Évtizedekig a pécsi éjszaka megkerülhetetlen pontja volt a Király utca közepén álló Oázis büfé. Sikerének kulcsa pedig egy több mint 30 éve kifejlesztett, titkos recept...
Lehet sós és édes, ehetjük desszertként, köretként vagy akár főételként is, kerülhet levesbe, kifőzve. Egy biztos, nincs jobb, mint a nagymamáé! Ez a gyúrt tészta, ami az egyik legáltalánosabban fogyasztott élelmiszerünk, mégis alig esik szó róla! Holott, az elmúlt években nem csak a kovászolás, hanem a tésztagyúrás is reneszánszát éli. A nagy tésztagyárak mellett egyre többen vágnak bele otthon is a tészta, avagy ahogy sok vidéken hívják, a „mácsik” készítésébe. Miért is éri meg ezzel foglalkozni? Annak is utánajártunk, hogy a házi, kézműves vagy a bolti a legolcsóbb.
Pár évtizeddel ezelőtt még szinte minden háziasszony maga gyúrta a kifőzni való tésztát és a húslevesbe való cérnametéltet. Aztán leszoktunk az otthoni gyúrásról, spórolósabb lett időben és pénzben is a bolti tészta. Az agrarium7.hu-n megjelent adatok szerint itthon 300–350 tésztagyártó cég működik. Ebben a legkisebb és a legnagyobb cégek is benne foglaltatnak. Azon vállalatok száma azonban, akik már képesek országos hálózatba beszállítani, hét-nyolcra tehető, a többi inkább regionálisan ismert mikrovállalkozás, amely a helyi piacot látja el.
Sehol máshol nincs olyan nagy hagyománya a tojásos tésztának, mint idehaza
Az élelmiszeriparon belül az egyik utolsó ágazatról beszélünk, ahol a magyar tulajdoni arány többségben maradt, hiszen 90 százalékot meghaladja a magyar tulajdonlás
- közölte Káhn Norbert, a Gyermelyi Zrt. kereskedelmi igazgatója, aki szerint Magyarországon a tojásos tészta nimbusza a legnagyobb. Ezért is jellemző, hogy a magyar tésztaipar a kibocsátott termékek legnagyobb részét tojásos formában gyártja és értékesíti. A Gyermelyi Zrt. kereskedelmi igazgatója szerint azonban korrekt felmérés nincs, de nagyjából 65 ezer tonna tésztát vesz fel a hazai piac, ami az elmúlt időszakban inkább stagnált, esetleg enyhén növekedett.
Olaszország 28 kilogrammal még mindig tartja vezető helyét az egy főre jutó éves tésztafogyasztás rangsorában, az Egyesült Államokban ez 9 kilogramm, Franciaországban és Oroszországban 7–7 kilogramm, Kanadában 6,3 kilogramm és Németországban is 5 kilogramm. De még a hagyományosan rizsfogyasztó Japán és Kína sem veti meg a tésztát, hiszen 1,8 és 0,8 kilogramm az egy főre jutó éves fogyasztás. A magyar 6,5 kilogramm/fő/év tésztafogyasztással az erős középmezőnyben foglalunk helyet. Ami a termelési értéket illeti, nehéz megmondani, de ha átlagot számolunk, akkor 20–22 milliárd forint a kibocsátás.
- tette hozzá Káhn Norbert, a Gyermelyi Tészta Zrt. kereskedelmi igazgatója.
Újra reneszánszát él az otthoni tésztagyúrás is
Ahogy felértékelődtek az egészséges, adalékmentes élelmiszerek, úgy került előtérbe újra az otthoni tésztagyúrás, jelentek meg a piacokon, kézműves vásárokon a valódi tojásból készült, minőségi lisztekből gyúrt száraztészták is. A legnagyobb online közösségi hálón a hazai tésztakészítőknek külön csoportjuk van, több mint ezer tagot számlálnak, közülük már sokan nemcsak a családnak, de eladásra is készítenek termékeikből. Közülük egy Németh Istvánné Andrea, aki Répcevisen él, és ahogy a HelloVidéknek mesélte, ő mindig maga gyúrta a családnak a tésztát, komolyabb szinten azonban csak pár éve kezdett el foglalkozni vele:
Az első találkozásom a tésztával 4-5 éves koromban történt. Nagymamámnál nyaraltam, együtt főztünk. Emlékszem, a Mama a nagyasztalon gyúrta, én pedig egy stokin. Volt saját kis deszkám és sodrófám. Az én részem a tyúkok elé került, de olyan boldogság volt, hogy én is úgy gyúrhatok, mint a Mama! Amikor aztán saját családom lett, már mindig magam gyúrtam a tésztát, mert a boltit valahogy kevésbé szeretik. Ma már én is nagymama vagyok, ha tehetem, én is együtt főzök az unokámmal -neki is van saját kis deszkája és sodrófája.
Jelenleg már közel negyvenféle tésztafélét készít, amit aztán szárítva, csomagolva árul. Andrea, ahogy mesélte, fogászati asszisztensként dolgozik, munka után áll neki a tésztagyúrásnak. Többnyire egyedül, tésztakészítő gépek segítségével csinálja, a csomagolásban aztán már a férje is besegít.
De hogyan lesz valakiből profi tésztakészítő?
Úgy kezdődött, hogy a lányomnak pár éve széles körű, elég komoly ételallergiája lett. Akkor gondoltuk ki a párommal, hogy milyen jó lenne, ha legalább tojásmentes tésztát tudnék neki gyúrni, mert leginkább arra volt érzékeny. Vettünk egy kis tésztagépet, és ezzel kezdtünk kísérletezni. Az elején azonban hiába követtem a géphez való recepteket, nem akart sikerülni. Először még azon küzdöttem, hogy legyen egyáltalán egy elfogadható állagú gépi tésztám. Elkezdtem kutakodni, és rátaláltam egy Facebook-csoportra, ahol nálam gyakorlottabbak osztották meg a tapasztalataikat. Láttam, milyen csodálatos tésztákat készítenek, mindent ki akartam próbálni. Idővel ráéreztem a technikára, kitapasztaltam, hogy melyik típusú tésztánál mire kell figyelni, egyre szebbek lettek az enyémek is és szép lassan beleszerettem a tésztakészítésbe.
Andrea 2-3 éve készít tésztákat már eladásra is, most 40-féle tésztát csinál- széles a paletta, a spagettitől a hagyományos csigatésztán át a tarhonyáig. Sima liszteset, spenótost, durumliszteset, teljes kiőrlésű lisztből, de készít paradicsomosat, céklásat és sütőtökkel ízesítettet is. Rizslisztből még gluténmentes tésztát is megtanult gyúrni -ami szintén külön tudomány.
Allergiásoknak is van kínálatom, tudok tojásmenteset, lisztérzékenyeknek rizslisztből, cukorbetegeknek királybúza lisztből, diétázóknak teljes kiőrlésű-, durum-, vagy tönkölybúza lisztből.
- tette hozzá.
A legnépszerűbb, ami legjobban fogy nála, az a cérnametélt, aztán a túrós tésztának való rövidmetélt, de ahogy Andrea mesélte, nagyon változó, éppen mire van leginkább kereslet, „vannak időszakok, amikor például a spagettit viszik nagyon, van, amikor a színes tészták mennek jobban, nem lehet konkretizálni, hogy mikor melyik.”
Annak a visszajelzésnek örül a legjobban, amikor azt mondják a vásárlói, hogy a tésztáinak az íze olyan, mint a nagymamáé!
Mesterséges adalékanyagot nem használ, csak liszt és tojás van a tésztáiban, még vizet sem tesz bele. Vannak tyúkjai, így a tojás is valóban házi, ami a tésztába kerül. Ha színezi, arra is csak természetes anyagokat használ, cékla, sütőtök, spenót, ezek is mind-mind saját termelésűek. Emellett – emelte ki Andrea – csak friss, minőségi alapanyagokból dolgozik.
Andrea piacon vagy vásárokon nem árul, az üzlete is úgy épült ki, hogy először a családnak készített tésztákat, aztán a barátoknak, akik hírét vitték. Aztán egy idő után azt vette észre, hogy egyre többen rendelnek tőle tésztát, szájról-szájra ment a híre. Tésztái egy-két kisboltban is kaphatóak már, árul a Vasi Zöld Kosár internetes közösségben is.
Most, hogy nő a kereslet tésztáim iránt, már nem csak hobbiként csinálom. Munka is lett, ami megnyugtat és feltölt. Tésztakészítés közben kikapcsol az ember, csak a tésztára koncentrál és élvezi, amit csinál.
- tette hozzá.
Mi a jó házitészta titka?
A fő titok, árulta el a HelloVidéknek Andrea, ha jó gyúrt tésztát akarunk készíteni az, hogy nagyon nem mindegy milyen lisztből állunk neki. Minden tésztakészítő másra esküszik, ő is sokat kipróbált, mire megtalálta azt a réteslisztet, amivel szeret is dolgozni, ami ízre is hozza azt a házias ízt, amit elvárnak tőle.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az alaprecept - árulta el Andrea - minden tésztánál ugyanaz, nincsen külön a spagettire vagy a túrós tésztának valóra. Inkább csak a forma és a technológia az, amitől más lesz. Ízre hasonlítaniuk kell. A tésztakészítő gépek mellett kis aszalógépet használ még, de nem minden tésztafélét szárít ebben, ahogy mesélte, van amelyiknek legjobb, ha szobahőmérsékleten szárad.
Recept helyett…
Németh Istvánné Andrea egy kiló liszthez 8 tojást használ, az az alap:
Aztán aszerint változtatok rajta, hogy mit szeretnék elérni. A lasagne-nak például lágyabb tészta kell, abba több tojás megy, a tarhonyának kevesebb, ott a tojásfehérjéből veszek vissza, és inkább több sárgát rakok bele, így lesz szebb a színe. Ízesített, spenótos vagy sütőtökös tésztánál annyival csökken a tojástartalom, amennyi színezőanyagot szeretnék beletenni.
Muszáj lesz árat emelni!
Andrea szerint a kézműves, tojásos tészta nehezen tud olcsóbb lenni, mint a hipermarketek polcain kapható termékek. A multik áraival azonban nem is szeretne versenyre kelni. Amire viszont törekszik Andrea, hogy még eladható termékei legyenek. Ahogy mesélte,
az árstop bevezetése a házi tésztakészítők számára nem jelent könnyebbséget, hiszen a minőségi lisztek nem lettek hatósági árasak, ahogy a tojás sem.
Bár Andrea maga termeli meg a tojást, de az elmúlt időszakban a takarmányárak is rendesen megugrottak, nem beszélve arról, hogy tavaly ősztől alig lehetett a minőségi liszthez egyáltalán hozzájutni:
Még az áremelések előtt volt, tavaly novembertől, hogy több hónapon keresztül nem lehetett minőségi lisztet kapni, a kedvenc lisztjeimet is alig lehetett beszerezni. Utána hamarosan megemelkedett az áruk, most pedig már ott tartunk, hogy úgy elszálltak azoknak a lisztfajtáknak az árai, amikkel én dolgozom, hogy nem fogom tudni tartani az áraimat: muszáj lesz emelni!
Házi, kézműves vagy a bolti az olcsóbb?
Végezetül a HelloVidék azt is megpróbálta összehasonlítani, hogy mennyibe kerül most a kifőzni való tészta: ha magunknak gyúrjuk otthon, ha a kézműves terméket vásárolunk, vagy ha a hipermarketekben szerezzük be. Tényleg, vajon melyik a legolcsóbb?
Ha magunk állunk neki, az alaprecept szerint egy családi ebédhez fél kiló liszt kell, és 4-5 tojás, de mi kilós téteben számoltunk, így egyszerűbb lesz az összehasonlítás. Kihasználva, hogy február 1-től hatósági áras a liszt is, egy kiló búzafinomlisztet ( BL 55-est) már 200 forint alatt megvásárolhatunk. Hozzá vennünk kell még 10 darab tojást. A KSH adatai szerint ennek ára tavaly decemberben 491 forint volt, online piactérben - az árakat elnézve – költségként február elején is 500-600 forintos árat kell számolhatunk.
Így egy kiló házi tészta elkészítésének alapanyaga 2022 februárjának első hetében: 700-800 forintba kerül. Amiből, tegyük hozzá, azért kétszer is jóllakhat egy 4 tagú család.
Ehhez képest, ahogy az online piactéren körbenéztünk, a tojásból készült tésztafélék pár száz forinttal drágábbak. Viszont meglepődve tapasztaltuk, hogy több kézműves házi tésztakészítő árait alapul véve, nem feltétlenül drágább az otthoni műhelyekben készített hazai termék, mint a boltban kapható nagyipari gyártmány:
Cérnametélt:
- Házi jellegű, kézműves (online piactér): 1.000 Ft/kg - 1500 Ft/kg
- Dunakeszi cérnametélt (Tesco): 1 945Ft/kg
- Gyermelyi cérnácska 8 tojásos (online piactér): 1 418,8 Ft/kg
Fodros nagykocka:
- Házi jellegű, kézműves: (online piactér): 850 Ft/kg – 1000 FT-kg
- Gyermelyi nagykocka 4 tojásos (online piactér): 1 238Ft/kg
- Dunakeszi fodros nagykocka 2 tojásos (Tesco): 1 098Ft/kg
- Séf Konyhája fodros nagykocka 4 tojásos (Tesco): 798Ft/kg
Szélesmetélt:
- Házi jellegű, kézműves (online piactér): 1.000-1.200 Ft/kg
- Dunakeszi szélesmetélt 8 tojásos száraztészta (Tesco): 1 945Ft/kg
- Gyermelyi szélesmetélt 8 tojásos (online piactér): 1 412,14 Ft/kg
Spagetti:
- Házi jellegű, kézműves (online piactér): 1.000-1200 Ft/kg
- Gyermelyi spagetti 4 tojásos (Tesco) 1 238Ft/kg
- Dunakeszi spagetti 2 tojásos száraztészta (online piactér): 1 098Ft/kg
Címlapkép és fotó: Németh Rita
Őrületes csavart fánk, ahogy Borbás Marcsi készíti: kívül ropogós, belül foszlós, pont mint a nagyié
A világ zajától távolt, az Őrségben élő Borbás Marcsi és Szabi, a pék receptjével hozzuk ezt a mennyeien finom magyaros fánkot, amit reméljük idén farsang...
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Milyen lakáscélod van? Vásárlás vagy felújítás?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy mit gondolnak olvasóinknak a lakás-előtakarékosságról.
-
Milliókat is bukhatnak a lakástulajdonosok, ha nem figyelnek erre
Arra keressük a választ, hogy az olvasóink a lakásukat vagy ingatlanjukat érinthető káresemények közül mitől tartanak a leginkább.