egyszer, amikor a hús a hőtől elfehéredik. Sütés közben ne szurkáljuk, ne nyomkodjuk, mert kiszárad. Csak lapáttal vagy csipesszel forgassunk rajta. Ha a hús a legvastagabb részén megnyomva kemény, akkor már kész, a hal pedig akkor, ha a húsa már nem áttetsző. A zöldségeknek elég az alacsonyabb hőfok és rövidebb sütési idő, így ezeket gyengébb parázson a felső grillrácson süssük, mert ha túlsülnek, keserű lesz az ízük. Nyugodtan kísérletezzünk gyümölcsökkel is, almával, körtével, barackkal, ezek is nagyon finomak grillezve akár édességként, akár baconbe tekerve sós fogásként. A lényeg, hogy túl sok mindent ne rakjunk egyszerre a rácsra, mert akkor nem sülni, hanem párolódni fognak!
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?