November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben.
Ezért kár volt bevezetni az új üvegvisszaváltási rendszert? Váratlan dolgon borulhat az egész
Vészesen közelít az a június 30-i határidő, ahol már minden egyes boltban működnie kell a tavaly bejelentett üveg- és műanyag palackot visszaváltására legyártott REpont automatáknak. Június 30-tól ráadásul palackból és üvegből is csak olyat lehet gyártani, amelyen rajta van a visszaváltásra felhívó jelzés. Megkérdeztük a MOL hulladékkezeléssel és a visszaváltással foglalkozó cégét, hogy áll az automaták telepítése, és hogy valóban kész lesz-e minden az egyszer már fél évvel eltolt határidőre.
2023-ban egy igen jelentős hír rázta fel a kereskedelmi és a hulladékkezelési piacot Magyarországon: mint közölték, idén január elsejétől tervezték bevezetni a DRS-rendszert (Deposit Return System). Mint a szakemberek akkor elmondták, azért van szükség a szelektív hulladékgyűjtés átrendezésére, mert egyáltalán nem érjük el Magyarországon a 90 százalékos újrahasznosítási arányt, jelenleg 40 százalék körül jár. Az új szabályozás olyan termékekre vonatkozik, amelyek fogyasztásra készek, koncentrátumok, a csomagolásuk pedig műanyagból, fémből vagy üvegből készült, és 0,1 és 3 liter közé esik az űrtartalmuk. Nem lesznek viszont visszaválthatóak a tej- és tejalapú termékek csomagolásai, illetve a papíralapú csomagban árult termékek, például a gyümölcsleves dobozok.
Ahhoz, hogy a visszaváltás mindenkinek elérhető legyen, a rendeletben előírták, hogy minden, 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletben fel kell állítani a REpont visszaváltó gépét. Ez okozott komoly zavart a kiskereskedelemben: mint egy korábbi cikkünkből is kiderült, a kereskedők nem mindenhol tudták garantálni, hogy készen lesznek januárra. Ez azt eredményezte, hogy a gyártók részére kitolták a határidőt fél évvel: június 30-ra azonban a rendszernek készen kell állnia. Mi most arra voltunk kíváncsiak, hogy egyáltalán lehet-e már ilyen palackokat kapni, hogy állnak a gépek, és azt a magyarok használják-e, ahol már telepítve lett?
Erről szól a rendelet
Az érintett termékeken a gyártók kötelesek lesznek egy egységes jelzést elhelyezni. A felsoroltak mellett a gyártók és a forgalmazók más termékeket is a visszaválthatóak körébe sorolhatnak egyéni megállapodás alapján. A visszaváltási díj összege a nem újrahasználható italcsomagolás esetén darabonként 50 forint lesz, az önkéntesen visszaváltási díjas termékek és az újratölthető palackok esetén a gyártók által meghatározott összeg, amit a vásárló a visszaváltást követően visszakap. Fontos tudnivaló, hogy a termékek árába a díjak beépülnek, kivéve, ha a fogyasztó nem a csomagolással együtt vásárolja meg azokat.
Visszaváltható lesz a rendelet értelmében:
- minden üveg-,
- fém-,
- és műanyag palackos és dobozos,
- 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalmú italtermék csomagolása.
Az érintett termékeken a gyártók kötelesek lesznek egy egységes jelzést elhelyezni. A felsoroltak mellett a gyártók és a forgalmazók más termékeket is a visszaválthatóak körébe sorolhatnak egyéni megállapodás alapján.
Hogy állunk most?
Kíváncsiak voltunk arra, hogy két hónappal az újabb - és immár véglegesnek tűnő - határidő előtt hogy áll a rendszer, esetleg van-e, aki használja. Saját tapasztalataink, valamint iparági források szerint ráadásul a gépek jelentős része ki van kapcsolva, ahol nem használják. A rendeletben viszont benne van, hogy ahova már beállították, ott a gépnek működnie is kellene folyamatosan.
A gépeket üzemeltető MOHU a Pénzcentrum kérdésére azt mondta: érdeklődés és használatba vétel már van is, csakhogy a gyártók még nem mind készültek fel.
A MOHU honlapon található térképes kereső REpontokra szűréssel megmutatja az üzembe állított gépeket. Az új rendszer január 1. óta fennáll és működik, de a gyártók átmeneti időszakot kaptak, ezért fokozatosan jelennek meg a polcokon a visszaváltható palackok. Jelenleg mintegy 2500 automata található 1700 helyszínen, de a regisztráció és a telepítés folyamatos
- mondták kérdésünkre. Azt is elárulták, hogy bár már elindult a jelzéssel is ellátott palackok gyártása, de a türelmi idő lejártáig még lehet a "régieket" is gyártani.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Magyarországon a visszaváltási rendszer fokozatosan indul, mert a gyártók június 30-ig türelmi időt kaptak, addig hozhatnak forgalomba nem visszaváltható palackban italtermékeket. Nyártól várható tehát a visszaváltható csomagolások nagyszámú megjelenése a boltokban. A szabály nagyon egyszerű, az a palack, doboz vagy üveg visszaváltható, amin megtaláljuk az 50 forintos logót, és amiért kifizettük az 50 forintos betéti díjat. Jelenleg azt látjuk, hogy egyelőre még kevés ilyen palack van a boltokban, bár számuk exponenciálisan nő. Ezért messzemenő tapasztalatokat nem érdemes ebből leszűrni, de naponta többszörösére nőnek a visszaváltási tranzakciók is országszerte. A nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy pár év alatt elérhető a 90%-os visszaváltási arány. A szomszédos Szlovákiában alig egy év alatt pl. 70%-os lett a visszaváltás
- mondta a MOHU a Pénzcentrumnak. Végezetül megtudtuk, hogy már olyan áruházlánc is van, aki a saját márkás ásványvizére is az új palackokkal dobta ki a polcokra.
Igen, már több száz ilyen termék van. Pl. az egy üzletlánc saját márkás ízesített ásványvize is ilyen, de pl. egy nagy kibocsátó ízesített alkoholmentes sörei is megjelentek már a polcokon
- írták a lapunknak küldött válaszukban.
Nem lettek kész időre
Korábbi cikkünkben a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség elmondta, pontosan milyen jelölésekre kell gondolni, és mi változik a januárról júniusra tolt időponttal.
A visszaváltási rendszer által érintett három italcsomagolóanyag fajtából (PET, alumínium és üveg) Magyarországon évente mintegy 3 milliárd darab kerül forgalomba. Az alkoholmentes és alkoholos italok értékesítése több tízezer boltban és vendéglátó egységben történik majd, ennek megfelelően a visszaváltási rendszer kiépítése során egy nagyon összetett, precízen összehangolt műszaki, informatikai, pénzügyi és logisztikai hátteret igénylő visszaváltási struktúrát kell majd létrehozni. A termékeket illető legfontosabb változás a címkék cseréje lesz, ugyanis valamennyi palackot új azonosítóval kell ellátni és a visszaváltási rendszer logóját is fel kell majd tüntetni
- tudtuk meg a Szövetségtől.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.