A Karinthy-gyűrű egy elismert szakmai díj, amelyet immár öt évtizede a magyar humor legkiemelkedőbb alakjai vehetnek át. Nézzük meg, mit is tudhatunk pontosan erről a...

Itt a friss jelentés: embertelen drágulás jöhet 2023-ban Magyarországon, kezdődhet az igazi böjt
A 2022-es évben nemcsak Magyarországon, hanem számos más országban is rekordszintet ért el az infláció, amely 2023-ban továbbra is velünk maradhat. Nem mindegy azonban, milyen mértékű lesz, ebben pedig országonként hatalmas eltérés lehet. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss jelentése alapján amíg Zimbabwében több mint 200 százalékos infláció várható, addig Norvégiában mindössze 3,8 százalékkal drágul majd az élet. A várható infláció hazánkban olyan magas lehet a szakértők szerint, hogy bekerülünk a TOP20 legnagyobb inflációt felmutató gazdasága közé.
Az IMF előrejelzése szerint a globális infláció 2022 végén érte el a csúcsot, viszont 2023-ban a ráták a világ számos részén várhatóan magasabbak maradnak a szokásosnál. A 2022-es 8,8%-os globális inflációhoz képest a szakértők alacsonyabb, 6,6%-os inflációt jósolnak 2023-ra, 2024-re pedig 4,3%-os rátát prognosztizálnak a legutóbbi, 2023. januári frissítés alapján. Bár 2023-ban már jóval kevesebb ország tapasztal majd kétszámjegyű inflációt - mely 2022-ben a világ felében jellemző volt -, még mindig vannak országok, amelyek messze vannak a kilábalástól. A Visual Capitalist kigyűjtötte, mely országok lakossága szenvedheti el várhatóan a legnagyobb drágulást idén - Magyarország pedig benne van a TOP20-ban.
Míg számos ázsiai országban - Japánban, Tajvanon és Kínában - az előrejelzések szerint az infláció 3%-nál alacsonyabb lesz a következő évben, az Egyesült Államokban 3,5 százalékot jósolnak, Oroszországban 5 százalékot, addig sok ország elvérezhet a vásárlóerő megőrzéséért folytatott küzdelemben. Hiperinfláció pusztíthat Zimbabwében, Venezuelában, Szudánban, Argentínában - de nem csak Afrika és Dél-Amerika országai különösen érintettek. Európában is több országban újabb inflációs rekordok dőlhetnek meg: Törökországban várhatóan 50 százalék felett lesz az infláció, Lengyelországban is 14,3 százalékot várnak. Magyarország a maga 13,3 százalékával Mianmarral holtversenyben a 20. helyet szerezte az inflációs feketelistán:
Európán belül Románia, vagy Szlovákia sincs jó helyzetben, a TOP40-be pedig még az Egyesült Királyság is bekerült. Eközben Norvágiában 3,8 százalékos, a finneknél 3,5, a görögöknél 3,2, Svájcban 2,4 százalékos inflációt várnak. Kína, Oroszország, vagy az USA sincs kitéve olyan drasztikus inflációnak. A Visual Capitalist térképén látható, hogy hogyan alakulhat 2023-ban globálisan az infláció.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Amíg a 2022-ben tapasztalt infláció hátterében főként az élelmiszer- és energiaárak emelkedése állt, az IMF szerint 2023-ban a maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszer-, energia-, közlekedés- és lakhatási kiadásokat – teszi ki az infláció jelentős hányadát. Nem múltak el továbbá az ukrajnai háború és a koronavírus világjárvány gazdasági hatásai sem nyomtalanul, 2023-ra is kihatással lesznek a szakértők szerint.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ezt nézik meg most a magyarok a hitelfelvételkor
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink mi alapján választanak hitelt.


