Mi az igazán ízletes csabai kolbász fűszerezésének titka? A híres békéscsabai kolbászkirály most elárulta a 200 éves családi receptúrát! Nézzétek, ők hogyan csinálják!
Idén minden alapvető élelmiszer ára jelentősen emelkedett, de a sertéságazatból élő kistermelők mégsem emelhették a termékeik árát úgy, ahogy az infláció és a piac megkövetelte volna. Családi vállalkozásokat, őstermelő gazdákat kérdeztünk, hogyan látják, tartható-e a mostani árfekvés, vagy drasztikusan emelkedhet a kolbász és a szalámi ára a közeljövőben?
Magyarországon évszázadok óta elterjedt hagyomány télen, karácsony előtt, illetve karácsony után a disznótor, a legtöbb helyen ez nemcsak azt a célt szolgálja, hogy feltöltse a család és a rokonság kamráját finomságokkal, de a hús feldolgozása közösségépítő program is. A disznóvágás fénypontja a kolbász és a hurka sütése, melyek a mai napig a magyarok kedvenc téli csemegéi. Sokan vannak viszont, akik nem tartanak disznót, de szeretik a hurka-kolbászt, sőt akár maguk is szívesen részt vennének egy megrendezett disznóvágáson.
Ha örökké fiatal és egészséges akarsz maradni, mangalica termékeket kell fogyasztani!
Ez a mottója Kövér Lászlónak, a Kövér Tanya megálmodójának, aki 2005-ben döntött úgy, hogy termelői tevékenységbe fog. Megvásárolt egy tanyát a Hajdú-Bihar megyei Tetétlenen a hozzá tartozó 21 hektár legelővel, szántóval, és megvette az első 20 szőke mangalica kocasüldőt. Mára a család minden tagja része a vállalkozásnak és mindenki odateszi a saját tudását, hogy a lehető legjobban működjön a gazdaság.
16 éve vettünk egy lepukkant majorságot, annak idején TSZ-ként működhetett, le volt amortizálódva benne minden, se kerítése nem volt, se az épület nem állt rendesen. 21 hektár vette körül a 2,7 hektáros tanyát, de akkor még a terület nagy része nádas és mocsár volt
- kezdi a családi vállalkozás történetét kövér Zoltán.
25 évig élelmiszer-kereskedőkként dolgoztak, zöldség-gyümölcskereskedéssel kezdték még a szocializmusban, aztán kilenc évvel később már egy kis ABC tulajdonosaiként tanulták ki a szakma minden csínját-bínját.
1000 Ft-os húsból 800 Ft-os kolbász?
Húsz évig naponta bejártam a Debreceni hús Rt-hez, egy-másfél tonna töltelékárut, húst vásároltam az ABC-nkbe. Érdekelt nagyon a szakma, élelmiszeripari végzettségem van, így folyton figyeltem és kérdezősködtem. Arra is rákérdeztem, hogyan lehet 1000 Ft-os húsból 800 Ft-os kolbászt készíteni. Nagyon nem tetszett, amit válaszoltak, és akkor eldöntöttem, hogy olyan húsárut fogunk enni a családommal, amit mi magunk termelünk meg.
20 mangalica kocasüldővel kezdte a család a vállalkozást, mára 80 kocájuk van és persze a szaporulat. 10 éve egy őstermelői feldolgozót is üzemeltetnek, járnak a termékeikkel a piacokra, a hazai mangalica- és nemzetközi gasztro-fesztiválokra.
Hisszük, hogy a kiváló alapanyag szakszerű, tiszta feldolgozása, a hagyományos ízvilággal ötvözve, minden fogyasztó kedvére való finomságot eredményez. Alapértékünk: a hagyományok tisztelete, szenvedély, szeretet és a kitartó munka.
Amikor még csak a mangalicafesztiválokra jártak, az utazási irodák megkeresték őket, hogy van-e olyan rendezvénytermük, ahol a látogatókat leültethetik, majd pedig vásárolhatnak az árukészletükből.
Ekkor hoztunk létre egy bemutató termet turisztikai céllal, bemutatjuk a tenyésztési-gyártási folyamatokat, valamint retro disznótorokra lehet jelentkezni hozzánk, főleg cégeknek, 20-25 fős "céges bulikra" jönnek az emberek.Vagyis jöttek, mivel a Covid betett ennek is, tavaly is elmaradtak, az idén se tartottunk meg egy "látvány-disznóvágást" sem.
A feleségem, a fiam, a lányom, mind ebben dolgozunk, a fiam a telepen van kint egész nap, Kriszta lányom jár piacolni az egyik alkalmazottunkkal. A koronavírus-járvány miatt csak azért nem kellett lehúznunk a rolót, mert mi magunk állítjuk elő, termeltetjük a disznóknak a takarmányt 80 hektáron. És mivel nagyrészt mi magunk csináljuk a dolgokat, a munkabéren is tudunk spórolni. A tanyaépület végében, az istálló tetején van a takarmánytároló, itt kezdődik a legelő, mondja el Kövér Zoltán.
Nem a legjobb évünket éljük, idén ki se mertem számolni a teljes költségvetést, ahogy egyébként minden évben teszem. Egyedül azért éltük túl idén is, mert nem vásároljuk a takarmányt, fölvásárlási áron érkeztetjük be a telepre a kukoricát, árpát, magyar szóját. Döbbenetesen felment az ára a takarmánynak, így amit a mezőgazdaság hozott volna a konyhára, azt feletetjük a disznókkal. Tavaly októberben még 4500 Ft volt mázsája, januárban hirtelen 8000 forintra emelkedett. A napi takarmányozásunk 100 ezer forintot tett ki még decemberben, januárban már 160 ezerből etettük a jószágot, miközben az élő disznó felvásárlási ára alig emelkedett, 10-15 százalékot.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ennek ellenére sem mertek a termékeik árához nyúlni, nehogy piacot veszítsenek, tudjuk meg Zoltán gazdától, pedig még a bél ára is jelentősen megugrott, amibe a kolbászt töltik, mondta el.
A bél áremelkedése miatt ugrik meg a virsli, szalámi ára
Jelen pillanatban nem túl rózsás a helyzet, a disznóbél ára is emelkedett, a sóé, a fűszereké is. Sokan nem tudják, de a mangalica szalámit, amilyet mi is gyártunk, 4-5 cm átmérőjű, 50-60 cm hosszú, úgynevezett kuláré vastagbélbe töltik, úgy 60-70 dkg-os lesz egy ilyen szalámi. Na most egy ilyen bél ára viszont felment rendesen, ami azt jelenti, hogy egy kiló szaláminál 400-500 forintba csak maga a bél belekerül. Ha pedig juhbélbe töltjük a virslit, az egy kilónál már 500-600 forintos bélköltséget is jelent, ami nem kis pénz!
Szárazáru esetében 100 kg nyershúsból 65 kg kolbász vagy szalámi készül, a családi vállalkozásokban ugyanis nem használnak vízkötőt, mint a nagyüzemi gyártás során, vagyis 35 százalék száradási veszteséggel számolhatnak, míg a nagyüzemi termelésben ez mindössze 5 százaléknyi.
150 kg kolbász betöltve egy hónap után már csak 100 kilót nyom, többnyire ilyenkor visszük a piacra, hisz a minőség a legfontosabb a számunkra. Minden héten gyártjuk a debrecenit, a virslit, a mangalica virslink 2750 Ft, a debreceni páros 2500 Ft/kg, a szárazkolbász pedig 4200 Ft/kg.
Ha valaki ezt soknak tartaná, tudnia kell, hogy egy mangalica disznónak mindössze a 27-30 százaléka a húsként hasznosítható nyersanyag, egy állat előállítási költsége, ahogy a szakember nevezi, 120 ezer Ft. Egy 150 kilós mangalica két év alatt lesz vágásérett, míg a fehér, hús jellegű sertés négy és fél hónap alatt, húst pedig 70 százaléknyit ad. Ráadásul egy mangalicakocáról évente csak 8-9 malacot választanak le, míg a fehér sertés esetében ez a szám 33.
A minőség az első
Murányi József családi vállalkozásban 200 disznót és 13 kocát tart, valamint üzemeltetik a Murányi Kistermelői Boltjukat Újfehértón.
200 disznójuk és 13 kocájuk van, nagy fehér sertés és duroq fajtasertés, ez utóbbi is hússertés. A Murányi családi vállalkozásnak is az a szerencséje, hogy 14 hektár földjükön, 500-600 mázsa kukoricát termesztenek a sertéseknek éves szinten, valamint 300 mázsa tritikálét, vagyis búza-árpa keveréket.
A takarmányok ára nagyon felment, mi szerencsére saját magunknak termeljük a takarmányt, mindent magunknak állítunk elő, de már rég árat kellett volna emelnünk, ha nyereséget akarunk. Ennek ellenére eddig ezt nem tehettük meg, mert a nagy multikkal nem versenyezhetünk. Hál\' Istennek az emberek értékelik a házias ízeket és a minőséget, egyre többen keresik a termékeinket, így a piacon mindig jól fogy a portékánk, ahogy a kisboltunkban is. Nálunk például a szárazkolbász kilója 2850 Ft, és eddig még csak dicsérték a visszatérő vásárlóink
- mondja el nekünk Murányi József, a vállalkozás feje.
Elmondása szerint ilyenkor, a téli időszakban, karácsony előtt a sütnivaló kolbászt és a hurkát viszik a leginkább az emberek, de a füstölt karaj, a szárazkolbász vagy épp a tepertő is szépen fogy. A hurka ára egységesen 1200 Ft/kg, legyen szó véres vagy májas hurkáról, a sütnivaló kolbász pedig 1700 forintba kerül az ő standján.
Nyilvános disznóvágásokat egyelőre nem tartunk, de lehet, hogy nálunk is ez a jövő zenéje...
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.