Környezetvédelmi szervezetek szerint ez erkölcsi kérdés is.
Az Európai Unió lemarad a mikrochipek piacán zajló globális versenyben, valószínűtlen, hogy teljesíteni fogja azt a célját, hogy 2030-ra 20 százalékos részesedést szerezzen ezen a piacon - közölte az Európai Számvevőszék.
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke jelentésében közölte, noha a chipekről szóló 2022-es uniós jogszabály új lendületet adott az európai mikrochipágazatnak, az ösztönzött beruházásoktól aligha várható jelentős javulás az EU pozíciójában ezen a téren.
Az okokat illetően egyebek mellett azt írták, a chipekről szóló jogszabály 2030-as céljainak teljesüléséhez szükséges becsült összeg mintegy 86 milliárd euró, de ennek az Európai Bizottság mindössze 5 százalékát, közel 4,5 milliárd eurót kezeli. A fennmaradó összeget a tagállamoknak és az ágazati szereplőknek kellene biztosítani. Ezzel szemben a legnagyobb globális gyártók a 2020-tól 2023-ig tartó hároméves időszakban 405 milliárd eurónyi beruházást irányoztak elő, ami mellett "eltörpül a chipekről szóló uniós jogszabály pénzügyi ereje".
Rámutattak ugyanakkor: az uniós bizottságnak nincs felhatalmazása arra, hogy a tagállami beruházásokat uniós szinten koordinálva biztosítsa azok összhangját a jogszabály célkitűzéseivel. Emellett a jogszabály a célértékeit és a nyomon követést tekintve nem fogalmaz egyértelműen, és az sem világos, hogy megfelelően figyelembe veszi-e az ágazat hagyományos mikrochipek iránti keresletének jelenlegi szintjét.
Közölték továbbá: számos más alapvető tényező is befolyásolja a chipekről szóló jogszabály sikeres végrehajtásának esélyeit. Ilyen tényező például a nyersanyagimporttól való függőség, a magas energiaköltségek, a környezetvédelmi kérdések, a geopolitikai feszültségek és az exportellenőrzések, valamint a szakképzett munkaerő hiánya. Az uniós mikrochipágazatot néhány, nagy értékű projektekre összpontosító nagyvállalat alkotja, így a finanszírozás kisszámú szereplőre koncentrálódik. Emiatt egyetlen projekt törlése, késedelme vagy kudarca akár az egész ágazatra is jelentős hatással lehet - írták.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az Európai Bizottság saját előrejelzése szerint a gyártási kapacitás várható növekedése ellenére a gyorsan bővülő piacon az unió teljes részesedése a globális értékláncban csak kismértékben, a 2022-es 9,8 százalékról 2030-ra mindössze 11,7 százalékra fog nőni - emlékeztettek.
Megvan a dátum, mikor nyomja le a magyar gazdaság a nyugati bezzegországokat: utolérjük Ausztriát is
Utolérheti Magyarország Ausztriát életszínvonalban? Egy friss előrejelzés szerint nem kizárt – de komoly feltételei vannak.
-
Húsz évre bebiztosították magukat: így juthat fix áron zöldáramhoz ez az ipari óriásvállalat
Tóth Zoltánt, az E.ON EIS (Energy Infrastructure Solutions) megoldásértékesítési osztályvezetőjét kérdeztük.
-
Karácsonyi bevásárlás: miért éri meg a Lidl mellett dönteni az ünnepek előtt?
Az ünnepi készülődés mindenkitől sok energiát és alapos tervezést igényel, ezért a Lidl célja, hogy az idei karácsonyi bevásárlást a vásárlók egyszerűen és egy helyen intézhessék.
-
Közeledik a síszezon, féláron is elérhető a Gránit Bank Platinum kártya: 50 milliós, síelésre is érvényes utasbiztosítás jár hozzá
Európa sípályáin nagyjából minden tizedik síelő szenved kisebb-nagyobb balesetet egy-egy szezonban.
-
Ez a cég ott lát lehetőséget, ahonnan más menekül: bevásárolták magukat egy borsodi zsákfalu baromfifeldolgozójába
A Pi-Pi Kft. a Demján Sándor Tőkeprogram segítségével korszerűsíti az üzemet.
-
Elektromos 4x4 városban, országúton, terepen: hol jön ki az előnye?
Mit is nyújt a négykerék-hajtás a mindennapokban az autósok számára?
-
Gesztenye-feldolgozó, pizzéria, repülőgyár, fémipari vállalat - négy cég, négy iparág és azonos kihívások (x)
Az E.ON sikeres hazai kkv-kal közös együttműködésben mutatja be, hogyan tud segíteni egy energiaszolgáltató a cégek versenyképességében.








