-1 °C Budapest

Felejtsd el a multis mézeket: nemcsak finomabb, már olcsóbb is a termelői méz

2020. november 27. 14:04

2020 a koronavírustól függetlenül sem alakult valami fényesen, legalábbis ami a méhészeket illeti. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke szerint 50 éve nem volt ilyen rossz akáctermés, és akkor még nem beszéltünk a kiváló magyar mézet nehéz helyzetbe hozó egyéb körülményekről. Az idei év eseményeiről és a kistermelők helyzetéről egy helvéciai telephelyű méhészet, az Abonyi Manufaktúra történetén keresztül kapunk teljesebb képet.

A Bács-Kiskun megyei megyeszékhelytől alig 12 kilométerre lévő Helvécián tette le közel 30 évvel ezelőtt az Abonyi Manufaktúra alapjait Abonyi Jakab. A mérésügyi hivatalnok, mint a legtöbb méhész, hobbiból kóstolt bele a szakmába, majd önerőből, fokozatosan építette fel vándorméhészetét, amibe már egészen fiatalon két fia is becsatlakozott. Édesapjuk példáját követve mindketten főállás mellett foglalkoznak a méhekkel, egyikük például egy sörgyár területi képviselője, így egyszerre több fronton is helytállnak.

Mindketten szeretjük, amit csinálunk, de még nem érkezett el az idő, hogy feladjuk a munkánkat. Sok méhész kezdi így a szakmát, ha önerőből valósítja meg a méhészetét, hogy nem ez a főállása. Az az igazság, hogyha nincs mellette egy gazdaság, amitől jobban fenntartható a méhészet, muszáj mellette máshol is dolgozni. A mi méhészetünkben édesapánk az igazi szakember, mi inkább csak besegítők vagyunk. Ő foglalkozik a legtöbbet a méhekkel, és ha nekünk nincs elég időnk, besegít a feladatokba. Régen is így volt, amikor megkaptuk az első saját méhcsaládunkat, ami elvárt egyfajta gondoskodást és felelősséget, de édesapánk mindig mellettünk állt és segített a szakmai kérdésekben

– beszélt saját méhészetükről a manufaktúra alapítójának egyik fia, Abonyi Attila.

Vándorméhészetként mondhatni házhoz, ebben az esetben táblákhoz és erdőkbe mennek az egyes nektárokért, így kezdik a repcetáblákon, onnan mennek az északi, nógrádi akácerdőkbe, majd a selyemfűvel, hárssal és napraforgómezővel zárják a palettát. A mézet fajtánkként pörgetik ki a táblákból, ha egy-egy növény szezonja lecsengett, így lesz fajtatiszta termésük, míg a kevert típusú mézhez saját maguk adagolják az egyes fajtákat. Az idei év azonban nem volt szerencsés a virágzás szempontjából, ezért a média a méhészeteket sújtó sanyarú körülményektől volt hangos. Március végén és április elején a hidegbetörés tizedelte meg az egyes fajokat, valamint az aszály is visszavetette egyes szántói növények fejlődését, ami közvetlenül az idei méztermésre is hatással volt.

Apukám sok külföldön élő méhésszel tartja a kapcsolatot, ezért tudjuk, hogy mindenhol rossz lett az idei akáctermés. Éppen ezért az árak ennél a fajtánál 3 ezer környékén vannak, ami a mennyiség miatt kúszott fel ilyen szintre, hogy ez valamennyire fedezze a költségeket. A napraforgó a szokásos évi mennyiség 50%-a, és a repcénk sem lett erős, mert nem jól viselték a telet a méheink, nem lettek erősek a családok. A selyemfű, más néven vaddohány, ami itthon hungarikumnak számít, szintén abba a csapdába esett, mint az akác, ezért ki sem pörgettük, hogy legyen mit ennie a méheknek

– igazolta az idei lesújtó híreket saját példájukon keresztül az Abonyi Manufaktúra egyik méhésze.

Abonyi Attila szerint éppen ezért nem túlzó az a kifejezés, hogy 2020 a méhészet egyik legsötétebb éve. A növényvédő szerek még mindig veszélyt jelentenek a szorgos kis rovarokra, azok közül is az előszeretettel alkalmazott csávázószer halálos méreg a számukra. Hogy mindezek mekkora pusztítást okoznak, arra viszont csak a tavaszi időszakban látnak rá a méhészek. Nem ritka, hogy a kaptárt kinyitva kongó üresség vagy elpusztult méhek látványa fogadja őket, ezért szakmai kifejezéssel élve becsukják a családokat.

Az időjárás annyira nem kedvezett idén a méhészkedésnek, a becsukott méhcsaládok miatt pedig nagyon azok se tudtak termelni, akiknek maradt valamekkora állománya. Akik pedig az idei évben nem az atka kezelésével keltek és feküdtek, azoknak lehet, hogy 2021-ben méhészkedniük sem kell. Ilyenkor probléma, ha a méhészetet nem valamivel párban csinálom, mert kiürül a családi kassza. Ezek után kétszer is meggondolja az ember, hogy főállásban legyen méhész

– indokolta meg Abonyi Attila, miért kezelik sokan szerelemprojektként és nem munkaként a méhészkedést.

A méhészet tipikusan egy olyan szakma, amit nem lehet 100%-osan elsajátítani az iskolapadban és a szakkönyvekből, hanem folyamatos továbbképzést, tájékozódást igényel, és természetesen sokszor meg kell fizetni a magunk tanulópénzét, hogy a jövőben még eredményesebbek lehessünk benne. Ráadásul a gyümölcstermesztőkhöz hasonlóan a méhészeknek is éveket kell várniuk, hogy a befektetett munkájuk megtérüljön, mert a méhcsaládok megvásárlását követően nem indul be rögtön a „nagyüzemi” méztermelés, hacsak valakinek nem áll akkora tőke a birtokában, hogy százas nagyságrendben vásároljon.

A méhcsaládokat nevelni kell, és ez egy nagyon hosszú folyamat, amíg az ember fölépít egy 100-120 családból álló méhállományt. Ha nem vásároljuk, hanem önerőből neveljük őket, akkor az első évben az is siker, ha egy méhcsaládot ketté tudunk szedni. Ez viszont csak a nagyon erős családok esetében lehetséges, ami az egész állomány körülbelül 30%-át teszi ki, így ennyivel tudjuk növelni éves szinten a méhcsaládok számát. Ezzel viszont mindig legyengítjük őket, amikor ők a fennmaradásukért küzdenek és szaporodnak, így effektív méztermelésről nem lehet beszélni

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

– avatott be a méhészek sokéves kemény munkájába az Abonyi Manufaktúra képviselője.

A kedvezőtlen időjárás és az egyes esetekben jelentős számú bezárt méhcsaládok hazánk mellett a környező országokat ugyanúgy megviselték, így a 2020-as méztermés másutt is kedvezőtlenül alakult. Pótolandó a hiányzó készleteket, sokan vásárolják a jó minőségű magyar termést, ezért az OMME elnöke, Bross Péter szerint január-február környékére az sem zárható ki, hogy kifogynak a hazai készletek. Abonyi Attila szerint viszont ez a veszély a kistermelőket nem fenyegeti:

Nem érezzük azt, hogy sokkal többen vásárolnának nálunk. A vírus miatt idén nem olyan jó a gazdasági környezet, ezért kétszer is meggondolják az emberek, hogy mit vesznek, mert kevesebb jövedelemmel rendelkeznek, mint a tavalyi évben. Van, aki megengedheti magának magasabb áron is, de vannak, akik éppen ezért lemondanak róla. A bevásárlóközpontokban viszont, ahol többségében elfogadják a Szép-kártyát, lehet, hogy hamarabb bekerül a kosárba.

Megkönnyítendő, hogy a jó élettani hatásokkal rendelkező méz minél több fogyasztóhoz eljusson, az Abonyi Manufaktúra a térségben egyedüliként készít kis, 20 grammos kiszerelésű virágmézet, amely az éttermek és egyéb vendéglátóegységek mellett a közétkeztetés révén az idősotthonokba és a gyerekekhez is eljut. „Azok a gyerekek nagyon kevés mézet esznek, ahol ez otthon nem általános. Amikor egy óvodában voltam kóstoltatni, az egyik szülő azt mondta, hogy a gyermeke nem szereti a mézet, majd mikor az édesanya elment, a gyerek rögtön beállt a sorba. Tehát az elsődleges ok, hogy nem is ismerik. A vegyes virágmézünk kis kiszerelése azért jó, mert oda tudják adni az uzsonnai kenyér vagy a reggeli tea mellé, amit mind a gyerekek, mind az idősek, mind a sérült embertársaink egy mozdulattal fel tudnak nyitni, és közben nem pancsolják össze maguk körül az asztalt” – ezt már Abonyiné Varga Szilvia nyilatkozta, akivel a kecskeméti városháza előtti placcon rendszeresen találkozhatnak a méhészet vásárlói.

Elsősorban a cukrot próbáljuk meg kiváltani vele, de most már kifejezetten immunerősítőnek is viszik, mert tudják, hogy a méz egyenlő antibiotikum, amire most mindenkinek nagy szüksége van. Amikor fajtánkként beszélünk a mézről, el tudom mondani, melyiknek mi az előnye, ezért sokkal könnyebb lesz a választás. Nagyon kevesen ismerik például a repcemézet, ami az egyedüli lúgos hatású, ezért kiváló a refluxbetegségben szenvedőknek. Emellett kevesen tudják, hogy ez az egyetlen olyan mézfajta, amit a cukorbetegek is fogyaszthatnak, természetesen mértékkel

– árulta el Abonyiné Varga Szilvia a rendszeres mézfogyasztás mögött húzódó okokat.

Visszatérve a hazai és a nemzetközi piac viszonyára, ha a havi exportszámokat (1,5-2 ezer tonna) látva adja magát a kérdés: mi tehette a magyar mézet világhírűvé? Abonyi Attila szerint a titok abban rejlik, hogy nincs semmilyen extra hozzávaló, titkos receptúra, hanem csak a szívvel-lélekkel folytatott kemény munka, mint őseink idejében. A méhész szerint ezért éri meg kistermelőknél vagy őstermelőknél vásárolni, mert a bizonyosság is jár az üveg mellé, hogy garantáltan azt kapjuk, ami rá van írva a csomagolásra, nem mellesleg pedig a választék is sokkal nagyobb.

A helyi piacon olyan különlegesség is beszerezhető, mint a kis tételben kapható galagonya-, vagy a legnagyobb hazai mennyiséget adó, de tisztán keveset látott napraforgóméz. „Mind a hárs, az akác, a repce és a többi közt rengeteg különbség van, de mi mindegyik esetében évek óta ugyanarra a legelőre járunk, ezért az ízek nem változnak. Ha pedig ez valakinek bevált, akkor vissza fog jönni, mert a kistermelőnél a biztosat vásárolja meg” – zárta gondolatait Abonyi Attila.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 17. péntek
Antal, Antónia
3. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33