A természetalapú megoldások közé tartozó élőhelyrekonstrukciós programok a karbonellentételezésen túl ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak.
A komposztálás - bár végtelenül egyszerűnek tűnik - rendelkezik néhány ökölszabállyal, amelyeket nem árt észben tartani. Ha eddig még nem vágtál bele, mindenképp érdemes elolvasnod a tippjeinket a sikeres induláshoz. Ha már elkezdted, de valamiért nem tökéletes a végeredmény, akkor könnyen lehet, hogy valami elkerülte a figyelmedet – csekkold le a tanácsainkat, hogy élvezhesd a komposztálás előnyeit!
A komposztálással két legyet üthetsz egy csapásra: egyrészt csökkentheted a háztartási hulladékodat, másrészt saját szerves trágyát készíthetsz, mellyel felturbózhatod a kiskertedet. A komposztálással keletkező humuszanyagok jelentősen javítják a talaj szerkezetét, így ha el szeretnéd hagyni a szintetikus tápoldatokat és műtrágyát, a komposztálás egy nagyon jó alternatívának ígérkezhet. Bár a vegyi anyagok rövidtávon megsegítik a terméshozamot, hosszú távon előfordulhat, hogy nem regenerálódik megfelelően a talaj, a kertből származó zöldség- és gyümölcshulladékok felhasználásával viszont hozzájárulhatunk a természet körforgásához.
Ezekre figyelj, ha komposztálásra adod a fejed:
Nincs szükség csilivili komposztládára
Ha késztetést érzel az iránt, hogy súlyos pénzekért vásárolj egy olyan díszdobozt, ami azt ígéri, hogy felgyorsítja a folyamatokat és elősegíti a gazdagabb talajt… el kell, hogy keserítsünk, a siker ugyanis nem ezen múlik. Elég egy saját tárolót készítened, de egy régi szemetes is megteszi. A kukának érdemes lyukakat fúrni az oldalába, és az sem árt, ha van fedele. Ha mégis te magad tákolnál össze egy házi komposztládát, akkor keríts néhány fa raklapot. Az a lényeg, hogy a tároló jól lélegezzen, legalább 1x1 méter méterű legyen, és könnyedén össze lehessen keverni a tartalmát.
Ha nem vagy egy barkácsolós típus, akkor választhatod a „halmos” megoldást, ami pontosan úgy működik, ahogy hangzik. Válaszd ki a helyet az udvar hátsó részében, és pakold a komposztrétegeket egymásra. A tároló viszont esztétikusabb, és a szagokat is visszatartja.
Találd meg a legjobb helyet!
Miután megvan a láda, ki kell választani neki a tökéletes helyet. Először is nagyon fontos, hogy a komposzt alatt lévő föld egy szintben legyen. Ez nemcsak az alapanyagok megfelelő süllyedését segíti elő, hanem a lefolyási folyamat és a keveredés is könnyebb lesz így. Másodszor győződj meg róla, hogy a kiválasztott hely kap elegendő napfényt: a hő aktiválja a komposztot, segíti a bomlás folyamatát és a hulladékban előforduló kórokozók elpusztulását. Nem szabad azonban teljesen kitenni a napra, ugyanis a komposzt akkor könnyen kiszáradhat – a félárnyékos hely az ideális.
Ügyelj rá, mi kerüljön bele!
Bizony, nem szabad mindent ész nélkül beledobálni a komposztba. Az a legfontosabb, hogy meg legyen az egyensúly a „zöld” (nedves) és a „barna” (száraz) alapanyagok között. Mindkettőre szükség lesz, mert a zöld alapanyagok a nitrogénelemek, a barnák pedig a szénelemet alkotják.
Nitrogént tartalmazó zöld / nedves anyag például:
- zöldség- és gyümölcshulladék
- zöld levelek
- levágott fű
- kávézacc, teafű (tasakkal is)
- zöld gyomok és bizonyos virágok
A szén-tartalmú barna / száraz anyagok példái a következők:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- száraz levelek
- kartonpapír
- fahamu
- elhervadt virágok (vágott és cserepes is, földlabdástól)
- tojáshéj
- faforgács vagy fűrészpor
- aprított újság
- növényevő állatok ürüléke (javasolt szénával vagy hasonlóval jól elkeverni, illetve vastagabb növényi réteg alá elhelyezni a szagok elkerülése miatt)
- gallyak (nagyon fontosak, ugyanis ezekkel tudsz szellőzőrétegeket kialakítani)
Van azonban néhány dolog, amit semmiképp se rakj bele
A legtöbb ételmaradék belekerülhetnek a komposztba, vannak azonban kivételek: a csontos, állati zsírt tartalmazó ételeket soha se rakd bele! Ezek nem fognak megfelelően lebomlani, és rövid időn belül iszonyat undorító jelenséggé fog átváltozni a komposzthalmod. A háziállatod ürülékét se dobd bele a komposztba, ugyanis az nem számít trágyának!
Figyelj az arányokra!
A zöld / nedves és a barna / száraz alapanyagok aránya rendkívül fontos a megfelelő lebomlás szempontjából. Ha helyesen szeretnéd csinálni, akkor 50-50 százalékos arányt ajánlott tartani. Ettől úgy lehet eltérni, ha a zöld összetevőkből pakolsz egy kicsit többet: a 60-40 százalékos arány is működhet mindaddig, amíg a zöld van a többségben. Ha több a barna összetevő, akkor könnyen ráfázhatsz.
Locsold meg!
A komposztnak vízre van szüksége, ahogyan a növényeidnek az udvaron. Néhány naponta ellenőrizd a komposzt nedvességtartalmát, és ha túl száraznak ítéled meg, öntözd meg nyugodtan. Ha kevés volt a csapadék, vagy túl szeles az idő, akkor szintén érdemes meglocsolni az ideális bomlási folyamat elérése érdekében. Ha nagyon esős volt az időjárás, akkor se aggódj: a vízelvezető lyukak teszik a dolgukat.
Forgasd meg!
Hetente egyszer össze kell keverni a komposztláda tartalmát, hogy levegőnyílások szabaduljanak fel és átjárja a komposztot az oxigén. Ha nem keverjük meg, oxigénhiányos bomlás zajlik le, és biogáz keletkezik. Az átmozgatást a legegyszerűbben egy vasvillával tudod elvégezni, de ha nincs olyanod, akkor egy lapáttal is megteszi, csak győződj meg arról, hogy eléred a legalsó réteget is. (És még edzésnek sem utolsó!)
Ha követed ezeket az egyszerű tippeket, garantáljuk, hogy 3-6 hónapon belül gazdag, komposztált talaj fogad majd a kertedben. Lehet, hogy olykor unalmas és fárasztó folyamatnak tűnhet, de a friss, természetes, organikus növényi táplálék és a hulladékcsökkentés miatt megéri. Vágj bele bátran, a kerted meg fogja hálálni!
(Via Country Living)
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?