Új trend hódít az agráriumban: ez a természetes módszer válthatja fel a műtrágyákat

2019. november 6. 15:00

A műtrágyák túlzott használata számos hátránnyal jár, ugyanis a talaj folyamatos romlásnak indul, nem képes megújulni és elveszíti a tápanyagtartalmát. Friss kutatások szerint a gombák válthatják fel a műtrágyák használatát, ugyanis a gombák és a növények közötti szimbiózist a gabonanövények esetén is ki lehet használni.

Korábban mi is írtunk már róla, hogy egyre nagyobb problémát okoz a túlzott műtrágya-használat. A túl sok műtrágya-használat következtében a talaj elhasználódik, terméketlenné válik. A műtrágyák használata azonban nemcsak a talajra lehet kedvezőtlen hatással, hanem az emberi szervezetre is: korábbi cikkünkben bemutattunk egy kutatást, mely szerint az élelmiszereken található maradványok, valamint növényvédő- és rovarölőszerek kapcsolatba hozhatóak a rákos betegségek kialakulásával.

Egy új tanulmány szerint megvan a megoldás, mivel lehetne enyhíteni a gazdálkodók műtrágya iránti függőségét. Az angliai Leeds-i Egyetem kutatói megállapították, hogy a talajgomba jelentős mennyiségű foszfort és nitrogént biztosíthat a gabonaféléknek, például a búzának. A kutatás szerint ez a megállapítás potenciálisan csökkentheti a környezetre ártalmas, az éghajlatváltozáshoz hozzájáruló és a jövőbeli élelmezésbiztonságot veszélyeztető műtrágyák iránti igényt.

A Global Change Biology nevű folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók kísérleteket végeztek búzával és mikroszkopikus organizmussal, az úgynevezett mikorrhizális gombákkal. A gombák és a fák szimbiózisáról valószínűleg már mindenki tanult általános iskolában. A mikorrhiza a gombák és a növények között kialakult szimbiózis egyik formája, de nevezik gyökérkapcsoltságnak is. A gomba micéliumából kiinduló gombafonalak behálózzák a gazdanövény gyökereit, a kétféle élőlény kölcsönösen segíti egymás tápanyaghoz jutását. Régóta ismert tehát, hogy a gombáknak szimbiotikus kapcsolata van a növényekkel, de az új tanulmány kimutatja, hogy a búza foszfort kap a talajból a gombák révén.

A kutatás igazán izgalmas megállapítása az, hogy bebizonyosodott, a különböző fajtákban máshogyan mutatkozik ez a képesség. Egyes gabonafajták sokkal több tápanyagot tudtak szerezni gombapartnerüktől, mint mások

- mondta Katie Field, a Leeds-i Egyetem tanára, a vizsgálat vezető kutatója. Hozzátette: ez a megállapítás azt sugallja, hogy a gomba által történő tápanyagszerzés olyan tulajdonság, melyet optimalizálni lehet, ezáltal kevesebb műtrágyára lehet szükség a jövőben.

Field szerint a gombák nem nyújtanak száz százalékos megoldást az élelmiszertermelés termelékenységének javítására, de értékes alternatívái lehetnek a mezőgazdasági műtrágyáknak. Ez azért is fontos, mert a legtöbb nitrogén alapú műtrágya előállítási módja a világ összes szén-dioxid-kibocsátásának a 3 százalékát jelenti, valamint a talajból bányászott foszfor-alapanyag forrásai hamarosan kimerülnek.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 899 096 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 55 762 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,82%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 914 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A kutatók szerint további vizsgálatokra lesz még szükség, mielőtt a gazdálkodók valóban lecserélik a műtrágyát gombára, de a jövőt ígéretesnek tartják. Field szerint a sok évig tartó, betegségekkel szembeni ellenállás javítását célzó szelektív nemesítés véletlenül lerontotta a gabonafélék azon képességet, hogy partneri kapcsolatot alakítsanak ki a talajgombákkal. A jövőbeli kutatások kihívása az lesz, hogy kitalálják, hogyan lehet visszaállítani a növények azon képességét, hogy újra kialakítsák ezeket a kapcsolatokat.

Field addig is azt ajánlja, hogy a mezőgazdasági termelők olyan talajgazdálkodási gyakorlatokat kezdjenek el alkalmazni, melyek elősegítik a biodiverzitást, ezáltal ezeknek a gombáknak a terjedését. Ezt elsősorban a talajművelés korlátozásával és a gombaölő szerek használatának csökkentésével lehet elérni.

Via Modern Farmer

NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 9. csütörtök
Marcell
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. január 8. 21:11
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33