A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint novemberben 20,82 milliárd forint volt az új babaváró hitelek szerződéses összege.
Az utóbbi másfél év a turizmusban és vendéglátásban érdekelt vállalkozásoknak kedvezőtlenül alakult. Bár akadtak olyanok közöttük, amelyek innovációval megmenekültek a csődtől, sőt fejlődtek, mint a futárszolgálatok, de az ételkiszállítást végző éttermek éppen csak fent maradtak a víz felszínén, árbevételük messze elmaradt a járvány előttihez képest, a turizmusról nem is beszélve. Utánajártunk, milyen állami támogatásokkal és hitelekkel segítették a HoReCa szektort az elmúlt időszakban.
A turizmus egyike a Covid19-járvány által leginkább sújtott ágazatoknak. Az EU számos módon segítette és segíti a vállalkozásokat, a dolgozókat és az utasokat a válság átvészelésében. A koronavírus-járványhoz kapcsolódó utazási korlátozások óriási csapást mértek a turizmusra, ami nagyban hozzájárul az EU gazdaságához. A bevételek mintegy 50%-kal csökkentek a szállodák és vendéglők esetében, 70%-kal az utazásszervezők és utazási irodák, és 90%-kal a hajózási és légitársaságok esetében.
Az állam támogatta a HoReCa szektort: 2021. február 3-án például megjelent, hogy a megítélt bértámogatásokat e hónaptól már nem utólag, hanem előre fizetik meg. Pár napra rá pedig jött a hír a kormányzat által tervbe vett, legfeljebb 10 millió forint összegű “ingyenhitelről”.
Időközben lecsengett a harmadik hullám, de az újranyitás sem úgy alakult, ahogy azt a szektorból élők kívánták volna maguknak.
Gendur András Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének Éttermi- és rendezvény szekció vezetője szerint az idei újranyitás teljesen más, mint a tavalyi volt, mivel az elmúlt egy évben sokan tönkrementek, illetve elhagyták az iparágat. Jelenleg nagy harc folyik a munkaerő visszaszerzéséért, miközben az élelmiszerárak és a munkabérterhek is nagyon megnőttek. Elmondása alapján azok az éttermek szenvedték a legnagyobb csapást a járvány alatt, amelyek a turistaforgalomra alapoztak.
Az újranyitás nem azt jelenti, hogy végre rendeződött a HoReCa helyzete, hanem azt, hogy megnyíltak olyan lehetőségek, amelyek eddig tudatosan korlátozva voltak. Az a félelmem, hogy az újranyitásnál csak a költségek fognak megnőni, a bevételek nem jönnek hasonló arányban, tulajdonképpen mostanra beigazolódott. A Costes Downtown-ban jelenleg több a veszteség, mint a bezárás időszakában
- hangsúlyozta Gerendai Károly.
A HoReCa szektor vállalkozásai a Széchenyi Turisztikai Kártya révén is kedvező banki finanszírozáshoz jutottak az elmúlt másfél évben.
Széchenyi Turisztikai Kártya
A turizmushoz kötődő ágazatokban már előtte is volt olyan konstrukció, amelyet szinte ingyen vehettek igénybe a vállalkozások, ráadásul akár lényegesen nagyobb összegben. A Széchenyi Turisztikai Kártya révén pedig idén júniusig akár 250 millió forinthoz is hozzájuthatnak a szektorban működő, az életben maradásért küzdő hazai kisvállalkozások – 0, azaz nulla százalékos kamattal, kezelési költség és hitelbírálati díj nélkül. A futamidő legfeljebb három év, de a kölcsön teljes összegét csak a lejáratkor kell törleszteni, eközben pedig szabadon gazdálkodhatnak vele - a hitel teljesen szabad felhasználású.
Állami garancia banki hitelminősítéssel
Egyetlen költségelem van, ami miatt a termék mégsem teljesen ingyenes, az pedig az állami hitelgarancia-intézetnek fizetendő garanciadíj, amelynek éves nagyságrendje futamidőtől függően 0,25-0,5% között lehet. Ráadásul az is igaz, hogy a Kavosz által forgalmazott más Széchenyi Kártya-termékekhez hasonlóan a Széchenyi Turisztikai Kártya sem elérhető mindenkinek bármilyen összegben. A konkrét hitelösszeg plafonját a többi Kavosz-válságtermékhez hasonlóan az előző évi árbevétel negyede, vagy a bérköltség kétszerese közül a nagyobbik összeg jelenti. A hitelhez azonban - bármekkora összeget kérnek is - nyilván csak azok a vállalkozások juthatnak hozzá, amelyek a banki hitelminősítésen átestek.
Így segít a KAVOSZ
Az államilag jelentősen megtámogatott Széchenyi Turisztikai Kártya által nyújtott hitelt csak azok a turizmusban, vendéglátásban, utazás- és rendezvényszervezésben, vagy éppen személyfuvarozásban érdekelt vállalkozások vehetik igénybe, amelyek ezen tevékenységet már legalább 2019. január 1. óta végzik, és ebből származott a 2019-es árbevételük legalább a 30%-a. (Vagyis 2020-as alapítású cégek ebben a konstrukcióban nem jöhetnek szóba.) Azok viszont, akik minden feltételnek megfelelnek, tényleg egy nagyon olcsó és szabadon felhasználható forráshoz juthatnak hozzá.
A koronavírus okozta leállás miatt vélhetően a fogyasztás sem áll azonnal helyre, hiszen a fogyasztók jó része a leállás sújtotta szektorokban dolgozik. Ez azt jelenti, hogy az áthidaló megoldások a járvány által közvetlenül érintett szektorokon kívül más területen működő társaságok számára is kiemelten fontosak lesznek.
Áthidaló megoldások
Tipikusan ilyen áthidaló megoldás a vállalati hitel. Kulcsfontosságú, hogy a bírálat és ügyintézés gyors és zökkenőmentes legyen, és sok esetben át kell alakítani a bírálati feltételeket, a hitelcélt is. Mivel speciális és remélhetőleg rövid távú problémáról van szó, ezért a legtöbb finanszírozó bank külön programokat, csomagokat alakított ki kifejezetten a koronavírusra hangolva.
Akad olyan köztük, ahol az 1500 milliárd forintos kerettel induló hitelt kkv-k vehetik igénybe beruházásra, hitelkiváltásra és forgóeszköz vásárlására. A cél a koronavírus okozta károk enyhítése, így értelemszerűen csak olyan cégek vehetik igénybe, amelyek a járvány berobbanása előtt is léteztek. Ez azt jelenti, hogy az 1 milliótól 20 milliárd forintig igényelhető hitelt olyan vállalkozások kérhetik, amelyek 2020. január elsején már működtek.
A Széchenyi Hitelprogram keretében négy speciális covid-hitel jelent meg. Igényelhető folyószámlahitel a vállalkozói bankszámlához, de kérhető hitel bérre, beruházásra is kedvezményes kamatozás mellett. Fontos, hogy nem mindig kell fejleszteni, beruházni a hitelhez, a hétköznapi működésben is segíthet a program.
Az EP-képviselők 2020. június 19-én állásfoglalást fogadtak el, amelyben kiemelték, további intézkedéseket várnak az uniós turisztikai és utazási ágazat megmentésére és a koronavírus-járvány utáni időszakra való felkészítésére. A képviselők szerint a válság egyben lehetőséget teremt a fenntartható európai turizmus megteremtésére.
Uniós támogatás az idegenforgalmi ágazatnak
Az EU számos lépést tett a turizmusban dolgozók védelme érdekében, például enyhítette az állami támogatások folyósításának szabályait, új támogatási forrásokat keresett, és ideiglenesen felfüggesztetette a reptéri résidőkre vonatkozó szabályozást, az üresen repülő járatok leállítása érdekében. Az Unió frissítette az utasjogokra vonatkozó iránymutatásait és a csomagban értékesített utazásokról szóló irányelvet. Az uniós intézkedések kiegészítik és támogatják a tagállamok nemzeti rendelkezéseit az ágazat támogatásáért.
Az EU-ban az idegenforgalmi ágazat:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- 10–11%-kal járul hozzá az EU teljes GDP-jéhez
- a munkahelyek 12%-át adja
- közel 3 millió vállalkozásnak ad munkát, amelyek 90%-a kkv (kis- és középvállalkozók)
Szép-kártya
A koronavírus-válság által leginkább sújtott turisztikai ágazatot adómentesség is segíti. Nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni 2021. december 31-ig: a mentesség 15 ezer vállalkozást érint. Az intézkedés nemcsak adócsökkentésről, hanem adminisztrációcsökkentésről is szól, hiszen bevallást sem kell benyújtani erre az időszakra.
2020. április 21-én a Szép-kártya adóterhe még 32,5 százalék volt, azóta már csak 15 százalék. A kormány egyik legújabb - június 9-e óta érvényes - döntése értelmében a kedvező adóteher 2021 év végéig fennmarad, vagyis a Szép-kártyára adott munkáltatói támogatás után csak 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni.
A kedvezményes adókulccsal adható, turizmusra költhető, úgynevezett rekreációs keretösszeg csaknem a duplájára, 450 ezer forintról 800 ezer forintra emelkedett. Az év végéig az egyes alszámlákra továbbra is emelt összegben adható támogatás: a szálláshelyre 400 ezer forint, a vendéglátásra 265 ezer forint, a szabadidőre 135 ezer forint, és mivel az alszámlák átjárhatóak, így a munkavállaló bármelyik Szép-kártya zsebből kifizetheti például a fürdőbelépőt, vagy kiegyenlítheti a szállásdíjat.
A Szép-kártya kedvező szabályai több mint 50 milliárd forintot hagyhatnak az érintetteknél az idén. A csaknem felére csökkentett adó mellett a munkavállalóknak adható összeg is megduplázódott, a kedvező szabályok a kormány egyik újabb döntése nyomán az év végéig fennmaradnak. Nemcsak az adócsökkentés marad az év végéig, a Szép-kártya egyes alszámlái is átjárhatóak december 31-ig
- emelte ki Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Az átjárhatóság mintegy egymillió munkavállalónak jelent könnyebbséget, amelynek lényege, hogy a Széchenyi Pihenő Kártya (Szép-kártya) egyes alszámláira utalt béren kívüli juttatás bármelyik másik alszámlánál meghatározott szolgáltatás kiegyenlítésére is felhasználható.
Újraindítási Gyorskölcsön
Idén márciustól igényelhetik a járvány gazdasági hatásai által leginkább érintett ágazatokban működő vállalkozások a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt. A kormány döntése alapján a maximum 10 millió forintos, a tízéves futamidő alatt végig kamatmentes hitelt több bank is gyorsított ügyintézéssel nyújtja. Ez a gyorskölcsön felhasználható bérekre, járulékokra, rezsire, működési költségre és készletfinanszírozásra.
Idén javult a mérleg
A járvány második hulláma ellen hozott korlátozó intézkedések hatására 53,3%-kal csökkent a vendéglátóhelyek forgalmának volumene, míg 50,5%-kal zuhant az árbevételük decemberben, a KSH előzetes adatai szerint idén januárban hasonló mértékű, bár némileg javuló, 43,6%-os volt az árbevétel csökkenése a pénztárgépek alapján.
A vendéglátóhelyek forgalmának visszaesése jóval mérsékeltebb a tavaszihoz képest, egyrészt több vendéglátóhely tudott alkalmazkodni a házhozszállításhoz, másrészt a munkahelyi és iskolai étkeztetés jóval kisebb mértékben csökkent. A járványhelyzet miatt az első negyedévben nem várunk érdemi változást, azonban az oltás előrehaladásával, a veszélyeztetett csoportok átoltottságával lassan és fokozatosan lehet enyhíteni a korlátozásokon, ami a tavaszi hónapoktól számítunk, így a második negyedévben már némileg élénkülhet a vendéglátás forgalma. Teljes nyitás azonban csak és kizárólag a társadalom kritikus szintű, legalább 60%-os átoltottsága esetén lehetséges, így remélhetőleg a nyári hónapokban már érdemi fellendülésre lehet számítani.
- összegez Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
A Takarékbank is kiemelten támogatta a HoReCa szektor vállalkozóit hitelkonstrukcióival; a vállalati üzletágának szakértői válaszoltak a kérdéseinkre, többek között arra, hogy milyen hitelekkel támogatták a szektort az elmúlt másfél évben.
A kamattámogatott és refinanszírozott programok ezen vállalkozások számára is kiemelt lehetőségeket nyújtottak. A legkiemelkedőbb lehetőség a Széchenyi Turisztikai Kártya (SZTK), amely megújult formában Széchenyi Újraindítási Turisztikai Kártya néven júliustól lesz elérhető.
A szakértők azt is elmondták, hogy a hitelkonstrukciók rendkívül népszerűek voltak a vállalkozók körében a HoReCa szektorban és a turizmus egyéb területein, kiemelt volt az érdeklődés az SZTK iránt is. A legtöbb vállalkozás megfelelt a feltételeknek, ugyanakkor a bankuk igyekezett a jövőbeli pénzáramlások figyelembevételével optimista, de felelős kockázatvállalással hitelezni a szektort.
A Széchenyi Kártya konstrukciók, a jelenleg bejelentett részletek alapján, elsősorban banki szempontból jelentenek változást. Az érdeklődés nem csökkent, a szektornak az újraindításhoz, a kormányzati bejelentésekkel összhangban, támogatásra van szüksége. Nagyon népszerű a legfeljebb 10 millió forintos, kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is, amelyet a nehéz helyzetbe került vállalkozások igényelhetnek – ide tartozik a vendéglátás és a turizmus is.
Megosztották a HelloVidékkel a jövővel kapcsolatos várakozásaikat is a banki szakemberek, miszerint bár optimisták, de tisztában vannak azzal is, hogy idén nem várható a turizmus teljes helyreállása, így a koronavírus-járványhelyzet előttihez hasonló forgalom és bevétel csak egy-két éven belül realizálódhat.
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?