A felső légúti fertőzések emelkedő száma miatt szombattól látogatási korlátozás lép életbe a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban.
Ha józan ésszel belegondolunk, hogy mi mindenen gázolunk át napközben az utcai cipőben (madárürülék, hulladék, kutyapiszok, vegyi anyagok), akkor beláthatjuk, hogy az egészségünk érdekében az lenne a legjobb, ha örökre száműznénk a lakásunkból az utcai cipőt. Kutatások megállapították, hogy a lábbelikről olyan baktériumok és szennyeződések kerülnek a lakóterünkbe, amelyek igen komoly megbetegedésekhez vezethetnek.
Az, hogy levesszük-e a cipőnket a lakásban, sokszor kulturális kérdés. A távol-keleti országokban tiszteletlenségnek számít cipővel berontani a házba, ezzel szemben az angolszász országokban sokszor hétvégén is cipőben járkálnak otthon a családok. A magyarok valahol a kettő között helyezkednek el: általában levesszük a surranót, mielőtt belépünk a lakásba, azonban gyakran előfordul, hogy valamiért betrappolunk cipőstől a lakásba.
Pedig jobban tennénk, ha leszoknánk erről, ugyanis az utcai cipőnek semmi keresnivalója sincs a lakásban.
Az Arizonai Egyetemen végzett kutatás szerint átlagosan 421 000 különböző baktérium található a cipőn. Ezek nagy része ártalmatlan, azonban vannak köztük igen makacs kórokozók is. A kutatásban részt vett cipők 96 százalékán észleltek coliform baktériumokat, de az E.coli kórokozója is megtelepedett a lábbelik 27 százalékán. Ezen kívül 7 egyéb olyan baktériumot véltek felfedezni a cipőkön, amik súlyos betegségeket eredményezhetnek: a Klebsiella pneumoniae például húgyúti fertőzést, a Serratia ficaria pedig légúti megbetegedést okozhat.
Gondoljunk csak bele: séta közben számos állati eredetű ürülékkel és szeméttel találkozunk, de a nyilvános terek is potenciálisan az E.coli forrásai lehetnek
- mondta Dr. Kelly Reynolds, az Arizonai Egyetem mikrobiológusa és professzora. Hozzátennénk, hogy a nyilvános mellékhelyiségektől való viszolygás nem alaptalan, ezeken a helyeken ugyanis körülbelül kétmillió baktérium hemzseg négyzetméterenként.
Az amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az utcai cipők mennyire szennyezik be a tiszta otthoni környezetet. Az eredmény elkeserítő lett: a cipőn megfigyelt baktériumok 90-99 százaléka hetekre megtelepedett a lakásban.
Az említett baktériumok mellett a Houston Egyetem C.diff (Clostridium difficile) kórokozót is talált a vizsgált cipők 40 százalékán, amely számos antibiotikumnak ellenáll és jelentős közegészségügyi veszélyt jelent.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
De ha ez még nem lenne elég, ott vannak még a különféle vegyi anyagok és kőolajszármazékok.
A Battelle Memorial Intézet tanulmánya szerint a gyep kezeléséből származó toxinok is megtapadnak a lábbeliken, amik szintén a lakókörnyezetben lelhetnek később otthonra. A házba behordott vegyületeket a Baylor Egyetem kutatói is górcső alá vették. Tanulmányukban arra a megállapításra jutottak, hogy azok az emberek, akik kőszénkátrányt tartalmazó aszfaltozott út közelében laknak, fokozottabban ki vannak téve a rákbetegség kockázatának.
Gondolj csak az esővízre az utcán, ami a benzintől elkezdve a különféle vegyi anyagokig bármit magával moshat. Ha cipővel mászkálunk otthon, és ezek a toxinok megtapadnak a lábbelin, akkor egyértelműen behordjuk ezeket a lakóterünkbe
- jegyezte meg Dr. Reynolds. Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen védtelenek lennénk a behordott kórokozókkal szemben, ugyanis az Arizonai Egyetemen végzett kutatások megállapították, hogy a mosószeres vízben, mosógépben tisztított cipőkön 90 százalékkal kevesebb a baktérium. A cipő gépi tisztításán kívül a padló és a szőnyeg rendszeres kitakarítása is hozzájárulhat az egészségünk megőrzéséhez, de egy gőztisztító segíthet a legtöbbet. A szakértők szerint az lenne a legjobb, ha nem az előszobában vennénk le a cipőt, hanem már a bejárat előtt kibújnánk belőle.
(Via clark.com)
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?