Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.

Az ellenőrzött vállalkozások többsége betartotta az előírásokat és munkabalesetből sem volt több a megszokottnál idén nyáron. Bár még mindig vannak extrém esetek, de összességében a munkáltatók betartják a munkavállalókat érintő és a megelőzést szolgáló előírásokat. Az edukációra a számok alapján továbbra is szükség van – derül ki a Technológiai és Ipari Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztály statisztikáiból.
A tél közeledtével távolinak tűnnek a nyári izzasztó napok, de a munkavédelmi hatóság adatsorai révén érdemes visszapillantani a mögöttünk álló időszakra. A nyári hőségriadó alatt elsősorban az időjárás kedvezőtlen hatásainak kitett munkakörökben dolgozókra koncentráltak az ellenőrzések. A munkavédelmi hatóságok ezért kiemelt figyelmet fordítottak az építkezésekre, a mezőgazdasági munkálatokra, az őrző-védő foglalkozásokra, de előkelő helyen szerepeltek az ellenőrzés során a konyhák, raktárak, az egészségügyi intézmények és a személyszállítás is.
Az ellenőrzött munkáltatók többsége betartotta a legfontosabb munkavédelmi előírásokat, közel felüknél mégis találtak valamilyen szabálytalanságot. A legtöbbször a munkavédelmi oktatás hiányosságaival, a védőitallal, a pihenőidővel vagy hűvösebb pihenőhellyel kapcsolatban kellett a felügyelőknek intézkedniük. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint a pozitív példa is ragadós, egyre több helyen találkoztak árnyékolással, klimatizálással, vízautomatával, napvitorlával, sátorral, és a korábbinál gyakoribb volt a szellőztetés, vagy éppen a munkaidő-átszervezés is a hűvösebb időszakokra. Mindez vitathatatlanul köszönhető az elmúlt években folytatott tudatos felvilágosító munkának is. A Technológiai és Ipari Minisztérium „Legyen oké a munka” edukációs kampánya jelenleg is zajlik, ez a munkaadók és a munkavállalók figyelmét hívja fel a biztonságos és jogszerű foglalkoztatás fontosságára.
A munkabalesetek tekintetében az elmúlt nyár szerencsére nem hozott kiugró esetszámokat, nagyjából az elmúlt évek statisztikájának megfelelő 5-6 ezres darabszámban fordultak elő ilyen ügyek. A leginkább érintett iparágak továbbra is a feldolgozó-, építőipar, a szállítás-raktározás és a kereskedelem voltak. Jellemzően a leesés elleni elégtelen védekezés, a további biztonságtechnikai és érintésvédelmi hiányosságok, valamint a munkavállalói ismeretek hiánya vezetett a balesetekhez. A hőguta nem szerepel vezető helyen a baleseti okok között, ugyanakkor évente előfordul sajnos egy-két eset, amikor az orvosi segítség ellenére is megtörténik a tragédia.
A munkavédelmi ellenőrzések földrajzi eloszlását tekintve a legmagasabb arányban Somogy, Szabolcs és Pest megyében akadtak szabálytalanságokra a felügyelők, a munkaadók több mint 90%-ánál tártak fel valamilyen hiányosságot. A magas esetszám mellett azonban azt is meg kell jegyezni, hogy legtöbbször kisebb szabálytalanságról volt szó, amelyek többnyire a térségekre jellemző szezonális ágazatokban, az idegenforgalomban és a zöldség-gyümölcsfeldolgozásban történtek.

(x)

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


