A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.

A pénzügyekről szóló elavult általános igazságok már nem aktuálisak, hiába adták át ezt a fiatalabb generációk számára. Sokunkat neveltek úgy, hogy a pénzről tabu beszélni, a pénzügyi tudatosság pedig szóba sem jött a családi beszélgetések során.
Ennek köszönhető az, hogy a fiatal felnőttek mindössze 24 százaléka ért a pénzügyekhez. A National Endowment for Financial Education rámutatott arra, hogy a fiatalok nincsennek pénzügyi tudatosságra nevelve, nem állnak készen a nyugdíjra, sem más pénzügyi mérföldkövekre.
Pénzügyi szakértők a Kiplingernek arról beszéltek, hogy melyek azok a pénzügyi tévhitek, amelyeket a szülők átadnak a gyerekeknek, azonban már nem helytállóak.
A legelfogadottabb pénzügyi tévhit, ami még a szüleinkről maradt ránk, az az, hogy a kölcsön rossz. Ez már nem igaz, hiszen a mai ingatlanárak mellett jelzáloghitel nélkül alig lehet saját házhoz jutni, bár új kutatások arra is rámutatnak, hogy a bérlés anyagilag jobban megéri.
Ahelyett, hogy elzárkózunk a hitelektől, inkább azt fontos tudni, hogy mik a különböző törlesztési opciók, kamatok és hogyan használhatjuk ezeket.
Elterjedt tévhit az is, hogy a szülőknek mindig támogatniuk kell a gyermekeiket pénzügyileg. Bár a szakértők egyet értenek abban, hogy nehéz határt szabni, hogy meddig támogassuk a gyerekünket, a függetlenség megtanulása mindenki számára fontos, nincs ez máshogy a pénzügyi függetlenséggel sem. A sokáig tartó pénzügyi támogatás helyett inkább bátorítsuk gyermekünket arra, hogy saját pénzük legyen, rendelkezzenek saját keresettel.
Nagy tévedés az is, hogy a szülőknek mindenképp fontos valamit a gyermekeikre hagyni örökségként, még akkor is, ha ez a szülők anyagi biztonságát veszélyezteti. A mai fiatalok már nem várják ezt el, számukra is fontosabb az, hogy a szülők anyagi biztonságban éljenek.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ahogy változott az idő, úgy változott az is, hogy mikor házasodnak meg az emberek. Míg régen már 20 évesen családot alapítottak szüleink, és házat vásároltak, ez lehet, hogy a korábbi generációknak bevált, azonban a fiataloknak ez már szinte elérhetetlen. Az ingatlanárak miatt, valamint az életstílus változása miatt később kezdődik a fiatalok karriere, így a ház vásárlás nem prioritás. A másik rossz berögződés, amit a szüleinktől tanulhattunk el, az az, hogy a párunkkal közösen intézzük pénzügyeinket. Míg fontos nyíltan beszélnünk pénzügyeinkről a párunkkal is, a pénzügyi tanácsadó nem ajánlja azt, hogy minden kiadásunkat, bevételünket közös számláról intézzük, hiszen a pénz minden kapcsolatban kihívást jelent.
A legfontosabb tanács továbbra is az, hogy ne kezeljük pénzügyeinket tabuként családtagjaink előtt, ezzel is nevelve gyermekeinket a pénzügyi tudatosságra. Merjünk elrugaszkodni azoktól a tanácsoktól, amit szüleinktől kaptunk, és találjuk meg a saját kapcsolatunkat a pénzügyeinkhez, hiszen nincs általános igazság, ha pénzről van szó.
A Pénzcentrum korábbi cikkében is kiemeltük annak fontosságát, hogy beszéljünk a gyermekkel, családtagjainkkal a pénzügyekről, különben elhalasztjuk a lehetőségét annak, hogy egy fontos leckét tanuljanak meg, mely később létfontosságú lehet a sikeres pénzügyekhez.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


