A költségvetési bizottság delegációja találkozni fog az amerikai pénzügyminisztérium és külügyminisztérium tisztviselőivel.

Az MNB törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Nutex Nyrt.-vel szemben. Elsődlegesen ugyanakkor a Nutex Nyrt. részvényeseinek joga, hogy törvényességi felügyeleti eljárást vagy polgári pert indítsanak, ha társasági vagy polgári jogi jogvitájuk merül fel a kibocsátó társasággal szemben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a befektetők érdekeinek védelmében a Nutex Nyrt.-vel szemben törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságánál. A tőzsdei kibocsátó legutóbbi, tavaly december 29-én, vasárnap – annak fővárosi székhelye ellenére – Kehidakustányban megtartott közgyűlésén ugyanis észlelte a részvényesek által a közgyűlést megelőzően (illetve később is) jelzett, vélt vagy valós kifogásokat.
A törvényességi felügyeleti eljárás megindítása iránti kérelemben az MNB – többek között – sérelmezte, hogy a Nutex Befektetési Nyrt. (Nutex Nyrt.) az említett közgyűlésre vonatkozó meghívóban szereplő, az előzetes regisztrációra vonatkozó előírást a közgyűlésen megjelent részvényesekre nézve hátrányos megkülönböztetéssel, önkényesen alkalmazta. Az időben megjelent részvényesektől megtagadta az előzetes regisztrációt, míg egy késve érkezett részvényes esetében nem tagadta meg a regisztrációt.
Ezen túlmenően az MNB a kibocsátó alapszabálya kapcsán is több ponton a jogszabályi megfeleléssel kapcsolatos aggályát fejezte ki. Meglátása szerint az alapszabály rendelkezései alkalmasak a részvényesi jogok gyakorlásának korlátozására, különösen azok, amelyek a részvénykönyvbe való bejegyzésről való döntések kapcsán az igazgatótanácsra telepítenek döntési jogköröket, továbbá az alapszabályi rendelkezések különféle adminisztratív akadályokat gördítenek a befektetők részvényesi jogainak gyakorlása elé.
A kérelemben az MNB jelezte, hogy sem számára, sem a hozzá fordult részvényeseknek nem átlátható, hogy a Nutex Nyrt. igazgatótanácsa az alapszabály rendelkezéseit betartja-e; valamint az sem, hogy a kibocsátó igazgatótanácsa milyen alapon korlátozza a részvényeseknek a Polgári Törvénykönyvben biztosított jogát.
Az MNB-nek nincs törvényi hatásköre polgári jogi és társasági jogi jogsértések kapcsán intézkedést alkalmazni az egyes tőzsdei kibocsátókkal szemben. Elsődlegesen a részvényesek érdekkörébe tartozik, hogy a kibocsátó működésével kapcsolatos – így akár a közgyűléseken észlelt – valós vagy vélt polgári és társasági jogi jogsértések esetén törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezzenek az illetékes cégbíróságnál. A Nutex Nyrt.-ben – vagy bármely tőzsdei kibocsátóban – tulajdonos részvényesek joga az is, hogy ha polgári jogi jogsértést tapasztalnak az adott piaci szereplőnél, akkor (döntésük szerint) érvényesítsék az annak jogsértő működésével kapcsolatban felmerülő igényeiket. A társasággal szembeni esetleges polgári jogi igények az ilyen ügyekben elsőfokon eljáró illetékes bíróságnál érvényesíthetők.
A részvényesek által kezdeményezhető törvényességi felügyeleti eljárás célja, hogy a társaság megfeleljen a jogszabályi előírásoknak. Ha a cégbíróság a kérelmet alaposnak találja, az elkövetett jogsértés súlyától függően több eszközzel kötelezheti a kibocsátót a törvényes állapot helyreállítására (pl. bírság kiszabása; a jogsértő vagy a társaság létesítő okiratába ütköző határozat megsemmisítése; a társaság törvényes működésének helyreállítása a legfőbb döntéshozó szerv összehívásával, illetve annak végrehajtására más személy, esetleg felügyelő biztos kirendelése). Ha mindezek nem vezetnek eredményre, ezt követően a cégbíróság, illetve a nemzeti adóhatóság (NAV) további súlyosabb lépéseket is tehet.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az MNB ezért arra biztat minden részvényest, hogy a tőzsdei kibocsátókkal szemben felmerülő jogi igényeiket igyekezzenek minél előbb – a jogszabályi határidőkre figyelemmel – a fentebb ismertetett megfelelő jogi útra terelni. Ez a fajta részvényesi hozzáállás erősíti a magyar tőkepiaci szektort és az abba vetett közbizalmat.
Címlapkép: Hegedüs Róbert/MTI Fotószerkesztőség

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


