2023. szeptember 12. 11:00
Márta Tamás méhész volt az első, aki itthon megfigyelte és befogta az első példányokat. Ezek azonnal be is kerültek a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe és minden kétséget kizáróan a tudományos folyóiratokban is ott lesznek nem sokára.
Az OMME mosonmagyaróvári szervezetének vezetője, Varga Tamás Imre azt mondta: ő segítette az azonosítást, vitte be a mintákat a központba. A szakértő a Telexnek arró beszélt, hogy várható volt az ázsiai lódarázs megjelenése, de azt gondolták, hogy ez csak 3-5 múlva következik be, és addigra valamilyen védekezési formát ki tudnak már dolgozni a rovar ellen.
„A franciák és a spanyol méhészek sokat szenvedtek vele. Abban reménykedünk, hogy itt, a Szigetközben csak egy fészkük lehet, és ha azt elpusztítjuk, időt nyerhetünk, gátolhatjuk a gyors terjeszkedést. Ugyanis ha az anyák tavasszal saját fészket építenek, akkor jövőre jóval több ázsiai lódarázs lehet a környéken”
– magyarázta Varga Tamás Imre.
Azt is hozzhátette, hogy a darazsak befogásában azt tapasztalták, hogy a légycsapó ide nem elég, a leghatékonyabb fegyvernek a teniszütő bizonyult. Több példányt agyonütöttek vele, de volt, amelyiket élve kapták el: előbb leszorították őket, majd befogták.
Vas Zoltán biológus, a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa szerint az ázsiai lódarazsat 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatosan terjeszkedik Európában. Évről évre közeledett Magyarország felé. Pánikra azonban nincs ok: ez a faj valamivel kisebb méretű, mint a nálunk élő európai lódarázs, és nem agresszívabb, mint az őshonos darázsfajaink. Lakossági, közegészségügyi szempontból lényegi különbséget nem fog okozni.
„Sajnos azonban az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik házi méhekre, így a szükségtelen félelem és félelemkeltés helyett szorítsunk inkább a hazai méhészeknek, hogy a faj megjelenése minél kevesebb kárt okozzon nekik és a beporzó rovaroknak ”
– írta a biológus a múzeum Facebookján.
Most tehát a legfontosabb feladat az ázsiai lódarázs fészkének megtalálása a Győr-Moson-Sopron megyei Kimlénél. Külföldi mintát követve azon gondolkodnak, hogy egy élve elfogott példányra rovarjelölő csipet tesznek, majd a jelet követve találnák meg a fészket. Ígéretet is kaptak az országos egyesülettől, hogy segítik ennek beszerzését.