Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a hazai vadállomány száma évtizedes távlatban növekedett, míg az apróvadfajoké – elsősorban a fácáné, mezei nyúlé – csökkent, a szürke fogolyé pedig gyakorlatilag az összeomlás szélére került.

Falánk hordák fosztogatják a magyar földeket: döntött a hatóság, drákói szigor jön

2024. március 14. 15:02

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a hazai vadállomány száma évtizedes távlatban növekedett, míg az apróvadfajoké - elsősorban a fácáné, mezei nyúlé - csökkent, a szürke fogolyé pedig gyakorlatilag az összeomlás szélére került. Földvári Attila, a Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa lapunk megkeresésére elmondta, hogy a mezőgazdasági struktúra utóbbi évtizedekben tapasztalt átalakulása - a kicsi parcellák, szegélyek, fasorok eltűnése, és az ezeket váltó nagytáblás mezőgazdaság - kedvezett a nagyvadfajoknak. A szakértő a HelloVidéknek azt is elárulta, hogy jelenleg stagnál az afrikai sertéspestis terjedése az állatok körében.

Felemásan alakul a hazai vadállomány

Tovább növekedett Magyarországon a gímszarvas és a dámszarvas terítéke. Az Agrárminisztérium tavalyi becslései alapján gímszarvasból 128 151, Dámszarvasból 45 953, Őzből 369 326, Muflonból pedig 12 750-et tartottak myilván. Ami a vármegyei lebontást illeti a legtöbb Gímszarvas Somogyban volt összesen 18 520, míg Jász-Nagykun-Szolnokban egyetlen darab sem volt. A legtöbb Dámszarvas tolnában fordult elő összesen 5 131 db, míg a legkevesebb 92, Jász-Nagykun-Szolnokon volt.

Kiugróan vezeti a statisztikát Békés vármegye, ahol összesen 38 769 Őz fordult elő, míg a legelhanyagolhatóbb mértékben Nógrádban, 5 567 volt. Ami a muflonokat illeti, a legtöbb vad, 2 685 Hevesben volt megtalálható. Érdeksség, hogy Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban, és Tolnában egyetlen egy állatot sem jegyeztek fel ebből a fajból.

Az Országos Vadgazdálkodási Adattár (OVA) éves statisztikai jelentése alapján a 2022/2023. vadászati évben összesen 72 351 db trófeát bíráltak el. A trófeabírálaton belül a vadfajok részarányai a korábbi évekhez képest számottevően nem változtak. Az őzagancsok 60,3%-kal, a gímszarvas agancsok 26,9%-kal, a dámlapátok 7,1%-kal, a vadkan agyarak 3,9%-kal, és a mufloncsigák 1,8%-kal részesedtek az összes elbírált trófeából.

A mezőgazdasági struktúra utóbbi évtizedekben tapasztalt átalakulása – a kicsi parcellák, szegélyek, fasorok eltűnése, és az ezeket váltó nagytáblás mezőgazdaság – kedvezett a nagyvadfajoknak, lévén búvóhelyet és táplálékot biztosított, azonban igen negatívan hatott az aprófadfajokra, mert az ő búvóhelyük eltűnt, illetve a rovar és gyomirtószerek miatt szűkült a táplálékbázisuk

- kezdte lapunk megkeresésére Földvári Attila.

A Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa szerint az apróvadnak a ragadozófajok – különösen a vörös róka, a populációrobbanást produkáló aranysakál, a dolmányos varjú és a szarka – állománynövekedése sem kedvez.

Komoly kihvásokkal kell még szembenézni

A szakember szerint még nem lélegezhetünk fel az afrikai sertéspestis kapcsán sem.

Bár a betegség stagnál, terjedése lelassult, ez tavaly nyáron enyhítéseket is lehetővé tett a járványügyi előírásokban. Ugyanakkor a betegség horvátországi terjedése továbbra is éberséget követel meg a vadgazdálkodóktól

- hívta fel a figyelmet.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenése óta kihatott a vaddisznó teríték nagyságára, a 2022/2023. vadászati évben a lelövések száma 130 ezer példányra csökkent. A 2010–2018 közötti években a jelentett létszám 100–110 ezer pld között alakult, ez a mennyiség a megemelt lelövések és a betegség együttes hatására 2019 óta hozzávetőleg a felére csökkent (55 847 példány).

Továbbra is súlyos gondot okoz az illegális vadászat, nehezíti a helyzetet, hogy a látencia miatt az orvvadászat okozta károkat megbecsülni igen nehéz, azonban a probléma élesen jelentkezik. Földvári Attila szerint, ha az nem is veszélyeztet állományokat, állatvédelmi szempontból súlyos aggályokat vet fel a vadorzók.

Jelentős változások jönnek

Ami a hazai vadkárokat illeti Földvári Attila a HelloVidéknek arról számolt be, hogy a kifizetett vadkárok összege érezhetően nőtt az utóbbi időszakban. Az agrárkamara becslése szerint évente mintegy 21 milliárd forintos vadkár keletkezik Magyarországon, ám ennek csak a töredékét, alig hárommilliárd forintot térítenek meg a vadásztársaságok a gazdálkodóknak. A vadkárok növekedése mögött elsősorban a vadállomány túlszaporodása áll. Mint ismert, nemrég a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ezért bejelentette, hogy egy céget fog alapítani a méltatlan helyzet rendezésére.

A NAK ezért nemrég bejelentette: céget alapít, ami ahhoz szükséges, hogy peres ügyekben átvállalja a gazdálkodók megalapozott vadkárköveteléseit, és lefolytassa a vadásztársaságokkal az eljárásokat.

Az elmúlt két évtizedben szinte folyamatosan emelkedett a vadkárok mértéke, ugyanakkor régi probléma, hogy annak csak töredékét térítik meg a gazdálkodók számára. A drasztikusan növekvő vadkár fő oka a vad túlszaporodása: hatvan év alatt az öt nagyvad (gímszarvas, dámszarvas, őz, vaddisznó, muflon) létszáma legkevesebb ötszörösére nőtt, napjainkban 17-szer több nagyvadat lőnek ki, mint az 1960-as években.

Tudományos számítások szerint összesen mintegy 800 ezer nagyvad él hazánkban, ez a felduzzadt állomány évente 1,4 millió tonna szálas, lédús és szemes táplálékot fogyaszt el. Ennek mindössze 8 százalékát (110 ezer tonnát) juttatják ki vadtakarmányként a területükre a vadgazdálkodási egységek, a többit az erdőből és a szántóföldekről fogyasztja el a vad. Óvatos becslések szerint is, a nagyvadállomány táplálékigényének fele, mintegy 700 ezer tonna vadkárként realizálódik.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 10. péntek
Melánia
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. január 10. 15:45
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33