20 °C Budapest

Csekkbefizetés otthonról, kényelmesen? Ez már bárki számára lehetséges!

2020. július 8. 12:30

Senkinek nem kell bemutatni azokat a változásokat, amiket az idei év első hónapjai hoztak életünkbe. Júliusban még mindig nem mehetünk a boltba vagy a postára maszk nélkül, figyelnünk kell a távolságtartásra, és természetesen a kezünk fertőtlenítésére is. A körülmények különleges élethelyzeteket is eredményeznek: de mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megkönnyítsük mindennapjainkat.

Nagyon átalakultak a mindennapjaink az idei évben, sok dolgot igencsak másképp kell csinálnunk, mint eddig. Nézzünk egy teljesen hétköznapi szituációt:

Mi történik, miután megérkezik a villanyszámla a postaládánkba?

Korábban így intéztük:

  1. fogtuk a sárga csekket,
  2. felszálltunk a buszra,
  3. bementünk a postára,
  4. sorszámot húztunk,
  5. kivártuk a sorunkat,
  6. befizettük a csekket,
  7. hazamentünk,
  8. elraktuk a bizonylatot a többi közé.

És így néz ki mindez 2020 júliusában:

  1. fogjuk a sárga csekket, kimegyünk a buszmegállóba,
  2. a buszmegállóból visszafordulunk, mert otthon felejtettük a maszkunkat,
  3. felvesszük a kötelező maszkot, mielőtt felszállunk a buszra,
  4. bemegyünk a postára,
  5. felvesszük a maszkot,
  6. fertőtlenítjük a kezünket,
  7. sorszámot húzunk,
  8. kivárjuk a sorunkat, közben figyelünk a megfelelő távolság tartására,
  9. befizetjük a csekket,
  10. hazamegyünk, közben ismét maszkot húzunk,
  11. alaposan kezet mosunk,
  12. és elrakjuk a bizonylatot a csekkes dobozba.

Bonyolultabb lett az életünk, sokkal több szabályra kell figyelnünk, átalakultak a társas érintkezés szabályai: jó eséllyel ezek az új szabályok még sokáig velünk maradnak.

De pont ezek a különleges körülmények adnak jó lehetőséget arra, hogy átgondoljuk, megkönnyítsük az életünket: pont most lehet itt az ideje annak, hogy egyszerűsítsünk a bonyolult folyamatokon.

A villanyszámlás példánál maradva: mennyivel könnyebb lenne, ha a nappaliból fizetnénk be a csekket, az internet segítségével. Ehhez a legtöbb esetben még számítógép sem kell, elég egy okostelefon is: utazás, sorban állás, maszk és kézfertőtlenítő helyett akár fél perc alatt el tudunk intézni egy ilyen díjfizetést.

A legtöbb szolgáltató saját oldalán vagy telefonos alkalmazásában is befizethetjük bankkártyánkkal a csekkeket. Online ügyfélszolgálati felületükön keresztül néhány kattintással lehetőség van az aktuális, vagy az összes nyitott számla befizetésére.

A fizetést követően az online ügyfélszolgálati felületen az eredményről minden esetben tájékoztatást kapunk, és még azzal sem kell foglalkoznunk, hogy a bizonylatot eltegyük: ezek a rendszerek évekig tárolják a befizetéseink minden adatát.

Vannak olyan szolgáltatók is, akiknél egy helyen befizethetjük online az összes számlát. Arra is van lehetőség, hogy a sárga csekkeken szereplő QR-kódokat beolvassuk a telefonunkkal, és ezen keresztül egyenlíthetjük ki a számlát.

Így néz ki tehát egy csekk befizetése okostelefonon:

  1. Kapok egy értesítést (e-mailben) arról, hogy fizetendő számlám van,
  2. megnyitom az applikációt,
  3. azonosítom magam (ujjlenyomattal, vagy a jelszavammal),
  4. kiválasztom a fizetendő közüzemi számlát,
  5. kifizetem a számlát az előre feltöltött bankkártya-adataimmal,
  6. megkapom az értesítést a számla befizetéséről, e-mailen is, a rendszer pedig rögzíti és tárolja a fizetés adatait.

Ezzel akár spórolni is lehet

Egy család szempontjából talán a legfontosabb a követhetőség: a szolgáltatók átláthatóbbá tették a pénzügyeket, az alkalmazások szólnak előre, amikor a fizetési határidő közeleg és nagyon sok dolgot el tudok már intézni otthonról is, nem kell az ügyfélszolgálatra bemennem – magyarázza az online díjfizetés egyik fontos előnyét Racskó Tamás, a Mastercard üzletfejlesztési menedzsere.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Sok szolgáltató kedvezményeket vagy előnyöket is biztosít azoknak, akik elektronikus szolgáltatásokat vesznek igénybe, így érdemes utána nézi ezeknek a lehetőségeknek.

A szakértő szerint a digitális díjfizetés előnye lehet például az, hogy nem kell a postán távolságot tartani, sorban állni és várakozni. Emellett gyorsabb és biztonságosabb kártyával fizetni, hiszen ilyenkor nincs meg a veszélye, hogy elhagyom a csekket vagy a bizonylatot és nem fordulhat elő a fizetésnél, hogy kevesebb készpénzt hoztam magammal, mint amennyi a számla kiegyenlítéséhez kell.

Racskó Tamás felhívta a figyelmet arra is, hogy a digitális szolgáltatásoknak van még egy fontos előnye: már nem csak egy felületet jelentenek, ahol befizetjük a közüzemi díjakat, hanem egyfajta okos asszisztensként is működnek. Ez azt jelenti, hogy figyelmeztet a rendszer, ha számlát kapok, szól, ha közeledik a határidő, eltárolja a kártyámat és egy szempillantás alatt fizethetek, valamint bármikor elérhetem a múltbéli számláimat és a befizetési bizonylatokat. Ezek mindig ott lesznek a felhőben, kinyomtathatom őket és nincs meg az a veszély, hogy a szemeteskukában landolnak véletlenül.

A legnépszerűbb applikációk a közüzemi díjak befizetésére:

  • Díjnet: számos szolgáltató csekkjeit fizethetjük egy helyen.
  • iCsekk: bármikor, bárhonnan indíthatod a fizetést csak fotózd le a csekken lévő QR-kódot.
  • Simple: a csekkbefizetés szolgáltatással egyszerűen, QR kód beolvasásával egyenlítheted ki csekkjeidet, a Simple fiókodban elmentett bankkártyáddal.

Maguk a közüzemi szolgáltatók is rendelkeznek díjfizető alkalmazással, és/vagy online felülettel, például:

  • DBH
  • ELMŰ-ÉMÁSZ
  • E.ON
  • Invitel
  • NKM Energia

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 22. csütörtök
Júlia, Rita
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?