A regisztrációs adóból származó bevétel az első négy hónapban csupán az éves előirányzat negyedét érte el.

Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyéről értekezik legújabb cikkében Muhi Gergely, a HOLD Alapkezelő részvényelemzője. A szakember szerint a Per Geijer névre keresztelt felfedezésről méltatlanul kevés szó esik, holott az Európa jövőjét alapozza meg.
Méltatlanul kevés visszhangot kapott az az idei januári hír, miszerint Svédországban megtalálták Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét, amit Per Geijer névre kereszteltek, s amely egy rendkívül fontos stratégiai sebezhetőségre nyújt megoldást – írja Muhi Gergely, a HOLD Alapkezelő részvényelemzője cikkében.
A szakember szerint először is érdemes tisztázni, hogy mik ezek az elemek. A ritkaföldfém egy gyűjtőfogalom, ami a periódusos rendszer nyolcadik sorában található kémiai elemeket foglalja magában. "A hétköznapi életben ennél nem is nagyon kell többet tudnunk a jellemzőikről, a gazdasági jelentőségükre azonban érdemes bővebben is kitérni" – írja, majd hozzáteszi:
a mai modern életvitelünkhöz használt eszközök jelentős részében megtalálhatók ezek a fémek, ráadásul a jelen ismeretek szerint nem is helyettesíthetők más anyagokkal.
A fő felhasználási területük a permanens mágnesek előállítása, melyekből aztán a fülhallgatóinkban található apró hangszóróktól kezdve a modern orvosi diagnosztikában használt MR- és CT-berendezéseket készítik el. De nélkülözhetetlenek a kohászatban, az autógyártásban és az akkumulátorok bizonyos alkatrészeinél is. Mégis, talán a legkritikusabb szerepük az egyes kémiai folyamatokban katalizátorként történő felhasználásukban van – ez utóbbi tipikus területe a chipgyártás.
Muhi Gergely ezután felidézi, a Covid-összeomlás, és a tajvani helyzet fokozódása óta sok cikk született a chipek kritikus jelentőségéről, így feltételezhetően mindenki tisztában van vele, hogy mennyire nélkülözhetetlenek ezek az eszközök. Amíg azonban a chipgyártás egy rendkívül összetett rendszerben valósul meg – még akkor is, ha Tajvan egy megkerülhetetlen szereplő ebben a láncban –, addig az iparág fontos nyersanyagainak – a ritkaföldfémeknek – az ellátása területén a világ sokkal inkább egypólusú – írja.
Ezután viszonylag hosszan azt részletezi az egypólusú berendezkés okait, ám végül tisztázza, miért fontos az év eleji svéd felfedezés Kirunában.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mert végre az USA-hoz hasonlóan az EU számára is csökkenhet valamelyest a kínai függés, ha majd egyszer évek múlva beindulhat a kitermelés. Márpedig a függőségünk nem csekély, ugyanis a kontinens ritkaföldfém importjának 98 százalékát Kínából szerzi be, évi mintegy 1400 tonnát
– írja a cikkben, majd hozzáteszi: ez a mennyiség a várakozások szerint 2030-ra 6500 tonnára nő, ráadásul ez csak a nyersanyag import, feldolgozott termékként, például mágnesek formájában, évente 16 ezer tonnát importálunk. A svéd lelőhely ugyanakkor a becslések szerint egymillió tonna fémet rejt, így jó pár évre biztosíthatja az EU ellátását.
A projekt megvalósíthatóságát nagy mértékben segíti, hogy Kirunában található Svédország legnagyobb, és egyben a világ egyik legmodernebb vasércbányája.
A Per Geijer érctömb pedig ehhez nagyon közel helyezkedik el. Vagyis a termelés beindításához az alapvető infrastruktúra már jórészt rendelkezésre áll. Így hiába kell majd sokat költeni a környezetvédelmi előírások betartására, a svéd LKVB bányavállalat úgy ítéli meg, hogy ezekkel együtt is ki tudják majd termelni az itt található ritkaföldfémeket.

Ennyi osztalékot fizet 2025-ben az OTP, MOL, Richter, Magyar Telekom: itt vannak a hivatalos dátumok
Az idei tavasz is elhozta a magyar tőzsdei nagyágyúk osztalékbejelentéseit: mutatjuk a számokat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


